Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Toto je dôvod, prečo za niekoľko rokov možno kávu vôbec nezoženieme.
Tak zdraví nápoj, o ktorom sme už viackrát písali, ohrozený v budúcnosti? Od môjho kamaráta agronóma z Mexika viem, že už dnes sú problémy s pestovaním kávy. Jej pestovanie sa snažili čo najviac intenzifikovať. A rozširujú jej monokulúru a rúbu okolité stromy. Ale káva potrebuje trochu tieňu, takže sa objavujú problémy.
[wp_ad_camp_1]
Káva reprezentuje nielen ranný nápoj ale aj hlavný zdroj príjmu pre tisíce rodín a milióny jedincov z celého sveta. V štátoch ako Kolumbia, Brazília, Burundi, Etiópia a Rwanda rodiny pestujú túto plodinu už po veľa generácii.
Tieto starobylé tradície potvrdzujú čísla zo Svetovej Banky: Kolumbia vyprodukovala v roku 2013 viac ako 650 miliónov kg kávy. V prípade Burundi je to polovica z ich 9 miliónovej populácie, ktorí sú závyslí na produkcii kávy.
Podľa výzkumného programu klimatických zmien CGIAR, poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti je káva arabica a jej odroda gourmet vysokej kvality najobľúbenejšia so 70% podielom na svetovom trhu. Táto odroda bude výrazne zasiahnutá zvyšujúcou sa teplotou o 2 stupne Celzia a zmenami vo frekvencii a množstve dažďov, predpovedaných na rok 2050.
Toto nie je nič nové, už viaceré štúdie v posledných desaťročiach potvrdzujú, že kávové odrody sú veľmi citlivé na zvýšujúce sa teploty, na zmeny zrážok a na napadnutie novými rastlinnými chorobami, ktoré sú spájané s klimatickými zmenami.
Prípad Etiópie
Podľa jednej štúdie v Etiópii v spoluprácii s UK vedenej univerzitnými vedcami publikovanej v časopise Nature sa ukázalo, že na 39-59% zo súčasne využívanej pôdy na pestovanie, by mohlo dôjsť ku klimatickým zmenám. Tieto zmeny by mohli byť dostatočne veľké na to, aby sa pôdy stali nevhodnými na pestovanie kávy. Ak sa nespravia významné zmeny v spôsobe pestovania.
Stúpajúc do kopcov
Oriana Ovalle, špecialistka na klimatické zmeny medzinárodného Centra tropického poľnohospodárstva (CIAT -Centro Internacional de Agricultura Tropical) tvrdí: „Vo všeobecnosti, na to aby odrody kávy prežili by sa mali presunúť o 300 až 500 metrov vyššie odvíjajúc sa od ich aktuálnej polohy.“
Avšak, je to zrealizovateľné v krajinách ako Etiópia a Keňa, pdloaľ táto odroda kávy pochádza a nachádzajú sa v nich hory s výškou 2400 metrov nad morom. Ale napríklad, v Brazílii sa pestuje v nízkych výškach a nemôže sa presadiť do vyšších nadmorských výšok.
PIJÁCI KÁVY ŽIJÍ DÉLE A ŠŤASTNĚJŠÍM ŽIVOTEM, POTVRZUJÍ VĚDECKÉ STUDIE http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/10788-kava-stastny-delsi-zivot-studie
Láká vás pořídit si malý kávovník a vypěstovat z něj velkou, zdravou rostlinu, která bude po čase plodit? Seznamte se s tím, jaké pěstitelské podmínky kávovníky potřebují, a co by jim mohlo uškodit.
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-exoticky-kavovnik