Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Rekordní přechody nelegálních migrantů zvyšují tlak na potápějícího se britského premiéra
    Rekordní přechody nelegálních migrantů zvyšují tlak na potápějícího se britského premiéra

    Rekordní přechody nelegálních migrantů zvyšují tlak na potápějícího se britského premiéra

  • Bílé klobouky naznačují, že loď Dali byla v době srážky bez posádky
    Bílé klobouky naznačují, že loď Dali byla v době srážky bez posádky

    Bílé klobouky naznačují, že loď Dali byla v době srážky bez posádky

  • Zprávy dne 27.3.2024
    Zprávy dne 27.3.2024

    Zprávy dne 27.3.2024

  • Narušení zasedání RB OSN o Jugoslávii ze strany Francie je pobuřující
    Narušení zasedání RB OSN o Jugoslávii ze strany Francie je pobuřující

    Narušení zasedání RB OSN o Jugoslávii ze strany Francie je pobuřující

Související zprávy

  • “Král Karel není mrtvý”: Britské velvyslanectví v Moskvě to zuřivě popírá
    “Král Karel není mrtvý”: Britské velvyslanectví v Moskvě to zuřivě popírá

    “Král Karel není mrtvý”: Britské velvyslanectví v Moskvě to zuřivě popírá

  • Ministerstvo vnitra chystá zásadní omezení lidských práv
    Ministerstvo vnitra chystá zásadní omezení lidských práv

    Ministerstvo vnitra chystá zásadní omezení lidských práv

  • Krádež ako spôsob politiky – Západ opakuje rovnaké postupy
    Krádež ako spôsob politiky – Západ opakuje rovnaké postupy

    Krádež ako spôsob politiky – Západ opakuje rovnaké postupy

  • Západ pripravuje svet na „extrémne riešenia“, keďže jeho nadvláda sa blíži ku koncu
    Západ pripravuje svet na „extrémne riešenia“, keďže jeho nadvláda sa blíži ku koncu

    Západ pripravuje svet na „extrémne riešenia“, keďže jeho nadvláda sa blíži ku koncu

Ako môže Rusko dokončiť špeciálnu operáciu a zabrániť vojne

Rozhovor s Andrejom Gurulevom, rezervným generálporučíkom a členom Obranného výboru Štátnej dumy Ruskej federácie.

Vojna bez chýb neexistuje

Ukrajina potopila ruskú plynovú plošinu. Dokonca uviedla, že „úspešne“ zaútočila na Hadí ostrov. Čo sa vlastne deje v Čiernom mori?

Hadí ostrov je kľúčom, ktorý ovláda veľkú oblasť Čierneho mora. Vrátane prístupov k prístavom Odessa a Nikolaev. Jeho držanie je dôležité.

Útoku čelil i predtým. Ruská posádka naň náležite reagovala. Zahynul pri tom značný počet ukrajinských útočníkov. Mnohé telá nemôžu vyloviť z mora doteraz. Hadí ostrov je stále v ruských rukách.

Posilnili sme protivzdušnú obranu i tamojšiu posádku. Pri tomto opätovnom útoku nedovolil zdokonalený systém ochrany preniknúť ani jednej rakete. Zbrane dodané krajinami NATO boli jednoducho neúčinné. Pochopili, že nemajú šancu.

V snahe presvedčiť, že dodávky NATO na Ukrajinu majú zmysel, vybrali si iný cieľ. Vežu na ťažbu plynu. Ide čisto o civilný objekt. Ruská armáda ho priamo nevyužíva. Toto sme nemohli predpokladať.

A prečo to nikomu nenapadlo?

Vysvetlím to jednoduchým vojenským spôsobom. Tieto veže žiadnym spôsobom priamo neovplyvňujú priebeh akcií. Sám ako veliteľ by som ich nebral do úvahy. Sústredil by som sily na iné miesta. Na ochranu mostov, ciest, železničných uzlov či lodí.

Takže z hľadiska vojenskej logiky nemá tento útok zmysel?

Presne tak. Hoci tvrdia, že útokom chceli stopnúť plyn pre Krym. Úplný nezmysel. Krym predsa zásobuje priamo pevninské Rusko. Z týchto veží pochádza iba malé percento. Fungujú len preto, že sú viac menej ziskové.

Iste, dochádza i k chybám. Napríklad, keď sa na Hadí ostrov pred týždňom vyplavila podporná loď bez ochrany. Okamžite sa stala cieľom. Žiadne plavidlo predsa nemôže plávať v bojovej zóne bez krytia.

Myslím si, že sme z toho vyvodili závery. Vo vojne sa proste stávajú i takéto chyby.

