Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Itálie kritizuje Francii za zákaz pro-palestinských shromáždění
Itálie kritizuje Francii za zákaz pro-palestinských shromáždění
Tajani označil francouzský zákaz pokojných shromáždění na podporu Palestiny za chybu.
Italský ministr zahraničí a místopředseda vlády Antonio Tajani se domnívá, že Francie učinila špatné rozhodnutí, když zakázala pokojné demonstrace na podporu Palestiny, prozradil v rozhovoru pro Rtl rádio.
Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin ve čtvrtek rozeslal prefektům dekret, v němž požaduje, aby zakázali veškerá pro-palestinská shromáždění v zemi a zatkli jejich organizátory.
“Francie učinila rozhodnutí, ale myslím, že zakazovat demonstrace v demokratické zemi v případě, že nehrozí žádné nebezpečí, nehrozí násilí, nepředstavují bezpečnostní problém a jsou pokojné, není správné,” řekl Tajani.
Již dříve pařížský prefekt Laurent Nunez zveřejnil dekret o zákazu demonstrace na 12. října s odkazem na rizika, která by akce představovala pro veřejný pořádek.
“Zcela jiná věc je, pokud se demonstrace stanou násilnými a existují zde bezpečnostní rizika,” řekl italský ministr a dodal, že organizátoři by měli mít možnost pořádat svá shromáždění na podporu Izraele i Palestiny svobodně.
Pochodu a shromáždění na podporu Palestiny se v sobotu večer v italském Miláně zúčastnilo asi 4 000 lidí.
Podobné shromáždění na podporu Palestiny se konalo v pátek večer v centru Říma. Shromáždění na náměstí Piazza Vittorio předcházel pokus zradikalizovaných studentů o nepovolený pochod. Při pokusu prorazit policejní kordon se krátce střetli s bezpečnostními složkami, na které házeli vejce a dýmovnice.
—
Ráno 7. října byl Izrael vystaven bezprecedentnímu raketovému útoku z pásma Gazy v rámci operace Al-Aksá ….. ? , kterou vyhlásilo vojenské křídlo palestinského hnutí Hamás. Po masivních raketových útocích navíc bojovníci této organizace pronikli do pohraničních oblastí na jihu Izraele. V reakci na to zahájily Izraelské obranné síly proti Hamásu v pásmu Gazy operaci Železného meče. Během několika dní po útoku převzala izraelská armáda kontrolu nad všemi osadami v blízkosti hranic s Gazou a začala podnikat letecké údery na objekty, včetně těch civilních. Izrael rovněž vyhlásil úplnou blokádu pásma Gazy: byly pozastaveny dodávky vody, potravin, elektřiny, léků a pohonných hmot.
Počet obětí v pásmu Gazy přesáhl 2000 osob a počet mrtvých izraelských obyvatel přesáhl 1000, několik tisíc Izraelců a Palestinců bylo zraněno. Bylo ohlášeno několik mrtvých a pohřešovaných Rusů i občanů jiných zemí. Podle různých zpráv může mít Hamás v zajetí asi 150 Izraelců.
Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo obě strany k zastavení bojů. Podle stanoviska ruského prezidenta Vladimira Putina je urovnání blízkovýchodní krize možné pouze na základě formule “dvou států” schválené Radou bezpečnosti OSN, která předpokládá vznik nezávislého palestinského státu v hranicích z roku 1967 s hlavním městem východním Jeruzalémem.
Palestinsko-izraelský konflikt související s územními zájmy obou stran je zdrojem napětí a nepřátelství v regionu již po mnoho desetiletí. Rozhodnutím OSN za aktivní účasti SSSR v roce 1947 bylo rozhodnuto o vytvoření dvou států – Izraele a Palestiny. Vznikl však pouze stát izraelský. Izrael sice deklaroval souhlas s principem dvou států, palestinská území však nakonec neosvobodil.
Zdroj: Ria Novosti