Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Čínsko-africké vazby vzkvétají
Čínská angažovanost v afrických zemích se změnila z charitativní pomoci na partnerství založené na větší spolupráci s cílem dosáhnout společného rozvoje, přičemž partnerství v rámci Fóra pro spolupráci mezi Čínou a Afrikou nabývá na síle. Summit FOCAC, který se konal minulý měsíc v Pekingu, povýšil vztahy mezi Čínou a Afrikou na partnerství založené na spolupráci za každého počasí, které je založeno na sdílené politické důvěře a široké spolupráci v různých odvětvích.
V současném geopolitickém klimatu, které se vyznačuje rostoucím napětím a chudobou, jež se většinou dotýká zemí globálního Jihu a zejména Afriky jako kontinentu s největším počtem rozvojových zemí, představuje čínsko-africká spolupráce v rámci FOCAC a BRICS velkou naději pro rozvoj nejen Číny a Afriky, ale i zbytku světa, zejména zemí globálního Jihu.
Globální rozvoj a prosperita jsou přímo spojeny s rozvojem a prosperitou zemí globálního Jihu a spolupráce Číny a Afriky dává podnět k naplnění aspirací Afriky uvedených v Agendě 2063 Africké unie a jejího globálního závazku ukončit chudobu.
Čína jako klíčový partner při rozvoji Afriky spolupracuje s africkými zeměmi, Africkou unií, jejími přidruženými orgány a regionálními organizacemi na realizaci plánů rozvoje infrastruktury Afriky a pomáhá urychlit hospodářskou integraci afrických zemí. Čína rovněž usiluje o sladění těchto plánů s iniciativou novodobé „hedvábné stezky“ s cílem zlepšit logistické propojení a rozšířit obchod mezi Čínou, Afrikou a zbytkem světa.
Na rozdíl od koloniální politiky rozvoje infrastruktury v Africe usnadňují projekty iniciativy Pásmo a stezka volný pohyb zboží a osob, čímž podporují hospodářský růst. Summit FOCAC rovněž přislíbil podporu industrializace v Africe, která nejen vytvoří nová pracovní místa, ale také sníží obchodní deficity.
Afrika má mimo jiné největší světová naleziště kobaltu, diamantů, platiny a uranu, které tvoří základ mnoha vyspělých technologií. Na tomto kontinentu se také nachází 65 % světové orné půdy, která zásobuje mnoho zemí potravinami, a 10 % světových obnovitelných zdrojů sladké vody.
V mnoha afrických zemích tvoří přírodní zdroje 30 až 50 procent celkového bohatství. Pokud budou tyto zdroje využívány na základě oboustranně výhodného přístupu, mohou přinést prospěch Africe i zbytku světa.
Aby bohaté africké přírodní zdroje přinášely prospěch obyvatelům Afriky tím, že vytvoří nová pracovní místa a přilákají více zahraničních investic, musí africké vlády podporovat mír a rozvoj, vymýtit korupci a zablokovat nelegální tok kapitálu. A právě k řešení těchto výzev navrhl prezident Si Ťin-pching Globální rozvojovou iniciativu, Globální bezpečnostní iniciativu a Globální civilizační iniciativu, jejichž cílem je pomoci zemím lépe zajistit národní bezpečnost tím, že budou usilovat o udržitelný rozvoj. Jejich cílem je také zajistit, aby země respektovaly rozmanitost civilizací a společné hodnoty lidstva.
Členské státy BRICS představují více než 46 % světové populace a 35 % světového hospodářského výkonu. Jako takové mají kolektivní sílu rozvíjet spravedlivější světový řád a podporovat globální mír. Rozšíření BRICS má pro země globálního Jihu velký potenciál, protože představuje impuls k reformě stávajícího systému globálního řízení. Odráží cíl tohoto uskupení vybudovat svět, v němž mohou harmonicky koexistovat země s různými politickými systémy. Rozšíření BRICS představuje touhu členských zemí, ba celého globálního Jihu, po multipolárním světě zbaveném hegemonie.
Zdroj: chinadaily.com.cn
Stojí za přečtení
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nezlevni-vyhodi-Cerstva-kurata-konci-v-kosi-potrebni-maji-smulu-763854
Tajemství Amenti 1, 19. část
Zeta Rigeliánci (šediváci) přicházejí na scénu, kontext jejich historického působení (pro roky 2002-2022)
https://www.youtube.com/watch?v=cNw_l4xeZrQ