„Gaslighting” je termín používaný psychology pro popis manipulativního chování zneužívajících osob, které nutí oběť a její okolí zpochybňovat realitu. Tato rafinovaná forma psychického mučení není jen manipulativní, ale také značně škodlivá pro osobu, která je cílem. Pokud jste někdy slyšeli rčení ,,Pokud opakujete lež dostatečně často, brzy ji přijmete jako pravdu”, pak máte v malém měřítku představu o tom, co je gaslighting.

Gaslighting spočívá i v tom, že si vzpomenete na zneužívání nebo špatné jednání ze strany určité osoby a ona vám oponuje slovy: „Tak takhle se to přece nestalo.” Nebo: „Tomu přece nemůžeš věřit, že ne?”

Mohou vám dokonce říkat, že jste příliš citliví, nebo že jste blázni. Pokud existuje cokoliv, co mohou říct, aby vás přiměli pochybovat o vaší zkušenosti s nimi, řeknou to. A pokud jste ve vztahu s gaslighterem (bez ohledu na to, zda je romantický, nebo ne), dotyčná osoba se vás bude snažit přimět pochybovat o vašem zdravém rozumu. Přichází to první zlehka, ve vlnách a fázích. Zneužívající osoby pomalu a nenápadně používají gaslighting, aby vám zabránily uvědomit si včas, co se děje. A pak když vám to dojde, bývá už příliš pozdě.

Pokud rozpoznáte fáze gaslightingu, může být snazší to zastavit dříve, než se to vymkne kontrole. Následující fáze jsou uvedeny v knize odborníka Prestona Li „Jak úspěšně zvládnout gaslightery a zastavit psychickou šikanu”.

Pokračování článku: 7 Fází gaslightingu podle odborníků

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.