Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Afghánské velvyslanectví se ve Spojeném království zavírá, Taliban s ním přerušil styky
Afghánské velvyslanectví v Londýně bylo v pátek uzavřeno. Úřady Talibanu přerušily styky s diplomatickými misemi zřízenými předchozí vládou v Kábulu a propustily jeho zaměstnance ve Spojeném království.
Reportér agentury AFP viděl na bráně konzulárního oddělení vyvěšený nápis: „Velvyslanectví Afghánské republiky je uzavřeno.“ Nikdo neotevřel, ale vlajka země stále vlála.
Afghánský velvyslanec ve Spojeném království Zalmai Rassoul na začátku měsíce na sociálních sítích oznámil, že velvyslanectví bude uzavřeno 27. září „na oficiální žádost hostitelské země.“
Britský Úřad pro zahraniční věci, společenství národů a rozvoj (FCDO) popřel, že by za uzavřením stál.
„Toto rozhodnutí nebylo učiněno vládou Spojeného království,“ uvedl její mluvčí. „O uzavření afghánského velvyslanectví v Londýně a propuštění jeho zaměstnanců rozhodl stát Afghánistán.
„Nadále podporujeme afghánský lid a poskytujeme humanitární pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují.“
FCDO však neposkytl informaci, zda bude v Londýně akreditován nový afghánský velvyslanec. Spojené království neuznává vládu Tálibánu za legitimní, a tudíž nemá s touto zemí formální diplomatické vztahy.
V souladu se Spojenými státy a Evropskou unií však Londýn uznává, že „neexistuje žádná alternativa k pragmatické spolupráci se současnou afghánskou správou.“
Mise Spojeného království v Afghánistánu v současné době sídlí v Dauhá v Kataru.
Konzulární oddělení afghánského velvyslanectví v Londýně bylo podle webových stránek uzavřeno 20. září.
V pátek německý velvyslanec ve Spojeném království zveřejnil příspěvek na síti X v němž uvedl, že mu bylo „potěšením“ se svým afghánským protějškem v průběhu let spolupracovat, a odsoudil „otřesnou situaci žen a dívek pod vládou Tálibánu.“
V posledních třech letech Tálibán zavedl přísný výklad islámu a postupně vytlačil ženy ze všech veřejných prostor.
Navzdory návratu Tálibánu k moci v srpnu 2021 na velvyslanectvích nadále působil diplomatický personál loajální předchozí vládě podporované zahraničím.
Na konci července ministerstvo zahraničních věcí Tálibánu uvedlo, že „nenese žádnou odpovědnost“ za pověřovací listiny včetně pasů a víz vydaných misemi, které se neshodují s novými vládci Kábulu.
Mezi ně patří afghánská velvyslanectví ve Francii, Belgii, Švýcarsku, Německu, Kanadě a Austrálii.
Vláda Tálibánu uvedla, že Afghánci žijící v zahraničí by se měli obracet spíše na mise v zemích spojené s Islámským emirátem Afghánistánu – což je od převzetí moci v zemi její nový název.
Zeměmi, které hostí afghánská velvyslanectví pracující na příkaz vlády Tálibánu jsou Pákistán, Čína a Rusko.
Diplomatům na britském velvyslanectví bylo podle BBC údajně doporučeno, aby opustili Spojené království nebo požádali o politický azyl.
Zdroj: insiderpaper.com
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.