Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Švédsko poskytuje bojovníkům ISIS nové identity, které jim pomohou „začít nanovo“
Stovky švédských obyvatel, kteří bojovali za Islámský stát Iráku a Sýrie se nyní navrátili do Evropy a švédská vláda jim dává „chráněné identity“, aby místní obyvatelstvo nezjistilo, co jsou zač.
[wp_ad_camp_1]
Drtivá většina vracejících se bojovníků džihádu si po návratu do Švédska udržuje velmi nízký profil, protože mnoho z nich na Středním východu páchalo terorismus. 27 letý Walad Ali Yousef je jedním z těch, kterým vláda poskytla speciální status pro ochranu jeho identity, která se normálně uděluje lidem ve vážném ohrožení.
Yousef, který je původně z města Malmo, hojně osídleného migranty, novinám prozradi, že měl velké problémy sehnat si práci. „Žádal jsem o mnoho pracovních míst, ale nemohu žádné dostat kvůli mým fotkám, co jsou venku.“ řekl.
Yousef se k Islámskému státu připojil v roce 2014, kdy přicestoval do Rakky – hlavního města ISIS. Bývalý kriminálník Yousef poslal obrázky jeho, jak v Sýrii pózuje s Kalašnikovem v ruce a vyzývá své švédské přátele, aby se k teroristické organizaci připojili.
39 letý Bherlin Dequilla Gildo je také z Malma a nyní se nachátí zpět ve Švédsku žijící pod zcela novou identitou. V roce 2012 zveřejnil snímky sebe, jak pózuje s mrtvými těly, o kterých tvrdil, že jsou „Assadovi psi“ a přímo se podílel na zabíjení vojáků syrského režimu.
Předpokládá se, že zbývajících zhruba 100 Švédů stále bojujících na Středním východě pod vlajkou Islámského státu jsou ti nejradikálnější. Někteří se obávají, že jestli budou kurdští bojovníci dále přibližovat k městu Rakka, švédští radikálové se pokusí vrátit domů.
Expert na terorismus Magnus Ranstorp tvrdí, že „ti nejnebezpečnější z nich se ještě domů nevrátili“ a dodal, že „drtivá většina by nic způsobit neměla, ale stále představují pro stát riziko a to musí zůstat pod kontrolou. Je důležité, aby byla policie schopna zajistit tuto oblast tak, aby pro společnost nepředstavovala nebezpečí.“
Zatímco několik z těch, co se vracejí, jsou svobodní, mnoho dalších jako je například Sultan Al-Amin (31 let) a Hassan Al-Mandlawi (33 let), byli odsouzeni k životu ve vězení za své zločiny spáchané ve městě Aleppo.
[wp_ad_camp_1]
Jiní jsou na vládu naštvaní za to, že mnoho z těchto bojovníků pobíralo státní peníze dokonce i poté, co odešli na Střední východ. Jeden muž, bývalý „expert na Islámofóbii“, dostával od švédské vlády tisíce, zatímco žil v Rakce.
přeložila: raja
zdroj: 1