Nové studie poskytují stále více důkazů, že pohodlí, které mikrovlnky nabízejí, určitě nestojí za to riziko.

Mikrovlnky produkují stejné elektromagnetické záření, jako například denní světlo či rádiové vlny televizního vysílání. Od sebe se liší jen frekvencí.
Mikrovlnky ohřívají jídlo tak, že v něm rozkmitávají molekuly vody. Jejich frekvence je stejná, jako rezonanční frekvence vody. Proto se v mikrovlnné troubě zahřeje voda (nebo jídlo, které ji obsahuje), ale plastové nádoby zůstávají studené. Rezonanční frekvence plastu je totiž jiná, než molekul vody.

Kromě ohřevu vody však mikrovlnky narušují i strukturu velkého množství jiných molekul nacházejících se v potravinách. Jedním z největších problémů mikrovlnek je to, že z nich energie může uniknout do prostředí.

Riziko je tak vysoké, že americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) musel stanovit limity povoleného úniku radiace.
Unikající záření z mikrovlnky může způsobit katarakty (šedý zákal), deformace nenarozeného plodu, rakovinu a další vážná onemocnění. Proto byste se neměli zdržovat v blízkosti mikrovlnek a už vůbec do nich nenahlížet během jejich provozu.

Jediná cesta, jak kompletně eliminovat rizika ozáření z mikrovlnky, je vůbec ji nepoužívat.

Její efekt na vaše zdraví však nekončí u uniklého záření během provozu. Mikrovlnka má závažné dopady i na jídlo v ní připravené. Takové jídlo se vyznačuje výrazným snížením svých nutričních hodnot.

Pokračování článku: 12 faktů o mikrovlnkách, kvůli kterým by se měly zcela zakázat

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.