Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Melania si přeje, aby se Tucker Carlson stal v roce 2024 Trumpovým viceprezidentem
  Melania si přeje, aby se Tucker Carlson stal v roce 2024 Trumpovým viceprezidentem

  Melania si přeje, aby se Tucker Carlson stal v roce 2024 Trumpovým viceprezidentem

 • Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování
  Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování

  Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování

 • Starý finanční systém dosáhl svého konce
  Starý finanční systém dosáhl svého konce

  Starý finanční systém dosáhl svého konce

 • Lichtenštejnský kníže Constantin zemřel ve věku 51 let z neznámých příčin
  Lichtenštejnský kníže Constantin zemřel ve věku 51 let z neznámých příčin

  Lichtenštejnský kníže Constantin zemřel ve věku 51 let z neznámých příčin

Související zprávy

A protože je čas na sázení

…..a než nám to EU „navždy zakáže“, (chtěli by ale to se jim nepovede) měl bych zde několik dobrých rad pro zahrádkáře jak zamezit jednoduše (–)slimákům aby se nedostali na Vaše záhonky.  Koupíte si třeba prkna o rozměrech 50-250-4000, mohou být samozřejmě i menší, ohoblujete a natřete vodním sklem. Buď draselným nebo natriovým, které koupíte v drogerii. Zředíte vodou 1:1 a surové desky natřete….

08:54

…..takto upravené desky sešroubujete na koncích a uděláte ohrádku. Vydrží Vám desetiletí né-li přímo staletí, dřevo napuštěné vodním sklem netrouchniví, nereaguje na vodu a také ho nenapadnou žádné dřevokazné hobuby či dřevoškůdci. Uděláte z něho ohrádku a dále můžete postupovat následujícím způsobem. Na horní stranu dáte kolem holý odizolovaný drát a zapojíte starou autobaterii 12 V, která se nechá ještě nabíjet. Jestliže máte dostatek skořápek od slepic, rozemelete, a na boční stěnu nalepíte vodním sklem či jiným lepidlem. Slimáci se tam zaručeně nedostanou a raději obrátí….

A zde máte další možnosti tvorby záhonů.

Vysoké záhony. Jak na ně.

Vysoké záhony. Jak na ně.

Kategorie: ZAHRADA

Každý by chtěl mít co největší úrodu na zahrádce. Zadarmo, a pokud možno bez práce. Bez práce nejsou koláče, ale dala by se vysoká úroda, získat s pomocí moderních technologií? A bez chemie? A celkem bez práce?[wp_ad_camp_1]

Možnosti jsou. Jednu z možností představují vysoké záhony. Je to vlastně pěstování na kompostu, nebo v pařeništi. Tedy, s přírodním hnojením. Vysoké záhony dají při „sestrojení „ více práce, ovšem z hlediska celkového objemu práce naopak pracnost snižují. Vypadají hezky, úrodnost zvyčují na 200 a více % a nemusíte se ohýbat. Založením vysokého záhonu vyhnojíte záhonek na 4 – 5 let. Někteří teoretici uvádějí i 6 let. Teplota půdy se zvyšuje cca o 8°C. Což oceníte zejména v chladnějších oblastech, v mrazových kotlinách a podobně. Lze tak pěstovat i melouny.

Vysoké záhony

Jaké jsou rozměry vysokých záhonů?

Někdy se uvádí, výška 30 cm na zeminu. Zde investor vyhloubil výkop, asi na rýč do země. Na karton, položíte kusové dřevo, může být i nahnilé. Můžete dosypat štěpkou. Pak dát vrstvu četiny, na to listí, pak starého sena, na to ideálně koňský hnůj. Nahoru, 7 – 20 cm hlíny. Vznikne tak záhon, který postupně, rozpadem uvolňuje živiny pro rostliny. Na jaře můžete záhon přikrýt a udělat z něj pařeniště. Ideálně je doplnit jej povrchovou závlahou, a pravidelně sypat granule na slimáky. Nejlépe ekologické. Aby nesklízel někdo jiný. Rozměry tohoto záhonu jsou 3,5 m x 60 cm, distanc mezi záhony opět 60 cm. Doporučuje se na šířku sekačky. Výška daného záhonu je asi 45 cm.

Vysoké záhony

Jahodová pyramida

Zvláštním druhem vysokého záhonu, velmi hojně užívaném v 80 – tých letech a osvědčeným, byly jahodové pyramidy. Na plochu 1,5 m x 1,5 lze nasadit až 50 sazenic jahod, aniž by si konkurovaly. Konstrukce umožňuje perfektně využívat slunce, vzduch, vodu a živiny z hnoje. Mezi jahodníky lze v prvním roce pěstovat další rostliny. Například salát.

Vysoké záhony, vyvýšené záhony – a budete mít ze zahrady radost, dobrý pocit, velmi zdravou, vysokou úrodu úrovně BIO. Na vzdálenost natažené ruky.

Jak je vidět, zdraví, soběstačnost, samozásobitelství, nejsou jen chiméry. Většinu položek záhonu lze získat zdarma i ve městě. Spíše je to otázka práce. Dnes je perfektní, výživný a hlavně výhřevný koňský hnůj ještě mnohem dosažitelnější, než v porevoluční době. Proč toho nevyužít?

Vysoké záhony na jahody

Dobrou chuť.

Autor: Ing. Pavel Sýkora

Zdroj (1) (2)

[wp_ad_camp_1]

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
6 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře