Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Německo chce dovážet statisíce Indů
Německý ministr práce Hubertus Heil (SPD) plánuje každoročně přijmout až 90 000 pracovníků z Indie, aby odstranil „mezeru v kvalifikaci“. Fakta a čísla však ukazují, že tato strategie by mohla minout jádro problému. Německo čelí obrovské hospodářské výzvě. Od roku 2019 zaniklo v Německu přibližně 2,4 milionu pracovních míst. A počet nezaměstnaných se pohybuje kolem tří milionů – to odpovídá téměř sedmi procentům práceschopného obyvatelstva.
Aby tomu Norbert Röttgen (CDU) čelil, poukázal na místní příležitosti pro mladé talenty na trhu práce s „dětmi místo Indů“. Podle Institutu pro výzkum zaměstnanosti (IAB) je v současné době neobsazeno přibližně 570 000 pracovních míst, z toho mnoho ve strojírenství, ošetřovatelství a technických profesích.
Přesto vláda spoléhá na zahraniční kvalifikované pracovníky, zatímco velká část domácí pracovní síly zůstává nevyužita. Jen v odvětví IT a pečovatelství, které Heil považuje za hlavní cíl pro indické odborníky, je přibližně 130 000 neobsazených míst.
Na kvalifikační programy pro pracovníky bylo v letech 2019 a 2020 již vynaloženo přibližně 650 milionů eur, ale mnohá z dosud přijatých opatření byla podle IAB klasifikována jako nedostatečná.
Indičtí specialisté: velká očekávání – zklamání z reality
Indie s 1,3 miliardy obyvatel je celosvětově považována za Mekku pro IT. Počet pracovníků v těchto odvětvích roste každý měsíc přibližně o jeden milion. Navzdory vysokým očekáváním však mnoho indických odborníků opustilo Německo a zvolilo Velkou Británii nebo USA. Důvody: průměrný roční plat IT specialistů v USA se pohybuje kolem 70 000 až 85 000 dolarů ve srovnání s přibližně 50 000 eur v Německu. Problémem je také jazyková bariéra. Pro mnoho vysoce kvalifikovaných pracovníků se práce v Německu jednoduše nevyplatí.
Existuje také další důvod k obavám: Seznam národností, které budou v roce 2026 dostávat německé státní příspěvky:
Němci: 6 procent
Turci: 17 procent
Iráčané: 42 procent
Afghánci: 48 procent
Syřané:: 56 procent
Ukrajinci: 66 procent
Indové: 72 procent
Sociální napětí způsobené přistěhovalectvím
Kromě ekonomických aspektů by se neměl podceňovat ani sociální dopad přistěhovalectví. Německou společnost rozdělují již současné diskuse o migraci. Studie ukazují, že přibližně 72 % Němců považuje migraci za riziko pro vlastní ekonomickou a osobní bezpečnost. Strategie, která se opírá téměř výhradně o přistěhovalectví z Indie, by proto mohla stávající napětí prohloubit.
Problém veřejného zdraví
Migranti „obohacují“ nejen statistiky kriminality, ale také veřejného zdraví. Je již dlouho známo, že přistěhovalci si s sebou přivezou nemoci, které byly v EU dávno překonány.
Do EU se například vrátil záškrt, životu nebezpečná a vysoce nakažlivá infekční choroba. Nejčastěji se jedná o záškrt hltanu, jehož původce způsobuje těžký zánět v oblasti krku a hrtanu. V minulosti zánět obvykle vedl k udušení. I dnes je přibližně polovina infekcí bez léčby smrtelná. I při léčbě nepřežije přibližně jeden z deseti pacientů.
Berlínský Institut Roberta Kocha (RKI) již letos zaznamenal po dvou případech záškrtu. V roce 2023 byl zaznamenán jeden případ v Berlíně, jedenáct případů v Braniborsku, v roce 2022 jeden případ v Berlíně a čtyři případy v Braniborsku.
Podle RKI je celoevropský nárůst případů způsoben mezinárodní epidemií mezi „uprchlíky“.
Zdroj: freewestmedia.com
tak ještě nemají dost odborníků ze Sýrie, Afganistánu a Afriky? to bude zas obohacení, četla jsem jak se chovají k ženám – hromadné znásilňování i malých děvčátek, no asi nestačí to, co už mají
Aha, takže možné přitažení dalších muslimů, jen odjinud. Zbláznili se nebo choděj s vobrazama?
Úsmev …..
Pokiaľ viem, tak v Indii je hlavné náboženstvo hinduizmus ….
Ale áno, stále sú to prisťahovalci s inou vierou a kultúrou …..
A keď ich bude viac než domácich, “prevezmú si krajinu” ….
Nezbláznili, plní zadání. Evidentně ty loutky vůbec nevidí, co se ve světě děje a že kolej míří už jinam – jsou to podle mne roboti, každý normální člověk už by tahal za záchrannou brzdu, tihle ale ne … nechápu.
Biorobot nemá záchrannú brzdu …..
Biorobot je naprogramovaný “ísť dokonca na doraz” ….
V Ostravě jich je taky nějak více, než jindy …. totiž, že tu vůbec jsou! Nikdy předtím tu nebyli ….
Za volanty českých autobusů zasedli Indové. Patří k nejlepším řidičům, říká jejich zaměstnavatel
https://zdopravy.cz/za-volanty-ceskych-autobusu-zasedli-indove-patri-k-nejlepsim-ridicum-rika-jejich-zamestnavatel-226615
Cestoval jsem po indii a to co sem tam viděl a zažil , pak musím s tím souhlasit.Představte si silnici po které se pohybuji auta ,kola, tuk-tuky, lidé, psy, krávy a to podle pravidel, které jsem jako evropan nepochopil a snad se ani pochopit nedá. Jedno pravidlo jsem pochopil a to je pravidlo levé ruky . Když jsem chtěl v Dillí přejít na druhopu stranu , pěti proudé vozovky, auto za autem ,sledoval jsem jak to dělají místní.
Vstoupili do vozovka a levou rukou dlaní obrácenou k zemi na chvíli zastavili auto v daném pruhu a tak pokračovali až na druhou stranu. Tuk-tuky nemají blinkry , jen řidič svou levou rukou sděluje svůj záměr okolí. Nákladní auta nemají koncová brzdová ani poziční světla a v mnoha případěch ani přední světla. Na dálnici jsme několikrát potkali náklaďák v protisměru a to vše s úsměvem obou řidičů ……
Ano, jsou připravení na jakoukoli situaci na cestě a to vždy s úsměvem ! Čeští páni řidiči . Vše se dá řešit s úsměvem a né klaksonem a nadávkami.
Aproto jejich tuk-tuky nemaji klakson !
Veď vravím, “hinduisti” …..
Úsmev ….
A to se vyplatí, jupííí.