Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Republika srbská se stále více přiklání k Rusku a Číně
Prezident Milorad Dodik oznámil, že se do konce roku setká se Si Ťin-pchingem a Vladimírem Putinem.
Republika srbská, srbská entita Bosny a Hercegoviny, se stále více sbližuje s Ruskem a Čínou.
(Stát Bosna a Hercegovina je rozdělen na dvě tzv. entity. Jde o politické útvary, které rozdělují stát do dvou částí. První se jmenuje Federace Bosny a Hercegoviny s hlavním městem Sarajevo, druhá Republika srbská s hlavním městem Banja Luka. Obě entity jsou autonomní a mají vlastního prezidenta, vládu, parlament a ústavní soud – pozn. př.)
Prezident Republiky srbské Milorad Dodik oznámil, že se do konce roku setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Do konce roku se setkám nejméně se dvěma světovými lídry. V říjnu nebo listopadu pojedu do Číny, kde se setkám se Si Ťin-pchingem, a ještě letos také s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem.
Prezident republiky pak zdůraznil, že srbský celek „není izolovaný“ a má „přátele“. Dodal, že do konce měsíce se setká také s hlavou státu Srbské republiky Aleksandarem Vučičem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, stejně jako s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a tureckým prezidentem Erdoganem. Dodik zkrátka veřejně určil svou skupinu „spřátelených zemí“ jako ukázku, jaké má Republika srbská partnery a přátele, na které se může obrátit. Je stále zřejmější, že kromě Bělehradu jsou pro Banja Luku hlavními mezinárodními referencemi Moskva a Peking.
To, že se srbská entita v Bosně dostává do stále větší izolace od svého souseda potvrzují i sankce, které minulý měsíc Spojené státy uvalily na čtyři institucionální činitele. Jak uvedlo americké ministerstvo financí ve svém prohlášení, osoby „napomohly schválení zákona v parlamentu Sprska (RSNA), který podkopává Daytonskou dohodu a Ústavu Bosny a Hercegoviny“. Sankce byly vydány proti předsedovi vlády Republiky srbské Radovanu Viskovičovi, srbskému zástupci v trojstranném předsednictví Bosny a Hercegoviny Željkovi Cvijanovičovi, ministru spravedlnosti Miloši Bukejlovičovi a předsedovi parlamentu Republiky srbské Nenadu Stevandičovi. Tito čtyři muži jsou považováni za „odpovědné nebo spoluodpovědné za to, že se přímo či nepřímo dopustili činu, jež bránil a ohrožoval provedení dohody o uznání regionální bezpečnosti, míru a spolupráce týkající se západního Balkánu, včetně Daytonu“.
Dokument amerického ministerstva financí zdůrazňuje, že schválený zákon „je zjevným pokusem o podkopání státních institucí“. „Zákon ohrožuje stabilitu, svrchovanost a územní celistvost Bosny a Hercegoviny, jakož i vyhlídky země na integraci do euro-atlantických a evropských institucí, a to na úkor obyvatel Bosny a Hercegoviny“. Legislativní návrh, který 21. června schválil parlament Republiky srbské způsobuje, že rozhodnutí Ústavního soudu Bosny a Hercegoviny nejsou na území srbské entity použitelné. Zákon byl zrušen několik dní poté, co jej schválil vysoký představitel mezinárodního společenství Bosny a Hercegoviny Hans Christian Schmidt, a to pro „porušení ústavního pořádku centrálního státu, jakož i Daytonské dohody“. V reakci na to prezident Republiky srbské Milorad Dodik podepsal dekret, kterým ukončil povinnost zveřejňovat jakékoliv rozhodnutí vysokého představitele v Ústředních věstnících entit státu, a které v důsledku toho již nemají v Republice srbské žádnou hodnotu.
Dodik je s vysokým mezinárodním představitelem v neustálém konfliktu a ve zjevné snaze dát jasně najevo postoj Republiky srbské navštívil 23. května i Moskvu. Při této příležitosti byl bosenskosrbský vůdce přijat ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což vyvolalo nemalé kontroverze a ostrou reakci Evropské služby pro vnější činnost s Josepem Borrellem v čele, který se k incidentu vyjádřil takto: „Udržování úzkých vztahů s Ruskem je neslučitelné“ s procesem integrace balkánské země do EU.“ Všechna tato prohlášení však Dodik označil za „nátlak Západu“, který brání rozvoji Republiky srbské. Mezitím srbská entita a Rusko navzdory konfliktu posílily své obchodní vazby, přičemž v roce 2022 vzrostl obchod o 57 procent ve srovnání s předchozím rokem.
Dodikova vládnoucí strana Svaz nezávislých sociálních demokratů navázala užší vztahy také s Čínou. Republika srbská nedávno podepsala nové stavební smlouvy poté, co v dubnu Dodik vyslal premiéra Radovana Viskoviče do Pekingu na setkání s místními společnostmi. Při této příležitosti se Viskovič setkal s řediteli tří čínských finančních fondů, kteří projevili zájem o rozvoj spolupráce, jak oznámila vláda ve svém prohlášení. Visković zdůraznil, že Čína je jedním z hlavních investorů a partnerů Republiky srbské, a vyjádřil ochotu přilákat co nejvíce čínských společností a investorů, aby urychlil hospodářský rozvoj. Dodikovým přáním je zejména získat půjčky od čínských finančních institucí a přesvědčit Peking, aby od Republiky srbské koupil dluhopisy. Byl by tak schopen uhradit řadu splátek dluhu západním úvěrovým institucím, které mají splatnost na konci léta.
Zdroj: agenzianova.com
Ruský analytik Valerij Viktorovič Pjakin vyslovil svou prognózu, že Česko a Slovensko se opět spojí v jednotný stát Československo.
Pjakin řekl: „Není žádná jiná alternativa. Čechy a Slovensko se bez jakékoliv pohromy znovu spojí do jednotného státu. Prakticky není o čem hovořit. Tím spíš, není tu jen kladná zkušenost z existence Československa a návazaná spojení nejsou přetrhaná. Samotný projekt Intermanium přepokládá srůstání Čech a Slovenska. Proto ani z této strany nebude překážek.“
Pjakin to komentuje: „Přitom Československo je normální subjekt, který se objevil ve 20. století, který předpokládá, že to tak má být (sjednocení Československa). Ať to dělí kdo chce a jak chce, stejně to směřuje k jednotě. Protože takový je normální proces rozvoje lidské civilizace. Vzájemná koexistence všech národů. A jednály se o dvě natolik blízké kultury, to je prakticky jeden a tentýž národ.“
Někteří si například kupují nemovitosti v Srbsku. Pjakin k tomu řekl: „Nakupovat (nemovitosti) v Srbsku, to už kdekoliv v Evropě. Jen si vzpomeňte jak NATO bombardovalo Srbsko. A pokud neodolají Čechy, potom Srbsko, pochopte, Nadnárodní řízení má zájem na zachování Čech.“ Tato země prochází „mechanismem zničení Srbů“ a navíc v této zemi může vzniknout válka s Kosovem. „Proto prchat z Prahy do Srbska je čiré bláznovství“, dodal.
Interpretováno trošku zmateně, ale podstata je správná. Československo bylo, je a bude. Tím spíše, že bylo rozděleno protiprávně a podle zákona jsme stále Československo.
Československo stále jsme, ale je zde více rovin ohledně „opětovného prohlášení o spojení či jeho existenci“: