Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Měnová rizika vyženou zlato a stříbro do konce roku do nebeských výšin
Zatímco ceny zlata a stříbra mohou v nejbližší době pokračovat v upevňování, podle komoditních analytiků společnosti BMO Capital Markets je růst v sektoru drahých kovů teprve na začátku.
Ve zprávě zveřejněné ve středu kanadská banka oznámila výrazné zlepšení svých prognóz vývoje cen zlata a stříbra pro příští tři roky, přičemž vrcholu dosáhnou v posledním čtvrtletí roku 2024. Komoditní analytici banky vidí průměrnou cenu zlata v tomto roce kolem 2 169 USD za unci, což je o 11 % více než v předchozí prognóze.
Zároveň vidí ceny zlata v příštím roce v průměru kolem 2 100 USD za unci, což představuje 12% nárůst oproti prosincovým odhadům. V roce 2026 očekávají ceny zlata v průměru kolem 2 000 USD za unci a v roce 2027 kolem 1 950 USD, což představuje nárůst o 8 %, resp. 3 % oproti prosincovým odhadům.
Pokud se podíváme na stříbro, společnost BMO vidí průměrnou cenu bílého kovu v tomto roce kolem 25,60 USD za unci, což je o 13 % více než v prosincových prognózách. V příštím roce se očekává průměrná cena kolem 25,30 USD za unci, což je o 11 % více než v předchozím odhadu. A konečně, v roce 2026 se očekává průměrná cena 24 dolarů a v roce 2027 23,50 dolaru, což představuje nárůst oproti předchozímu odhadu o 8 %, resp. 3 %.
V letošním roce vidí společnost BMO ceny zlata ve čtvrtém čtvrtletí v průměru kolem 2250 dolarů za unci, což představuje 13% nárůst oproti předchozímu odhadu. Současně se očekává, že ceny stříbra se budou v posledním čtvrtletí roku pohybovat v průměru kolem 28 USD za unci, což představuje nárůst o 22 USD oproti prosincové prognóze.
Červnové futures kontrakty na zlato se naposledy obchodovaly za 2 214 USD za unci, což představuje denní nárůst o 0,67 %.
Komoditní analytici uvedli, že posílení zlata poblíž jeho nedávných historických maxim naznačuje, že drahý kov vytváří novou základnu a investoři se s vyššími cenami sžívají.
Dodali, že jsou nadále nakloněni drahému kovu jako zajištění proti rostoucím měnovým rizikům ve světě, a poznamenali, že historická maxima zlata se také shodují s posunem Bitcoinu na rekordní hodnoty nad 73 000 USD za token.
“Vzhledem k tomu, že v roce nabitém volbami napříč klíčovými demokraciemi nebude pravděpodobně žádný politik zvolen slibem, že bude méně utrácet, je jistě možné, že později v průběhu roku uvidíme další měnové obavy podporující výkonnost drahého kovu, protože nová éra zvýšených fiskálních výdajů napříč globálními ekonomikami nabírá na síle,” uvedli analytici ve zprávě. “Zatímco do poloviny roku vidíme určitou konsolidaci v současném rozpětí, ve druhé polovině roku očekáváme další postupné zisky, protože cyklus snižování sazeb v USA začíná nabírat na obrátkách a s blížícími se volbami v USA roste geopolitické napětí. Tento rok by mohl být jedním z mála, kdy makro i retailoví investoři zvýší expozici vůči drahým kovům.”
Zatímco zlato znovu získává svůj lesk jako zajištění proti riziku, BMO také uvedla, že očekává, že trh bude i nadále dobře podporován “centrálními bankami, které nejsou citlivé na ceny”.
Banka rovněž zopakovala svůj požadavek, aby na trhu převládala čínská poptávka.
“Čínské domácnosti během pandemie nashromáždily silné úspory, a dokonce během posledních dvou let přibylo ~35trn RMB. Tyto domácnosti však měly poněkud dilema, kam tyto peníze umístit, což je pro čínské investory často označováno jako ‘soutěž o ošklivost’,” uvedli analytici. “Historicky mohly být peníze investovány do nemovitostí jako výchozí pozice; jak se však široce diskutuje, tento sektor se nadále potýká s velkými strukturálními problémy, které ovlivňují důvěru kupujících. Vzhledem k tomu se expozice vůči zlatu stala pro čínská portfolia nutností, protože nadále očekávají dezinflaci a nejistotu v oblasti příjmů.”
Mezitím společnost BMO vysvětlila, že stříbro bude i nadále dobře podporováno průmyslovou poptávkou a slabým růstem nabídky.
“Historicky mohly být peníze investovány do nemovitostí jako výchozí pozice; jak však bylo široce diskutováno, tento sektor se nadále potýká s velkými strukturálními problémy, které ovlivňují důvěru kupujících. Vzhledem k tomu se expozice vůči zlatu stává pro čínská portfolia nutností, protože nadále očekávají dezinflaci a nejistotu v oblasti příjmů,” uvedli analytici ve zprávě.
“V posledních týdnech došlo k rozsáhlému propouštění u největšího světového výrobce solárních zařízení Longi Green Technology a zároveň se objevila řada zpráv o špatné návratnosti solárních zařízení v Evropě,” dodali. “To vedlo k určitým obavám z širšího zpomalení solárního průmyslu; my to však považujeme za cyklický prvek přeinvestování a vyšších úrokových sazeb.”
Zdroj: Kitco News
Velmi zajímavé povídání o stříbře můžete zhlédnout v tomto videu:
Terezko, děkuji za článek a za hodně výživné video, to je opravdu perfekní vysvětlení, děkuji.