Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Pirátský server Sci-Hub s vědeckými studiemi poráží zaběhlý systém, ukazuje analýza
Server studentky z Kazachstánu představuje zásadní riziko pro zaběhlý systém placených vědeckých časopisů – což je jeden z pilířů moderní vědy.
Současná věda je založená na sdílení vědeckých studií. Díky tomu se vědci mohou dostat prakticky okamžitě k těm nejnovějším výsledkům vědeckých výzkumů z celého světa. Ale něco to stojí – za přístup k jednomu článku se platí asi 30 dolarů. Roku 2011 se to rozhodla změnit Alexandra Elbakyanová z Kazachstánu; tyto ceny jí připadaly nestydaté a s argumentem, že „věda by měla být dostupná všem“ stvořila Sci-Hub.
[wp_ad_camp_1]
Třicet dolarů za článek je sice částka přijatelná pro americké nebo západoevropské vědce, ale pro výzkumníky v chudších částech světa je neúnosná. Elbakyanová je studentka neurověd a programátorka, s pomocí přátel proto vytvořila repozitář vědeckých akademických článků, kde se shromažďuje velké množství studií z mnoha prestižních vědeckých magazínů.
Funguje to tak, že anonymní akademici z celého světa poskytují Sci-Hubu své předplatné, díky němuž server získává články. Ty jsou pak na něm zcela zdarma přístupné úplně všem. Vloni v září bylo na Sci-Hubu přístupných 62 milionů článků, od té doby jejich počet ještě výrazně vzrostl. Nyní si na strukturu prací na Sci-Hubu posvítil americký datový expert Daniel Himmelstein z University of Pennsylvania.
Je tam celá věda
Z jeho výzkumu zveřejněného na webu PeerJ vyplývá, že na Sci-Hubu jsou k dispozici dvě třetiny (69 procent) všech vědeckých článků – což je vyšší množství, než Himmelstein předpokládal. U placených článků je situace ještě horší: těch má Sci-Hub dokonce až 85 procent. Podle nové studie to představuje pro velké vydavatele vědeckých studií obrovský problém – například společnost Elsevier, která se na tento typ podnikání specializuje, má na Sci-Hubu 97 procent všeho, co vydala.
V rozhovoru pro časopis Science Himmelstein tvrdí, že to může znamenat konec placených vědeckých časopisů – a v důsledku tedy i zboření jednoho z pilířů, na němž dnešní věda stojí. Vědec popsal, že situace je možná ještě extrémnější, než se zdá. Při vyhledávání různých témat na Sci-Hubu uspěl v 99 procentech případů. Zdá se tedy, že ta třetina odborných textů, které na Sci-Hubu nejsou, nejsou vyhledávané a nikdo o ně nemá zájem. To by znamenalo, že ve skutečnosti jsou v této databázi vlastně prakticky všechny vědecké články.
[wp_ad_camp_1]
Začátek konce
„Myslím si, že z této studie vyplývá, že se jedná o začátek konce předplacených vědeckých časopisů. Věřím, že tento model je odsouzen k tomu, aby padl a v budoucnu vznikl nový systém, který bude více otevřený,“ uvedl Himmelstein. Nevěří ani tomu, že by se podařilo Sci-Hub zakázat. Výše zmíněné vydavatelství Elsevier podalo na Sci-Hub stížnost k newyorskému soudu s odůvodněním, že Sci-Hub porušuje autorská práva, původní doména Sci-Hub.org byla v říjnu 2015 zrušena na základě soudního příkazu, dalších stížností bylo mnoho. Přesto Sci-Hub dále žije, nyní pod doménou .io, což je doména Britského indickooceánského území nejvyšší úrovně.
[wp_ad_camp_1]
Všechny tyto pokusy o zákaz podle Himmelsteinovy práce vedou jen ke zvýšení zájmu o Sci-Hub. Když analyzoval výsledky hledání tohoto webu na Google, vyšlo mu, že po každé velké kauze se počet hledání ještě zvýšil. V podstatě se po každé takové medializaci o existenci nelegálního webu dozví více akademiků, respektive dozví se, jak velké množství prací tam mohou zdarma najít. Podle údajů z února loňského roku se denně z webu Sci-Hub stáhne asi 200 000 článků.
Zdroj: (1)
Bolo by dobré doplniť pár okolností – tento portál určite pije krv Globálnemu prediktorovi, ktorí sa snaží o genocídu práve kvôli parametrickému zníženiu sumy informácií, ktoré už ľudstvo ovláda a GP preto stráca na informácie monopol! Toto je veľmi vážna a nebezpečná aktivita!!! „V prosinci roku 2016 byla Alexandra Elbakyanová vyhlášena vydavatelstvím Nature Publishing Group jednou z deseti nejvlivnějších osobností vědy za rok 2016.“ „TRANSLATOR: „Pôvodný názov domény projektu Sci-Hub.org bol pozastavený v novembri 2015 na základe súdneho príkazu. [10] Projekt sa znova objavil v tom istom mesiaci v doméne .io . [11] Adresu .io bola následne zaistená aj po tom, ako bola sťažnosť od Elsevier adresovaná čínskemu registrátorovi lokality Now.cn. Napriek zrušeniu registrátorom, Sci-Hub zostáva dosiahnuteľný prostredníctvom alternatívnej domény na .ac (doména na .bz bola uzavretá v januári-februári 2017); Od apríla 2017 sa však domény .io, .cc, .bz a .ac zdajú byť aktívne. Môže byť tiež prístupný priamym zadávaním IP adresy (80.82.77.83) alebo prostredníctvom .onion Tor Hidden Service (scihub22266oqcxt.onion), ktorý uvádza, že TorrentFreak je „do značnej miery imúnny“ voči žiadostiam o zrušenie. [12] [13] Články je tiež možné načítať pomocou topánok v Telegramu služby okamžitých správ . [14]“ http://translate.google.com/translate?hl=sk&sl=auto&tl=sk&u=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FSci-Hub https://en.wikipedia.org/wiki/Sci-Hub Sci-Hub: устраняя преграды на пути распространения знаний Первый в мире пиратский ресурс, который открыл массовый доступ к десяткам миллионов … [Prehľadávať doménu sci-hub.cc] sci-hub.cc https://sci-hub.ac/ http://scihub.org/ REPLAY! – „Môže byť tiež prístupný priamym zadávaním… Číst vice »
https://sci-hub.ac/