[wp_ad_camp_1]

Pět lidí přišlo ve středu v Londýně o život a okolo 40 bylo zraněno poté, co mezi chodce vjel automobil a podezřelý útočník inspirovaný islamisty v blízkosti britského parlamentu pobodal policistu.

Oběti toho, co policisté nazývají „záškodnický teroristický útok“, zahrnují samotného útočníka i policistu, kterého pobodal. Další tři oběti byli mezi těmi, které srazilo auto, když si razilo cestu přes Westminster Bridge předtím, než narazilo do zábradlí v těsné blízkosti budovy parlamentu.

Premiérka Theresa May odsoudila útok jako „morbidní a zvrácený“.

„Místo útoku nebylo náhodné,“ uvedla ve svém prohlášení v pozdních večerních hodinách.

„Terorista se rozhodl udeřit v samém srdci našeho hlavního města, kde se scházejí dohromady lidé všech národností, náboženství a kultur, aby oslavily hodnotu svobody, demokracie a svobody projevu.“

Jakýkoliv pokus narušit tyto hodnoty skrze násilí jsou „odsouzeny k nezdaru“, řekla May.

Mark Rowley, britský nejvýše postavený protiteroristický důstojník, prozradil novinářům, že útok začal, když se vůz řítil přes Westminster Bridge srážejíc kolemjdoucí, včetně 3 členů policejního sboru.

„Auto poté narazilo v blízkosti parlamentu a nejméně jeden muž, vyzbrojený nožem, se pokusil v útoku pokračovat a snažil se dostat do parlamentu,“ uvádí Rowley.

Řekl, že policejní vyšetřování se pracovalo s předpokladem, že útok byl spojený s islamistickým terorismem. Policie věří, že zná útočníkovu identitu, ale v této fázi zatím nechce poskytnout detaily.

Byl to nejvražednější útok v Londýně od té doby, co čtyři britští islamisté v červenci 2005 zabili 52 cestujících v sebevražedném bombovém útoku na městský dopravní systém.

Útok se odehrál v čase prvního výročí útoků islámských radikálů v Bruselu, během nichž přišlo o život 32 lidí.

Zpravodajové z Reuters přítomni uvnitř parlamentu během středečního útoku zaslechli hlasité rány a krátce na to uviděli nožem ozbrojeného muže a pobodaného policistu ležícího na zemi na nádvoří v branách parlamentu.

Zavržděný policejní důstojník byl identifikován jako Keith Palmer, 48 let, 15 let ve službě.

Mr Palmer, 48, pictured, was a husband and father and said to have served with the Met Police for 15 years

Ubodaný policista Keith Palmer (Daily Mail)

This was the series of events where a knife attacker drove into pedestrians before he was shot by police

Průběh útoku (Daily Mail)

At least two pedestrians were hurt near where the Hyundai crashed and were helped by police at the scene

Auto Hyundai 4×4, které terorista použil pro svůj útok, skončilo před branami parlamentu. Policisté podávají první pomoc obětem, které vůz srazil těsně před srážkou s plotem (Daily Mail)

The attacker was put on a stretcher and wheeled into an ambulance inside the grounds of Parliament. He later died

Útočník byl dopraven do ambulance, kde krátce nato zemřel (Daily Mail)

ZÁKONODÁRCI ZMÍTÁNI V CHAOSU

Fotografovi z Reuters se na mostě naskytl pohled na minimálně desítku zraněných lidí. Jeho fotografie ukazují oběti útoku ležící na zemi, někteří z nich krváceli a jeden byl uvězněn pod autobusem.

Ženu, která spadla do Temže, se s vážnými zraněními podařilo zachránit, uvedl Port of London Authority. Okolnosti jejího pádu do řeky jsou neznámé.

Tři francouzští školáci ve věku 15 a 16 let byli dalšími oběťmi útoku, uvedli francouzské úřady.

Mezi několika členy parlamentu a vysoce postavenými představiteli zavládl chaos. Poslanec Tobias Ellwood byl zachycen jak se snaží resuscitovat muže ležícího v bezvědomí, údajně se jednalo o pobodaného policistu.

