Seznam věcí, z nichž nikdy nikomu nemusíme skládat účty ani se za ně omlouvat

Mnohá naše rozhodnutí vyvolávají otázky a komentáře lidí kolem nás. Členové rodiny, kamarádi a třeba i neznámí lidé mají vždycky svůj názor na to, jak se máme chovat, jak vypadat, s kým se stýkat a jaký vztah udržovat.
Někdy jdou takoví lidé tak daleko, že po vás chtějí vysvětlení vašeho osobního životního rozhodnutí. Populární psycholog a bloger David William má za to, že naprosto nejsme povinni odpovídat na dotazy k následujícím patnácti věcem.

 

[wp_ad_camp_2]

 

1. Nejste povinni komukoli vysvětlovat svou životní situaci

Ať žijete na psí knížku, stěhujete se z jednoho podnájmu do druhého nebo bydlíte u rodičů, ačkoli dvacet už vám bylo dávno, nejste povinni nikomu vysvětlovat, proč žijete takhle a ne jinak. Pokud jste si vědomi toho, jak žijete, znamená to, že máte důvody, proč tak žijete. A do těch nikomu nic není.

2. Nejste povinni nikomu vysvětlovat své životní priority

Máte své vlastní představy o tom, co udělat pro pohodlí a štěstí svých blízkých i svoje – to je vaše hlavní priorita. Každý jsme jiný, každý máme jiné hodnoty, sny a touhy. Priority jednoho člověka se nevyhnutelně liší od priorit druhého. Své si určujete sami a nemusíte z nich nikomu skládat účty.

[wp_ad_camp_2]

 

3. Nejste povinni se omlouvat, jestliže necítíte lítost

Pokud nelitujete svého jednání, jestliže trváte na tom, že někdo neměl pravdu nebo prostě nemá nárok na omluvu, nemusíte se omlouvat. Mnozí lidé přicházejí příliš snadno s omluvami, aby co nejrychleji zhojili rány, které k takovému „léčení“ ještě ani nejsou zralé. To může situaci leda zhoršit. Pokud necítíte vinu, o omluvu žádat nemusíte.

4. Nejste povinni se komukoli omlouvat za čas strávený osamotě

Mnozí lidé se bojí, aby nebyli označeni za hrubiány, asociály nebo nafoukance, jestliže změní plány nebo odmítnou pozvání proto, že potřebují být chvíli sami. Chtějí se uvolnit, nabrat trochu síly, nebo si jen přečíst dobrou knihu. Takovýhle time-out občas potřebuje každý. Takže to berte v pohodě a rozhodně se neomlouvejte.

5. Nejste povinni souhlasit s ničími osobními názory

Že někdo sedí a vášnivě vykládá o svém přesvědčení ještě neznamená, že budete sedět a souhlasně přikyvovat. Pokud jeho myšlenky nesdílíte, bylo by nesprávné vůči sobě i jiným se tvářit, že s nimi souhlasíte. Lepší je klidně odporovat než v sobě hromadit nesouhlas a zklamání.

 

POKRAČOVÁNÍ ZDE: 15 věcí, které nejsou vaše povinnost

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.