Šamani nejsou čarodějové. Jsou to spíše muži a ženy, kteří dosáhli vyššího stupně vědomí a narodili se s léčitelskými schopnostmi. Jsou schopni vnímat věci způsobem, který se jejich okolí může zdát až nadpozemský. Šamani dobře vědí, že medicína těla duši nijak neprospívá. Jsou si dobře vědomi, že duše potřebuje svůj vlastní druh léku.

Když procházíme fyzickou rovinou, nevyhnutelně onemocníme. Někdy dostaneme chřipku a jindy si zlomíme kosti. Smutné ovšem je, že někteří z nás musí bojovat s takovými věcmi, jako je rakovina, nebo žloutenka. Bez ohledu na závažnost onemocnění, je třeba ho náležitě léčit.

Jednoho dne jistě všichni zemřeme, ať už na stáří, nebo na něco jiného. Smrt fyzického těla se však velmi liší od “smrti” duše. Když se na nemoci podíváte ze šamanského hlediska, většina těchto neduhů se stane zcela jasnou. Všechny nemoci lze nalézt již v jejich zárodečné oblasti. Potlačování těchto nemocí, k jejich vyléčení nestačí. Aby totiž mohlo dojít ke skutečnému uzdravení, musíte se dostat k jejich kořenům a najít příčinu, která je spouští.

Seznam čtyř hlavních příčin duchovních onemocnění podle šamanismu

V závislosti na její hloubce, se duchovní nemoc může projevit i jako nemoc fyzická. Chceme-li si zachovat fyzické zdraví, měli bychom si více všímat svého duchovního zdraví.

1. Strach

Pokud člověk jen mechanicky prochází životem s pocitem strachu, který ho sžírá v samotném jádru jeho bytosti, stává se zranitelným vůči nemocem. Úzkost způsobuje onemocnění těla. Strach zároveň i vytváří druhou příčinu, disharmonii.

Pokračování článku: 4 Hlavní příčiny duševních nemocí podle šamanismu

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.