;

Bílkoviny jsou velice důležité, protože tvoří základní stavební prvek při obnově i tvorbě svalů, pleti, enzymů, hormonů a všech ostatních tkání v těle. Nedostatek bílkovin znamená, že váš příjem z jídla nepokrývá množství, které tělo denně potřebuje pro své zachování. V dnešním článku si řekneme, jaké příznaky se objeví, když tělu chybí bílkoviny.

 

 

1. Otoky
Vědci se domnívají, že jde o nedostatek albuminu v těle, což je následek nedostatku bílkovin.
Jednou z hlavních funkcí albuminu je udržovat onkotický tlak – sílu, která vtahuje tekutinu do krevního oběhu. Tímto způsobem albumin zabraňuje hromadění nadměrného množství tekutiny v tkáních nebo jiných částech těla.
Snížená hladina albuminu vede k hromadění tekutin v tkáních a způsobuje otoky.

2. Tučná játra
Ztučnělá játra jsou jedním z nejčastějších příznaků nedostatku bílkovin. Pokud se steatóza jater neléčí, může vyústit až k daleko závažnějším onemocněním, jako jsou zánět jater, zjizvení nebo nevratné selhání jater.
Jde o častý stav, který se vyskytuje u lidí s nadváhou a těch, kteří konzumují hodně alkoholu. Dnes se však vyskytuje také u dětí kvůli špatné stravě.

 

 

 

3. Problémy s kůží, vlasy i nehty
Nedostatek bílkovin může vést k tomu, že budete mít nehty slabé, křehké a v některých případech se na nehtech objeví bílé proužky nebo nahnědlé skvrny.
Nedostatek proteinů může ovlivnit pokožku celkově, protože bílkoviny umožňují regeneraci buněk, vytvářejí nové buňky a nahrazují mrtvé.
Při nedostatku bílkovin ve stravě je vaše pleť suchá, šupinatá a popraskaná.

4. Ztráta svalové hmoty a bolesti kloubů
Svaly jsou největší zásobník bílkovin v těle. Svalová slabost, bolest a ztráta hmotnosti je znakem  nedostatku bílkovin. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a udržování svalstva.
Z nedostatku bílkovin bývá také anémie nebo slabost (zejména u lidí nad 55 let věku) spojená se zhoršenou koordinací pohybů.

 

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU ZDE: 11 Příznaků, kterými vám tělo signalizuje nedostatek bílkovin

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.