Londýnský primátor Sadiq Khan řekl, že by do ulic mělyS vyrazit policejní posily, aby zajistily bezpečí občanů a návštěvníků města.

Stojíme spolu tváří v tvář těm, kteří se nás snaží poškodit a zničit náš způsob života. Vždycky to tak bylo a vždycky to tak bude. Londýňané se nikdy nenechají zastrašit terorismem,“ řekl.

V Poslanecké sněmovně zrovna probíhalo zasedání, které muselo být přerušeno. Zákonodárci byli požádáni, aby následujících pár hodin neopouštěli budovu.

Mayová dodává, že shromáždění dolní komory parlamentu by proběhlo ve čvrtek jako obvykle, kdyby útok nenarušil život v hlavním městě.

Nicméně návštěva královny Alžběty ku příležitosti oficiálního otevření nového sídla londýnské policie, která byla naplánována na čtvrtek, byla „ve světle dnešních událostí“ odložena, uvedl Buckinghamský palác.

V telefonním rozhovoru s Mayovou prezident Donald Trump nabídl Británii plnou spolupráci a podporu Spojených států. Státní tajemník USA Rex Tillerson odsoudil útok jako „strašlivý akt násilí“.

Německá kancléřka Angela Merkelová a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg byli mezi zahraničními představiteli, kteří vyjádřili pohoršení a solidaritu.

 

„ŽÁDNÉ ZNÁMKY ŽIVOTA“

Očití svědci popsali scény paniky během útoku.

„Jen jsem viděla auto, jak se vymklo kontrole a prostě vjelo na most mezi chodce,“ svěřila se Bernadette Kerrigan, která byla zrovna v autobuse v blízkosti útoku, v interview pro Sky News.

„Jak jsme přejížděli přes most, uviděli jsme lidi ležící na zemi, byli zřejmě zraněni. Viděla jsem asi okolo 10 lidí. A pak začaly přijíždět záchrané služby. Všichni lidé utíkali.“

Bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski se stal svědkem útoku když jel přes most v taxi. Uvedl, že zahlédl 5 obětí a scénu zachytil na video.

„Slyšel jsem něco, co znělo jako náraz menšího auta. Poté jsem se podíval z okna  a uviděl osobu ležící na asfaltu,“ řekl v rozhovoru pro Reuters.

„Neviděl jsem tvář té osoby, ale nehýbala se a nejevila žádné známky života. Jednoho z mužů jsem zahlédl, jeho hlava hrozně krvácela. Avšak ta osoba, kterou jsem natočil – ne, ta nejevila žádné známy života.“

Lidé se snaží pomoci zraněným (Daily Mail)

Another woman was severely injured at a postcard stall opposite Big Ben following the horrific terror attack

Žena u stánku s pohlednicemi stojícího naproti Big Benu utrpěla četná poranění (Daily Mail)

Novinář Quentin Letts z Daily Mail pověděl rádiu LBC, že je svědkem pobodání onoho policisty a střelby útočníka a že incident viděl ze své kanceláře v budově parlamentu.

„Útočník vběhl dovnitř otevřenými branami … Postavil se jednomu z policistů s něčím, co vypadalo jako hůl,“ tvrdil Letts.

„Policista šel k zemi, bylo to docela hrozné přihlížet tomu. Poté, co vyřídil policistu se rozběhl směrem k vchodu do dolní sněmovny, kterou používají  poslanci, a pokračoval dál asi 20 metrů, než byl jedním z prostě oblečených lidí se zbraněmi zastřelen.“

V Edinburghu skotský parlament zastavil plánované debaty a hlasování o nezávislosti poté, co obdržel zprávu z Londýna.

V Británii je nyní druhá nejvyšší úroveň pohotovosti, což znamená, že útok militantů je považován za vysoce pravděpodobný.

Nejnovější smrtící útok v Londýně je souzen jako teroristický incident, který se odehrál v květnu 2013, kdy dva britští islamisté na ulici ubodali k smrti Lee Rigbyho.

[wp_ad_camp_1]

přeložila: raja

zdroj: 1, 2

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.