Alkohol sa v našej spoločnosti zakorenil ako kultivované pitie s kamarátmi a so známými. Odmietnutie panáka, či pohárika dokonca častokrát urazí. A popri tom sa odhaluje, že je to veľmi nebezpečná droga. Tí z Vás, ktorí si občas otvoria stránky Aluska.org, tak zisťujú rovnako ako ja, čo všetko nakoniec alkohol spôsobuje. Ako nás ničí s dôsledkami zasahujúcimi do dvoch ďalších generácií. Táto téma ma zaujala na toľko, že som si sama začala hľadať ďalšie dáta.

Je to fakt veľmi dôležitý, zvlášť, keď sa alkohol v našej spoločnosti hlboko zakorenil. Je to určite záležitosť, ktorá by sa mala rozoberať v čo najväčšom množstve médií. Zrovna sa mi pod ruku dostal článok – video rozhovor, ktorý skvele doplňuje články u Alušky. Rozhovor je rozhodne pre každého (nielen pre tých, ktorí čítajú blog).

anna

[wp_ad_camp_2]

 

 

Máme takové politiky, jaké si zasloužíme. Protože má společnost ráda alkohol, mají ho rádi i politici. A nic proti problémům s alkoholem spojeným dělat nebudou. Profesor Michal Miovský, přednosta kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze, má o nebezpečí alkoholu jasno. Data jsou podle něj jednoznačná, žádná dávka není bezpečná a pro někoho můžou znamenat velké problémy už dvě deci vína. Média přitom prý mlčí o nemocech spojených s alkoholem. Zcela jistě může až za 9 typů rakoviny. Ale to Češi nechtějí slyšet.

Kladný vztah k alkoholu je podle Miovského pevnou součástí naší židovsko-křesťanské kultury. V Česku má osvěta a snaha upozorňovat na jeho nebezpečí dlouhé kořeny. Třeba za Masaryka prý byla situace lepší než dnes. Sám se tomu totiž aktivně věnoval a podpora byla obecně větší. Teď je podle Miovského pro vrcholového politika akceptovatelné i šnupání kokainu. To, co tu projde prezidentovi nebo šéfovi Senátu, by třeba v severských zemích neprošlo.

[wp_ad_camp_2]

Miovský tvrdí, že problémem jsou i někteří lékaři, kteří alkohol doporučují a ignorují výsledky výzkumů. Společně s kardiologickou společností a dalšími odborníky proto připravuje společné stanovisko. Jednoduše řečeno, některé známé osobnosti by třeba neměly doporučovat červené víno na srdce. Podle Miovského jsou totiž data naprosto jednoznačná. Jákekoliv množství alkoholu je potaneciálně nebezpečné a nikdy dopředu nevíte, jestli bude ohrožením právě pro vás. Miovský tvrdí, že alkohol přímo ovlivňuje až 9 typů rakoviny a lidé to netuší. Média totiž radši informují o opaku. A Češi tomu, co se jim nelíbí, selektivně nevěnují pozornost.

Patříme přitom mezi národy, které mají velmi vysokou spotřebu alkoholu a zároveň velmi nízkou zdravotní gramotnost. Prostě nevíme, co alkohol způsobuje a kolik stojí léčení. Navíc podle Miovského ani moc nerozumíme datům z médií a internetu. Jde údajně o vážný problém, který se týká i jídla. Za 10 let přitom na léčení nemocí spojených s alkoholem a tabákem prostě nebudeme mít. Miovský říká, že funguje hlavně výrazné zdražování, zákazy reklamy, pokuty a represe. To vše by tedy podle něj mělo přijít. Na politiky ale tlačí výrobci alkoholu a navíc sami pijí a kouří.

V čem je podobný uživatel heroinu českému politikovi, který hájí kouření a alkohol? Má dnes vůbec osvěta smysl a jak přesně funguje? Jaké zdravotní dopady může mít i malé množství alkoholu? A proč se třeba o spojitosti s rakovinou nemluví?

Zdroj: 9

Ešte na záver si dovolím poznámku. Je veľmi zaujímavé pozorovať komentáre pod takýmito článkami, ako u Alušky, tak aj u iných zdrojov. Veľa ľudí reaguje doslova agresívne. Vôbec takéto správanie nechápem a vysvetľujem si to už len skutočne veľkou závislosťou na takejto droge. Či už fyzicky alebo skôr mentálne? Je to predsalen všade v reklamách vo všetkých filmoch. Celospoločenská záležitosť so silným vzťahom k alkoholu. Občas som si aj ja rada dala pohárik vína, s tým, že je to zdravé. No po tých všetkých faktoch mi nerobí žiaden problém si dať namiesto toho s kamarátmi limonádu alebo čaj. A kto si chce dať alkohol, tak nech si dá. Skutočne nechápem tie nenávistné a agresívne komentáre. 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.