Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Generál Mark Milley odvezen do GITMO
  Generál Mark Milley odvezen do GITMO

  Generál Mark Milley odvezen do GITMO

 • JAG zatýká zvláštní zástupkyni USA pro hospodářskou obnovu Ukrajiny
  JAG zatýká zvláštní zástupkyni USA pro hospodářskou obnovu Ukrajiny

  JAG zatýká zvláštní zástupkyni USA pro hospodářskou obnovu Ukrajiny

 • Okno do nového světa – osudové křižovatky
  Okno do nového světa – osudové křižovatky

  Okno do nového světa – osudové křižovatky

 • Elity Západu vedú bez vyhlásenia tretiu svetovú vojnu
  Elity Západu vedú bez vyhlásenia tretiu svetovú vojnu

  Elity Západu vedú bez vyhlásenia tretiu svetovú vojnu

Související zprávy

 • Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách
  Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

  Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

 • Zprávy ze dne 24.9.2023
  Zprávy ze dne 24.9.2023

  Zprávy ze dne 24.9.2023

 • Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil
  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

 • Zprávy ze světa – 9.9.2023
  Zprávy ze světa – 9.9.2023

  Zprávy ze světa – 9.9.2023

ISIL využívá dětské vojáky, náhled do jejich výcviku

Young boys at a Mosul training camp in a video released by Isil in 2015

[wp_ad_camp_1]

Pár chlapeckých bílých trenek spolu s osamocenou teniskou leží zablácené na zemi. Zlomené švihadlo visí na zdi hned vedle černé vlajky Islámského státu Iráku a Levantu.

Podzemní výcvikový tábor ISIL pro děti je přesně tak hrůzný, jak by se dalo čekat.

Telegraph dostal příležitost zúčastnit se průzkumu táboru pro „mláďata chalífátu“, kterého se na začátku tohoto měsíce zmocnila irácká armáda, která prozradila, že tábor byl využíván k učení mladých rekrutů stát se bojovníky džihádistických skupin.

Stavba v opuštěném železničním tunelu, který býval součástí linky, jež v dobách klidu spojovala Berlín s Bagdádem, je považována za největší výcvikové středisko ISIL v Iráku.

Journalists look at graffiti on the walls of the secret youth training facility
Novináři si prohlížejí graffiti na stěnách tajného výcvikového zařízení pro mládež. CREDIT: SAM TARLING

Vstup byl ukrytý ve skalnatém svahu na okraji východního Mosulu na předměstí Abu Saif, pročež by jej diskrétní vojáci pravděpodobně nikdy nenalezli, kdyby neobdrželi tip od místních obyvatel.

Seržant Alaa Hassan osvětloval cestu svítilnou svého telefonu. 30 metrů hluboký a téměř míli dlouhý tunel byl napájen elektřinou z generátoru, který byl během leteckých útoků, kdy se koalice pokusila o znovuzískání oblasti okupované ISIL, poškozen.

Radikálové uložili rekrutům podstoupit bojový kurz. Na startu byly batohy plněné pískem a kameny, ty měli účastníci nosit na sobě a sundat si je směli až poté, co vyšplhali na první překážku – horolezecké lano.

Červené šípy ukazovaly směr, kterým se měli vyškrábat přes zeď – stále jsou zde patrné stopy jejich bot.

Sergeant Alaa Hassan of the Iraqi Federal Police's elite Emergency Response Division climbs up rubble to the entrance of the training facility
Seržant Alaa Hasaan z elitní divize irácké federální policie Emergency Response šplhá po suti ke vchodu výcvikového střediska. CREDIT: SAM TARLING
Dále byli nuceni plazit se pod sítí z ostnatého drátu, ještě před ručkováním a nakonec i lanovkou.
„Tato cvičení byla podobná těm, která podstupují irácké speciální jednotky, avšak v trochu mírnější verzi, protože byla určena dětem,“ řekl seržant Hassan z elitní zásahové divize (ERD).
Na jednom konci tunelu byly kabiny s toaletou a kuchyně, na druhém zas výukové prostory. Učebnice s názvem „Uč se svému náboženství“ doplňovala fyzické tréninky ideologickým drilem navrženým k vymývání mozků mladých chlapců.

Stěny bojovníci pokreslili vlajkami Islámského státu a je na nich napsáno: „s vůlí Alláha dobyjeme Řím“ a „navzdory globální křižácké alianci zvítězíme.“ Seržant Hassan uvedl, jak celá akce probíhá. že děti ve věku od 10 do 16 let by byly převezeny se zavázanýma očima do táboru v Palmýře ve snaze udržet jejich polohu v tajnosti. Jakmile by byly na místě, musely by absolvovat přísný dvoutýdenní kurz během kterého spaly v malých pokojích bez oken po bočních stranách tunelů.Matrace, lůžka a prázdné kartony od pomerančového džusu byly rozházené po podlaze obývacích prostorů.

Tábor dokáže pojmout naráz až 50 chlapců a za poslední dva roky jeho působení jím prošlo 2000 cvičenců.

Seržant Hassan řekl, že získali zápisníky a evidenci docházky, které poskytli zpravodajským službám.

„Všechny děti byly rodilými Iráčany z této oblasti, jejich trenéři však byli z jiných zemí, vhledem k rozsahu jejich vojenských znalostí,“ uvedl Hassan.

„Ty dokumenty dokazují, že mnozí z nich byli Evropané, také Turkové, Čečenci a další Arabové. V mnoha případech odkazují pouze na jejich bojová jména, ale někteří z nich jsou uvedeni pod svými jmény pravými. Ta byla přidána do databáze hledaných podezřelích.“

Tunel také využívali k uskladňování zbraní a munice. Seržant Hassan uvádí, že po sobě zanechali více než 300 AK47, kalašnikovy a granáty.

mosul cubs
Seržant Alaa Hassan prochází kolem opuštěného vozu CREDIT:  SAM TARLING
Tábor v Palmýře je největší a nejpropracovanější zařízení, nad nímž irácké síly převzaly kontrolu. Tento objev jim poskytl hodnotný vhled do pozemní bojové strategie bojovníků ISIL.

Tisíce dětí byly nuceny podstoupit výcvik v tak zvaných táborech pro „mláďata chalífátu“ ukrytých v pevnostech ISIL v Iráku a sousední Sýrii.

ISIL se zaměřuje speciálně na děti s cílem vytvořit generaci věrných následovníků, kteří budou indoktrinováni již od raného věku

Tato teroristická skupina se musí stále více spoléhat na mladé rekruty, neboť čelí čím dál větším ztrátám v boji o Mosul. Více než třetina sebevražedných útoků na irácké jednotky za poslední měsíc byla spáchána bojovníky mladší 17 let.

Nábor dětských vojáku je válečný zločin a psychologové zdůrazňují, že se jedná o oběti barbarství ISIL spíše než o vědomé účastníky.

[wp_ad_camp_1]

přeložila: raja

zdroj: 1

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál