Lidské tělo má dvě nadledvinky. Každá z nich je umístěna těsně nad ledvinou. Nadledvinky, jako součást vašeho endokrinního systému, vylučují více než 50 hormonů, včetně aldosteronu (který pomáhá regulovat krevní tlak a krevní objem). Kortizol a adrenalin se mohou v důsledku stresu aktivovat ve zvýšené míře. Osa hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA osa) je systém, který je zodpovědný za zvládání stresu.

Stresem se rozumí různé zdroje, mezi které patří například zranění, různá onemocnění, problémy související s prací či vztahy, nedostatek spánku, nebo strava, která není dostatečná z hlediska obsahu živin. Vystavení chronickému stresu, způsobenému přepracováním, chronickým zánětem nebo dlouhodobým onemocněním, může například vést k dysfunkci osy HPA. Ta se často – i když možná trochu nepřesně – označuje jako “únava nadledvin”, “adrenalinová únava”, nebo také “vyčerpání nadledvin”.

Adaptogeny s účinkem podporujícím činnost nadledvinek

Podle nejnovější hypotézy není většina tzv. adrenálních případů únavy ve skutečnosti způsobena sníženou schopností nadledvin produkovat kortizol. Tento problém je možné vysledovat i zpětně. Takto se dá dojít až ke dysfunkci v mozkové signalizační části osy HPA. To znamená, že primárním problémem při případech únavy nadledvin je hypotalamus a hypofýza, nikoli však adrenalin v nadledvinách.

Primární i sekundární nedostatečnost funkce nadledvin je možné diagnostikovat provedením laboratorního testu. Existuje několik jemných odchylek v ose HPA, které je už těžší diagnostikovat. K identifikaci dysfunkce HPA se doporučuje vyšetření celé hormonální rovnováhy, respektive nerovnováhy. Za jeden z nejlepších testů je považován DUTCH test (DUTCH = Dried / sušený Urine / moč Test / test Comprehensive / komplexní Hormones / hormony).

Komplexní obraz o hormonální rovnováze / resp. nerovnováze (nazývaný jako “hormonální panel”) vyvinul Mark Newman, který je zároveň i zakladatelem analytické laboratoře pro přesné analýzy v Oregonu.

Pokud chceme opravdu vědět, co vlastně dělají naše hormony, nejlépe bude provést DUTCH test, protože ten opravdu překonává všechny ostatní metody. Uvedený test umožňuje určit, na které oblasti byste se měli zaměřit. V těch je pak třeba provést korekční opatření.

Pokračování článku: 4 Úžasné adaptogenní byliny pro podporu nadledvinek a lepší zvládání stresu

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.