Bílkoviny jsou velice důležité, protože tvoří základní stavební prvek při obnově i tvorbě svalů, pleti, enzymů, hormonů a všech ostatních tkání v těle. Nedostatek bílkovin znamená, že váš příjem z jídla nepokrývá množství, které tělo denně potřebuje pro své zachování. V dnešním článku si řekneme, jaké příznaky se objeví, když tělu chybí bílkoviny.

 

[wp_ad_camp_2]

 

1. Otoky
Vědci se domnívají, že jde o nedostatek albuminu v těle, což je následek nedostatku bílkovin.
Jednou z hlavních funkcí albuminu je udržovat onkotický tlak – sílu, která vtahuje tekutinu do krevního oběhu. Tímto způsobem albumin zabraňuje hromadění nadměrného množství tekutiny v tkáních nebo jiných částech těla.
Snížená hladina albuminu vede k hromadění tekutin v tkáních a způsobuje otoky.

2. Tučná játra
Ztučnělá játra jsou jedním z nejčastějších příznaků nedostatku bílkovin. Pokud se steatóza jater neléčí, může vyústit až k daleko závažnějším onemocněním, jako jsou zánět jater, zjizvení nebo nevratné selhání jater.
Jde o častý stav, který se vyskytuje u lidí s nadváhou a těch, kteří konzumují hodně alkoholu. Dnes se však vyskytuje také u dětí kvůli špatné stravě.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

3. Problémy s kůží, vlasy i nehty
Nedostatek bílkovin může vést k tomu, že budete mít nehty slabé, křehké a v některých případech se na nehtech objeví bílé proužky nebo nahnědlé skvrny.
Nedostatek proteinů může ovlivnit pokožku celkově, protože bílkoviny umožňují regeneraci buněk, vytvářejí nové buňky a nahrazují mrtvé.
Při nedostatku bílkovin ve stravě je vaše pleť suchá, šupinatá a popraskaná.

4. Ztráta svalové hmoty a bolesti kloubů
Svaly jsou největší zásobník bílkovin v těle. Svalová slabost, bolest a ztráta hmotnosti je znakem  nedostatku bílkovin. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a udržování svalstva.
Z nedostatku bílkovin bývá také anémie nebo slabost (zejména u lidí nad 55 let věku) spojená se zhoršenou koordinací pohybů.

 

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU ZDE: 11 Příznaků, kterými vám tělo signalizuje nedostatek bílkovin

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.