Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Umělkyně vyrobila nábytek z tenisových míčků, které by se jinak na skládkách rozkládaly 400 let
Každý rok se pro tento oblíbený sport vyrobí 300 milionů tenisových míčků a téměř všechny se vyhodí.
Belgická ekodesignérka Mathilde Wittocková začala některé z nich znovu využívat na zakázkový nábytek, a to cirkulárním způsobem, který zajišťuje, že gumové a plstěné míčky neskončí na skládkách.
Mathilde Wittlocková a její tým dokáží ručně vyřezat 1 800 kuliček denně do mikročalounění pro lehátko a lavici – její dva stěžejní produkty.
Pro představu, jen na nedávno skončeném US Open jich bylo použito 70 000.
Jejich výroba trvá přibližně 2 až 3 týdny, ale jakmile jsou hotové, je jasné, proč se vyplatí čekat. Díky chmýří na tenisových míčích obarvených do barev interiéru jsou docela přitažlivé a musí být nádherně pohodlné.
“Výroba jednoho tenisového míčku vyžaduje asi 24 různých výrobních kroků, což je asi pět dní. Pak má tak krátkou životnost,“ řekla Wittocková CNN ve videohovoru z Bruselu. „Tenisovými míčky jsem se zabývala proto, že jsem sama hrála tenis, takže vím, že je tam spousta odpadu.“
Při hledání inovativních zdrojů materiálů se tenisové míčky zdály být zřejmé díky své trvanlivosti, krátké životnosti a skutečnosti, že téměř všechny potřebují 400 let, aby se rozložily na skládce, za předpokladu, že nebyly předtím přenechány psovi.
Tenisové míčky jsou plněny plynem, který jim nejen dodává odskok, ale také je důvodem, proč jsou nádoby, v nichž se dodávají, uzavřeny jako plechovky od polévky. Po otevření se plyn pomalu dostává z míčku a nakonec nevhodný pro hru.
Wittocková dostává darem tenisové míče od sportovních klubů, jako je například Valonská federace v Belgii, která jí nedávno předala veškeré své zásoby 100 000 použitých tenisových míčů, které by podle jejích slov měly vystačit přibližně na 9 měsíců výroby.
„Ekologický design je o cirkulaci. Můžete používat skvělé materiály, které mají nízké emise uhlíku nebo jsou recyklované, ale musíte myslet na konečný cyklus,“ řekla. „Pokud to není kruh a pokud nemůžete (prvky) znovu použít do něčeho jiného, není to ekodesign. Je to ještě horší, protože jde o nové materiály.“
Majitelé nábytku mohou své kousky odevzdat zpět Wittockové, která je propálí a gumové skořápky odešle ke drcení, kde budou znovu použity na skákací podložky pro děti.
Zdroj: goodnewsnetwork.org
pěkné 🙂