I jediná destruktivní myšlenka nás umí nakazit náladou poraženého, vnitřním neklidem, či podrážděností. Od jedné myšlenky skočíte ke druhé a najednou se točíte v kruhu sebedestruktivního myšlení, ani nevíte jak jste k tomu přišli. Zde je 5 technik, které vám pomohou zabránit v roztáčení tohoto myšlenkového kolotoče.

Důležité je uvědomit si, že se každé vaše očekávání má tendenci naplnit. Jestliže například očekáváte, že vás kolegové podrazí a neposkytnou vám potřebnou podporu, budete se chovat podle této své víry. Budete podezíraví a připraveni k obraně. Raději budete pracovat sami a budete se vyhýbat spolupráci. Jestliže okolí zaznamená takové chování, logicky vás bude pokládat za člověka odmítavého a chladného, se sklonem k soupeření a nepříliš spolehlivého. A podporovat vás skutečně nebude. Vaše očekávání tedy zrealizovalo samo sebe. Myšlenky dávají vzniknout naší realitě.

 

[wp_ad_camp_3]

 

1. Metoda: Model nepříjemnost-přesvědčení-následky

S touto technikou přišel profesor Pennsylvánské university, americký psycholog Martin E. Seligman (*1942) ve své knize „Naučený optimismus. Jak změnit své myšlení a život“ (česky vydalo BETA -Dobrovský, 2013).

Když se nám přihodí nějaká nepříjemnost, začínáme o ní zcela automaticky přemýšlet. Docházíme k určitým závěrům, myšlenky krystalizují v přesvědčení. Tato přesvědčení se pak stávají naší zvyklostí, takže si po čase vůbec neuvědomujeme, že je máme.

Pesimistická přesvědčení vedou k následkům, které mají podobu destruktivního chování. Dejme tomu, že někoho propustí z práce. Může si začít říkat, že je to jeho vina, protože je nešika, nezamlouval se kolegům a tak dále. Teď už vůbec nedokáže nějakou práci najít. Co si počne, jak bude bez práce vydělávat peníze… S podobnými úvahami se člověk nevyhnutelně propadá do deprese, a může to být i velmi těžká forma deprese. Nic nepodnikne, o nic se nepokusí, prostě ulehne na gauč.

Pokračování článku: 5 Technik pro neutralizaci destruktivních myšlenek

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.