Zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který se skrývá v ekvádorském velvyslanectví v Londýně, okomentoval situaci o vyhoštění 23 ruských diplomatů z Velké Británie v souvislosti s otravou bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery Julie.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Theresa Mayová se ocitla ve složité situaci. Pokud Moskva stojí za otravou Sergeje a Julie Skripalových, udělali to s největší pravděpodobností, aby vyprovokovali reakci ze strany Velké Británie. Vyhnout se takové pasti je možné pouze za pomoci velmi vynalézavého kroku,“ napsal tvůrce WikiLeaks.

„Bohužel, veřejné oznámení Mayové byl docela předvídatelný neúspěšný pokus a vyhnání ruského velvyslance a dá se považovat pouze za slabost a za nedostatek důvěry ke kremelské vině či předpovědi britského ministerstva zahraničních věcí toho, že je dnes ruský velvyslanec užitečný Británii víc, než kdy předtím,“ shrnul Assange na svém Twitteru.

Reakce ruské mluvčí Zacharovové

Oficiální tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Ruska Maria Zacharovová okomentovala prohlášení britské premiérky Theresy Mayové, která řekla, že šéf ruských diplomatů Sergej Lavrov „není hoden své funkce“.

„Thereso, Lavrov je ruský ministr, ne britský. A hodnotí ho jako ministra ruský prezident. Chápu, že byste chtěla myslet jinak. Ale vaším ministrem je Boris Johnson,“ napsala Zacharovová na své stránce na Facebooku.

Mayová dříve vystoupila v parlamentu s projevem, ve kterém oznámila, že 23 ruských diplomatů musí opustit území státu. Také zdůraznila, že Británie pozastavuje veškeré dvoustranné kontakty s Ruskem a odvolává pozvání Lavrova na návštěvu Londýna.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„A ještě jedna malá poznámka před oficiální reakcí na projev britské premiérky. Mayová „odvolala“ pozvání Lavrova návštěvu Velké Británie. Jenže Lavrov ho nepřijímal,“ dodala Zacharovová.

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.