Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Přejeme všem krásné dny
    Přejeme všem krásné dny

    Přejeme všem krásné dny

  • Lidé bez duše se nemohou probudit
    Lidé bez duše se nemohou probudit

    Lidé bez duše se nemohou probudit

  • Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi
    Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi

    Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi

  • Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá
    Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá

    Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá

Související zprávy

  • Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín
    Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín

    Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín

  • DMSO je zázrak podobný ivermektinu
    DMSO je zázrak podobný ivermektinu

    DMSO je zázrak podobný ivermektinu

  • Japonsko označilo mRNA vakcínu proti COVID-19 za nejsmrtelnější lék v historii lidstva
    Japonsko označilo mRNA vakcínu proti COVID-19 za nejsmrtelnější lék v historii lidstva

    Japonsko označilo mRNA vakcínu proti COVID-19 za nejsmrtelnější lék v historii lidstva

  • Další dobrá zpráva pro naše čtenáře a čtenářky
    Další dobrá zpráva pro naše čtenáře a čtenářky

    Další dobrá zpráva pro naše čtenáře a čtenářky

Akcionáři varují: zdraví poškozuje byznys!

Příběh hepatitidy C.

„Zdravotnictví je byznys, zdraví obchodovatelná komodita, všechno obstará neviditelná ruka,“ říkají liberální ekonomové. Nejlepším zákazníkem je v takovém případě člověk solventní nebo dobře pojištěný, který dlouhodobě stůně, navštěvuje lékaře, konzumuje zdravotní péči. Neuzdravuje se, ani neumírá. Je takový polomrtvý. Bez přehánění. Problém, zda léčit nebo uzdravovat, farmaceutické firmy reálně řeší. Jako v příběhu hepatitidy C.

Je to těžké virové onemocnění. Pacienti se většinou nakazí nepozorovaně, při transfúzi krve, kontaminovanou injekční jehlou, časté je šíření viru mezi narkomany. Onemocnění může probíhat dlouho bez příznaků. V dalších stádiích se dostavuje únava, nevolnost nebo zvracení, ztráta chuti k jídlu, teploty, bolesti kloubů a svalů, bolesti v jaterní krajině, tmavá moč a šedivě zbarvená stolice, zežloutnutí pokožky a očního bělma. K úmrtí dochází v důsledku úplného selhání jater. Počet infikovaných se rok od roku zvyšuje. Podle Státního zdravotního ústavu jich bylo v ČR v roce 2001 kolem 20 tisíc. Studie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové z let 2014 – 15 už uvádí 173 tisíc.

[wp_ad_camp_1]

Účinná léčba hepatitidy C do roku 2014 prakticky neexistovala. Celosvětově jí přitom trpělo přes 150 miliónů lidí. To nemohlo uniknout pozornosti farmaceutických firem. Jedna z nich, americký Gilead Sciences, mimochodem držitel patentových práv na léky profesora Antonína Holého, v roce 2011 koupila malou biotechnologickou firmu Pharmasset. K překvapení konkurence za ni zaplatila astronomických 11 miliard dolarů. V Pharmassetu totiž probíhala finální fáze klinického testování účinné látky sofosbuvir. Nikdo tehdy netušil, jak se osvědčí v praxi. Gilead trochu tušil. Už čtyři roky pracoval na něčem podobném. Byl o krok napřed. Analytici trhu při akvizici odhadovali, že tržby z prodeje léku by měly přinést 5 miliard dolarů ročně. Na sklonku roku 2013 se pacienti dočkali. Lék Sovaldi, s účinnou látkou sofosbuvir, byl na světě. Zděšení vyvolala cena: 84 000 dolarů (cca 2 miliony Kč), za 1 balení, za 12 týdnů trvající léčení, s pravděpodobností uzdravení přes 90 %. V roce 2015 Gilead Sovaldi vylepšil o vlastní účinnou látku ledipasvir a na trh uvedl inovaci: Harvoni. Cena ještě vyšší než u Sovaldi: 96 000 dolarů. Sovaldi a Harvoni se staly jedněmi z nejvíce a nejrychleji vydělávajících léků v historii farma byznysu. Za rok 2015 Gileadu vydělaly téměř 20 miliard dolarů. Na dvojnásobek vzrostla i hodnota firemních akcií. Akcionáři si mnuli ruce. Cena léků se stala terčem kritiky. Bouřlivě se o ní diskutovalo dokonce v americkém Kongresu. Gilead oponoval, že hepatitida C byla dříve prakticky nevyléčitelná, v terapii používané interferony spolu s látkou zvanou ribavirin ji dokázaly jen dočasně stabilizovat, řada pacientů se nevyhnula transplantaci jater. Cena postaru léčeného pacienta se pohybovala kolem 150 000 dolarů. Sovaldi a Harvoni stály polovinu.