Kam vedú litovské nitky

Poďme hovoriť o Litve. Vyhlásila Rusku dopravnú blokádu. Stopla polovicu všetkého nákladu do Kaliningradu. Ako môže Rusko reagovať? V inej situácii by stačilo i menej na obsadenie Litvy za dva dni.

Litva rovnako ako Ukrajina sú ohnivká tej istej reťaze. Pretože Európa je teraz kolóniou USA.

Existujú vojenské a civilné odpovede.

V Kaliningradskej oblasti má Rusko bojaschopnú skupinu. Druhá by mohla zasiahnuť zo strany Bieloruska. Mohli by sme tak preraziť koridor Suwalki z Bieloruska do Kaliningradu. To by bola vojenská reakcia na pokusy EÚ a USA izolovať Kaliningradský región. A možno by sa Vilnius opäť volal Vilna.

Môžme im vypnúť plyn. Lenže pobaltské republiky sú závislé od EÚ. Jednoducho dostanú viac peňazí, aby ďalej škodili Rusku. Ale nič sa nezmení. Pritlačiť treba na kľúčové krajiny EÚ, ktoré konajú podľa pokynov svojho pánom za oceánom. Len tie môžu ovplyvniť pobaltské štáty.

Čo s tým?

Prvý spôsob je diplomatický. Máme dobré vzťahy s krajinami Ázie a Afriky. Keď hovoríme, že Európa je jeden celok, nie je to celkom pravda. Platí to len dovtedy, kým niekde nenastanú problémy. Čo tým myslím? Závislosť Európy od energetických zdrojov. Plynú zo všetkých strán. Nielen z Ruska.

Druhé riešenie je takpovediac „americké“. Teda vytvorenie zón nestability v regiónoch so zdrojmi energie. Existujú rôzne možnosti. Povedzme podpora národnooslobodzovacieho hnutia v krajine utláčanej USA. Alebo nehoda lode, ktorá na mesiac zablokuje Suezský prieplav.

Radšej nebudem pokračovať. Mohol by si to prečítať napríklad taký Boris Johnson. Vlasy by sa mu mohli postaviť dupkom. I taj už je dosť strapatý. (Úsmev)

NATO znamená pre Turecko len nevýhody

Turci začali hovoriť o vystúpení z NATO. Snaží sa Erdogan získať výhody výmenou za prijatie Švédska a Fínska?

NATO brzdí Turecko v rozpínaní. Viď americké základne v Grécku. Na ostrovoch v blízkosti jeho hraníc. Erdogana sa už pokúsili zbaviť štátnym prevratom. Obdobne ako na Ukrajine. V snahe dosadiť bábiku, ktorá zatancuje, ako jej majiteľ zapíska.

Odchod Turecka by možno neznamenal priamo zrútenie NATO. No išlo by o takú ranu, ktorú by nezahojilo ani Švédsko a Fínsko dokopy. Preto Američania Turkom ustúpia. Alebo zorganizujú nový štátny prevrat. S tým musí Erdogan rátať.

Grécko by sa mohlo vo vzťahu k Rusku správať „pravoslávnejšie“. A Bulhari sa teraz správajú ako takí „klasickí zradcovia“.

Nehádzal by som všetok bulharský ľud do jedného vreca. Ani Bulharsko ani Grécko teraz nie sú nezávislé. Podobne ako Ukrajina. Tlačia na nich z Nemecka a Francúzska. Niekedy i z Talianska. Zvyšok EÚ a NATO je tiež v podstate „nesvojprávny“.

Jedine Maďarsko sa snaží o nezávislý kurz. Obávam sa, premiérovi Orbánovi sa môže „niečo stať“.

Vražda, prevrat?

Možností je veľa. Sankciami hrozí samotná EÚ. Vlastnému členovi!

Ukrajina ako testovací polygón

USA sa údajne dodávkami zbraní na Ukrajinu snažia prinútiť Rusko, aby konečne začalo používať svoje nové zbraňové systémy. Aby zistili, ako fungujú. Rusko pritom stále používa tie staré „sovietske“.

Nie celkom. Zasiahli sme napríklad podzemné skladisko munície na západnej Ukrajine najnovším nadzvukovým systémom Kindžal. „Natovci“ sa tam „plazili“ takmer mesiac. Len aby z neho zozbierali každý kúsoček.

Pravdou je, že nepoužívame len moderné zbrane. Tie najnovšie ale za chodu testujeme, aby sme videli ako naostro fungujú. Pozorujeme, ako môže NATO odpovedať. Nadzvukovým zbraniam sa podľa všetkého zatiaľ nedokážu brániť. Také rakety Iskander sú v dosiahnutí cieľa úspešné až na 99%. Protivzdušná obrana Ukrajiny i NATO sú proti nim bezmocné.

Zdroj: Komsomolská pravda

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
11 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře