Michael Snyder, 1.3.2017

Zdroj foto: CNN

[wp_ad_camp_1]

Po utorňajšej noci, by nikto nemal mať pochybnosti o tom, že ekonomika USA kolabuje. Prejav Donalda Trumpa k zhromažďenému kongresu bol označený ako jeho najlepší prejav vôbec. Dokonca aj Van Jones zo CNN chválil Trumpa, čo viacerých šokovalo. Jones povedal, že keď si Trump poctil vdovu po zavraždenom námorníkovi Ryanovi Owensovi : „Bol to jeden z najvýnimočnejšich momentov v americkej politike, čo ste do teraz mohli vidieť,“ a(1) Jones verí, že: „Trump sa stal v tomto momente prezidentom Spojených Štátov“. Ale Trumpova reč bola výnimočná aj v iných momentoch. Vylíčil viacero velmi dôležitých problémov, ktorým náš štát čelí a zároveň predostrel svoje riešenia.

Dúfajme, že Trumpové slová pomohli ľudom pochopiť, že problémy sa nevyriešia len vďaka tomu, že bol zvolený. Bude to chcieť mimoriadne kroky k náprave týchto problémov, pretože siahajú veľmi hlboko. Trump zdôraznil najmä zhoršujúcu sa ekonomiku USA, čo sa deje už veľmi dlhú dobu. Nasledujúcich 11 citátov z Trumpovho príhovoru Kongresu dokazujú, že ekonomika USA je v kolapse….

 1. „94 miliónov američanov nemá prácu.“
 2. „Momentálne viac ako 43 miliónov ľudí žije v chudobe“
 3. „Viac ako 43 miliónov američanov je na potravinovej podpore.“
 4. „Viac ako jeden z 5 vo svojich najpoduktivnejších rokoch nepracuje“
 5. „Sme jednom z najhorších stavov financií za posledných 65 rokov.“
 6. „V posledných 8 rokoch, nás administrácia zadĺžila skoro tak ako všetci predchádzajúci prezidenti dohromady“
 7. „Stratili sme jednu štvrtinu pracovných pozicií od schválení zmluvy NAFTA.“
 8. „Od roku 2001, keď sa do Svetovej obchodnej organizácie pridala Čína, sme stratili 60 tis. továrni.“
 9. „Náš deficit v tovare vo svetovom obchode za posledný rok tvorí 800 miliard dolárov.“
 10. Obamacare poistné celonárodne narástlo dvoj, troj ciferne. Napríklad len v Arizone je to za posledný rok 116 % “
 11. „Utratili sme bilóny a bilióny dolárov v zámorí, zatiaľčo infraštruktúra u nás doma sa rozpadá.“

Všetky tieto citácie sú z prepisu jeho reči, publikovanej na oficiálných stránkach Bieleho Domu.

Viacero ekonomických tém, ktorých sa Trump dotkol som už aktuálne opisoval. Napríklad, pred nedávnom som publikoval článok: „11 alarmujúcich faktov o rútiacej sa americkej infraštruktúre.“ v ktorom popisujem príšerný stav našich ciest, mostov, prístavov, priehrad, vodných systémov a letísk. Velký potlesk pre Trumpa, ktorý chce smeniř túto rastúcu národnú krízu, ale netuším odkial sa na to vezmú peniaze.

Taktiež som ani nie pred dvomi týždňami napísal článok o Obamacare systéme. Máme nulovú šancu nasmerovať našu ekonomiku konštruktívnym smerom pokiaľ neurobíme niečo s našim dramaticky zlyhávajúcim zdravotným systémom, ale Republikáni v Kongrese momentálne extrémne váhajú k uchopeniu akejkoľvek akcie. Namiesto toho rozprávajú o snahe„napraviť Obamacare„, ale takto to jednoducho nebude fungovať.

Nejde napraviť presakujúcu hromadu odpadu.

Všetky ostatné fakty, ktoré Trump vymenoval o našej ekonomike sú taktiež trefa do čierného. Ja už sedem rokov informujem o hrôzostrašnom obchodnom deficite a v skutočnosti o desiatkoch tisíc obchodných príležitostí a miliónov dobre platených prác, ktoré opúšťajú našu krajinu. Je to príjemne osviežujúce mať konečne prezidenta, ktorý si uvedomuje ako veľmi bolo Amerike ublížené nerovnovážnymi obchodnými zmluvami a dúfam v to, že začne v tomto ohlade končtruktívna zmena.

Už toľko škody bolo v našej ekonomike spôsobenej. V prvej štvrtine roku 2017 bol naplánovaný rast HDP s ťažkosťami nad nulu, ale vôbec ma to neprekvapuje keďže aktuálne sú naše čísla v mínuse.

Ak skutočne mierime k novej recesii, pre Trumpa a jeho priaznivcov by bolo vhodné, aby sa udiala čo najskôr. V takom prípade by mohli obviniť Obamu. Ak recesia začne za rok, každý obviní Trumpa aj keď to nebude jeho vina.

V utorok večer bola Trumpova reč veľmi optimistická a vystupoval v celku sebaisto a odhodlane čeliť všetkým problémom, ktorým ako národ čelíme….

Všetko čo je v našej krajine zkazené môže byť napravené. Každý problém môže byť vyriešený. A každá trpiaca rodina sa môže uzdraviť a mať nádej.

Dúfam, že Trump sa nemýli, ale zároveň viem, že náš štátny dlh už teraz predstavuje 20 biliónov dolárov a korporátny dlh vrástol dvojnásobne od poslednej finančnej krízy.

Nemôžeš vyšťaviť krv z jablka a rovnako sa nedá dostať z dlhovej bubliny, tým že sa viac zadĺži.

Chápem, že je momentálne viac a viac ľudí optimistických pri pohlade na našu budúcnosť, ale pravdou je, že nám nezostane ani najmenšia nádej pre dobrú budúcnosť, ak od základu nezmeníme našu cestu a spôsoby ako národ. Prajem si aby mi niekto ukázal dôkaz toho, že sa to v skutočnosti deje. 

Urobím o mnoho viac pre Ameriku ako len tieto slová a myslím, že Donald Trump to chápe.

Dúfam, že viacerím jeho priaznivcom dojde táto správa a že to pochopia.

 

anna komentuje: na záver na zamyslenie. Čo nám chceli naznačiť touto fotkou?

Zdroj foto: CNN

Preložila: anna

Zdroj: (1)

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.