6 household items that are secretly spying on your activity

Všichni se shodneme na tom, že nám elektronika usnadňuje život. Zapomínáme však, že za toto pohodlí platíme vysokou cenu. Cenu soukromí.

Zde je seznam šesti elektronických zařízeí a softwarových aplikací, které vás potají špehují a bez povolení o vás shromažďují osobní údaje.

[wp_ad_camp_1]

#1. Roomba (elektrický vysavač)

Toto čistící zařízení nesbírá pouze prach, ale také vaše osobní data. Podle odborníků je tento vysavač vybaven vestavěnou pokročilou mapovací technologií. To mu umožňuje učit se a shromažďovat data o půdorysu domu spotřebitele, která jsou následně prodána nebo sdílena se společnostmi, jako je Apple, Google a Amazon.

[wp_ad_camp_1]

#2. Chytré televize

Ačkoli chytré televizory umožňují především přímé připojení k Internetu, mohou také posloužit jako perfektní lapače údajů o vašem soukromí. Například nová technologie s názvem TVision Insights umožňuje společnostem monitorovat sledovací návyky televizních diváků. To znamená, že vás mohou doslova sledovat při sledování televize. Dokonce zaznamenávají údaje o tom, kam se dívají vaše oči, když jste rozptýleni, a jaké vykazujete emoce.

Na začátku roku 2015 Samsung varoval své zákazníky: „Prosím, mějte na paměti, že pokud vaše mluvená řeč obsahuje osobní nebo jiné citlivé informace, budou tyto informace mezi zaznamenanými údaji, které budou předány třetí straně.“

Televizory Vizio dostaly pokutu ve výši 2,2 milionu dolarů za to, že sbíraly a prodávaly videozáznamy milionů svých uživatelů bez jejich vědomí. I po této pokutě společnost Vizio prodala dalších 11 milionů chytrých televizí.

#3. Google

Když jde o špionáž, čím méně víte o Googlu, tím lépe. Internetový vyhledávač Googlu tajně zaznamenává vše, co děláte. Zaznamenává váš hlas, text i videa, která posíláte. Mohli byste doslova číst všechen ten text, který jste za ta léta do vyhledávacího okénka naťukali. Dokonce byste mohli poslouchat celé rozhovory, které jste během googlení s kýmkoli vedli. Společnost Google denně zaznamenává každý váš krok.

[wp_ad_camp_1]

#4. Snapchat

Tato multimediální aplikace určena především pro odesílání obrázkových zpráv obsahuje nastavení polohy, která vám umožní kdykoli s přáteli sdílet, kde se nacházíte. Vaše „Snap Map“, je-li vždy povolena, umožňuje všem vašim přátelům na Snapchatu zjistit, kde přesně se nacházíte, a to i v případě, že to znamená dozvědět se vaši podrobnou adresu bydliště. Aplikace je tak pokročilá, že může dokonce i naprášit, jestli zrovna řídíte auto nebo sedíte v letadle.

 

#5. Pokémon Go

Tato hra pro smartphony před instalací uživatelům oznámí, že stažením se společností sdílejí svoji polohu, úložiště, fotografie a videa, a že si vyhrazují právo shromažďovat a sdílet tato data s třetími stranami, včetně potenciálních kupujících a vlády.

Pokud se uživatelé iOSu přihlásí prostřednictvím svého Google účtu, automaticky sdílejí svá data s tvůrci aplikace Pokémon Go a v podstatě jim předávají veškeré informace týkající se jejich účtu Google, včetně přístupu na Gmail, Google Drive, Google Maps a další.

[wp_ad_camp_1]

#6. Playstation

Herní konzole při jejím používání zaznamenává a monitoruje veškerou vaši aktivitu. Playstation 4 využívá hlasových příkazů, což znamená, že vás přístroj odposlouchává, i když nepoužíváte mikrofon ke komunikaci s jinými hráči. Dále může sbírat data a generovat informace o vašich osobních preferencích.

 

[wp_ad_camp_1]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.