Překvapení z raketového růstu prodeje léků v letech 2014 – 15 vystřídalo překvapení z poklesu v letech 2016 – 17. Problém je v tom, že léky skutečně uzdravují. To je dobrá zpráva pro pacienty, špatná pro akcionáře a Wall Street. Před uvedením léku na trh analytici očekávali prodeje ve výši 5 miliard dolarů ročně. Za rok 2015 jich prodali za 20 miliard, za další rok nastal pokles, na „pouhých“ patnáct miliard a v roce 2017 to bude zřejmě jen miliard deset. Firma je sice stále zisková, počáteční investice se jí bohatě vrátila, avšak její prodeje nerostou. Stagnaci nebo dokonce pokles ale akcionáři ani Wall Street neodpouštějí. Příkazem doby je růst.

Příběh hepatitidy C otevřel problém, který je problémem nejen farma – byznysu, ale celé společnosti, založené na iluzi nekonečné spotřeby, nekonečného růstu a neviditelné ruky trhu. V takové společnosti nemá problém Gileadu řešení. Co je dobré pro pacienty, není dobré pro byznys. 

Z připravované knihy Příběhy obyčejného uzdravení.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_1]

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
4 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jirik
jirik
27.8.2017 19:36

Dr. Suzanne Humphries – Přednáška o očkování, nemocech a zdraví (CZ titulky)
https://www.youtube.com/watch?v=1VYKl90RQnE

Maroš
Maroš
25.8.2017 14:30

Výroba elektrickej energie z rozdielu teplôt medzi teplou a studenou vodou
Metódy na výrobu energie že 99% ľudí nevie 【thermoelectric generator】
https://www.youtube.com/watch?v=mHqqHZsU4k0

jirik
jirik
25.8.2017 10:01

„Vaši předci by byli velice překvapení, kdyby se dozvěděli, že jejich potomci spí 8 hodin vcelku, protože ještě před 300 – 400 lety byl spánek člověka rozdělen do dvou částí.“, říká profesor historické fakulty polytechnického ústavu ve Virginii, Roger Ekirch.

Lidé chodili spát 2 hodiny po západu slunce a budili se přibližně po 4 hodinách. Pak se buď milovali, mluvili spolu nebo se modlili a opět se ukládali k spánku, který trval také 4 hodiny.
http://www.suenee.cz/v-minulosti-meli-lide-spanek-rozdeleny-na-dve-casti/

jirik
jirik
25.8.2017 09:51

Oděsa, přístav na Černém moři, má nejvyšší míru tuberkulózy na Ukrajině, se 110 případy na 100 000 lidí v roce 2016 a rychle roste. Turisté se zde mísí s vnitřně vysídlenými lidmi z východní války, místními Romy, studenty a ekonomickými migranty ze střední Asie a Kavkazu, Afriky a Asie.

„Ukrajina by měla věnovat zvláštní pozornost TBC, protože je to velmi citlivé téma pro Evropu,“ řekl Alexej Bobrik, zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) pro HIV, TBC a virovou hepatitidu na Ukrajině. „Mluvím o globální bezpečnosti a přenosu TBC přes hranice.“

Tuberkulóza byla z velké části vymýcena v západní Evropě na počátku 20. století díky léčbě, lepšímu sledování zdraví a informovanosti a vyšší životní úrovni. Od té doby, co se zhroutil Sovětský svaz, se nemoc vrátila z bývalých sovětských republik. Ukrajina deklarovala epidemii tuberkulózy v roce 1995.
http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/ukrajinsky-problem-s-tuberkulozou-to-je-pro-evropu-tikajici-bomba/