Co jsou to ,,ustupující dásně”? Okraj dásní, zpod kterého vyrůstají zuby, se začne zmenšovat a ustupovat tak, že se odhalí větší část zubu, či dokonce jeho kořen. Při ustupujících dásních mohou mezi zuby vzniknout větší mezery, které jsou doslova rájem pro choroboplodné bakterie. Pokud ustupující dásně nezačneme léčit, problém se může zhoršit. Pojivová tkáň a kostní struktura zubu se mohou poškodit až natolik, že nakonec zub vypadne.

[wp_ad_camp_2]

Je třeba si uvědomit, že ustupující dásně jsou poměrně běžný zdravotní problém. Málokdo si to však uvědomuje, protože počáteční stadium tohoto problému je téměř nepozorovatelné. Většina lidí si ani neuvědomuje, že mají ustupující dásně právě proto, že tento problém se u nich začne objevovat postupně a velmi pomalu. Obecně však můžeme říci, že prvním klasickým příznakem ustupujících dásní je nadměrná citlivost zubů. Častým příznakem také je, že jeden ze zubů se jeví ve srovnání s okolními zuby být delší. Dalším příznakem ustupujících dásní bývá nerovnost na vnější straně zubu přibližně na úrovni linie dásní.

[wp_ad_camp_2]

Proč dochází k ustupování dásní?
Existuje několik vysvětlení, proč k tomu začne docházet. Mezi nejhlavnější důvody patří:

1. Genetická predispozice
Genetika a dědičné faktory se podepisují pod vznik velké části obávaných zdravotních problémů. Výjimkou zde nejsou ani onemocnění zubů a ústní dutiny. Podle více výzkumů je až u více než 30 procent světové populace riziko, že bude mít problémy s dásněmi čistě na základě dědičných faktorů.

2. Příliš drsné čištění zubů
Když při čištění zubů na zubní kartáček moc tlačíme, může tak dojít k postupnému narušování zubní skloviny a následnému ubývání dásní. Naučte se zuby čistit jemně, spíše vhodně vedeným pohybem než sílou a kupte si extra měkký kartáček. Výborný je Curaprox ultrasoft 5460

3. Nedostatečná ústní hygiena
Nepravidelné čištění zubů, nepoužívání zubní nitě a nevyplachování ústní dutiny jsou všechno předpoklady k tomu, aby se v našich ústech usazovaly a množily bakterie a vytvořil se zánět dásní. Nahromadění bakterií v ústní dutině se pak projevuje vznikem zubního kamene – tento ztvrdlý plak může důkladně odstranit jen zubař.

 

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU ZDE: https://aluska.org/9-metod-jak-lecit-ustupujici-dasne/

 

 

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.