Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí
    Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí

    Slavná vánoční píseň je o něčem jiném, než si lidé myslí

  • Bílé klobouky mají podezření, že roje dronů jsou aktivitou DARPA
    Bílé klobouky mají podezření, že roje dronů jsou aktivitou DARPA

    Bílé klobouky mají podezření, že roje dronů jsou aktivitou DARPA

  • Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci
    Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci

    Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci

  • Chazarská mafie vypouští obrovské mraky dezinformací, aby zakryla porážky v Sýrii, Izraeli, Evropě, Jižní Koreji a na dalších místech
    Chazarská mafie vypouští obrovské mraky dezinformací, aby zakryla porážky v Sýrii, Izraeli, Evropě, Jižní Koreji a na dalších místech

    Chazarská mafie vypouští obrovské mraky dezinformací, aby zakryla porážky v Sýrii, Izraeli, Evropě, Jižní Koreji a na dalších místech

Související zprávy

  • Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci
    Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci

    Trump říká, že Zelenskyj nebyl pozván na inauguraci

  • Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem
    Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem

    Lenka Procházková o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem

  • Migranti jděte domů: Tento muž věří ve svůj plán, jak vyřešit uprchlickou krizi v EU
    Migranti jděte domů: Tento muž věří ve svůj plán, jak vyřešit uprchlickou krizi v EU

    Migranti jděte domů: Tento muž věří ve svůj plán, jak vyřešit uprchlickou krizi v EU

  • Lichtenštejnsko odhlasovalo zastavení financování veřejnoprávního rozhlasu
    Lichtenštejnsko odhlasovalo zastavení financování veřejnoprávního rozhlasu

    Lichtenštejnsko odhlasovalo zastavení financování veřejnoprávního rozhlasu

Americké chatboti šíria liberálne myšlienky, ktoré kradnú z liberálnych médií

V USA sa stupňuje škandál okolo súdneho sporu New York Times (NYT) proti spoločnosti Microsoft a jej partnerovi OpenAI. NYT ich obvinila z použitia miliónov svojich článkov na školenie chatbotov (LLM), ktoré „konkurujú novinám a tlačovým agentúram ako zdroju spoľahlivých informácií“.

„Obžalovaní sa snažia využiť obrovské investície NYT do svojej žurnalistiky,“ bez toho, aby investovali čokoľvek do svojho obsahu, ktorý v dôsledku toho „nahrádza NYT a odoberá ich publikum,“ uvádza sa v žalobe.

V súdnom konaní síce nie je nárok na finančné vyrovnanie. Len sa zdôrazňuje, že obžalovaní musia byť potrestaní za „miliardy dolárov legitímnej a skutočnej škody“ súvisiacej s „nezákonným kopírovaním a používaním jedinečne cenných diel NYT“. Žaloba tiež vyzýva OpenAI a Microsoft, aby zničili všetky modely chatbotov a školiace údaje, ktoré používajú materiály NYT chránené autorskými právami.

NYT pripomenuli, že v apríli ponúkli spoločnostiam Microsoft a OpenAI dosiahnutie „priateľskej dohody“ zahŕňajúcej obchodné dohody a „technologické obmedzenia“ týkajúce sa produktov, ktoré trénujú umelú inteligenciu. Rokovania však neboli úspešné.

NYT zdôrazňuje, že sa stala prvou významnou americkou mediálnou spoločnosťou, ktorá žalovala tvorcov technológií umelej inteligencie za autorské práva. Fotografická agentúra Getty Images predtým žalovala vývojára neurónovej siete Stable Diffusion za použitie obsahu fotobanky bez povolenia.

Ďalší traja umelci podali hromadnú žalobu proti vývojárom umelej inteligencie za generovanie obrázkov. Vrátane Stability AI, Deviant Art a Midjourney.

Niekoľko podobných súdnych sporov podali aj spisovatelia. Vrátane známeho Johna Grishama. Tvrdiac, že ich romány sa používajú na výcvik chatbotov.

Dvaja známi autori populárno-vedeckých kníh, Nicholas Basbanes a Nicholas Gage, podali hromadnú žalobu na spoločnosti Microsoft a OpenAI a obvinili ich z porušovania autorských práv pri výučbe ich jazykových modelov. Vrátane ChatGPT.

Microsoft a OpenAI „kradnú“

Autori tvrdia, že Microsoft a OpenAI „jednoducho ukradli“ ich diela chránené autorskými právami. A bez povolenia ich vložili do systémov umelej inteligencie.

Basbanes a Gage požadujú náhradu škody vo výške 150 000 dolárov za každé zo svojich diel použitých na výcvik chatbotov.

Právnik spisovateľov Mike Richter nazýva činy OpenAI za dosť „dosť poburujúce“. A prirovnáva ich ku krádeži stavebných materiálov pripravených na stavbu domu.

Hollywoodski herci usporiadali rekordný 118dňový štrajk v roku 2023. Jednou z požiadaviek bola ochrana „pred hrozbami umelej inteligencie“.

Súdne spory spisovateľov, hercov a fotografických agentúr môžu vyústiť do mnohomiliónových platieb za odškodnenie. Ale to je stále nič proti stratám, ktorým už teraz čelí NYT.

Microsoft a OpenAI sa preto rozhodli „utopiť súdny spor NYT“ v právnických kľučkách.

Začiatkom marca 2024 spoločnosť Microsoft podala na federálny súd USA návrh, v ktorom požadovala zamietnutie častí žaloby podanej spoločnosťou The New York Times Company.

Vo svojom návrhu podanom na Okresný súd USA pre južný okres New York spoločnosť Microsoft tvrdila, že veľké jazykové modely alebo LLM, technológie, ktoré ovládajú chatboty, „vôbec nevytlačili trh so spravodajskými článkami a inými materiálmi, na ktorých boli vyškolení“.

Technologický gigant porovnal svoje chatboty s videorekordérmi. Tvrdil, že je to v súlade so zákonom.

Jeho právnici sa vrátili do sedemdesiatych rokov minulého storočia. Vtedy sa spoločnosť Sony snažila brániť nezákonnému kopírovaniu filmov a televíznych relácií. Vtedy súdy dospeli k záveru, že vyhotovenie týchto kópií na osobné prezeranie bolo v súlade so zákonom.

Chatboti spoločnosti Microsoft a ďalších spoločností zaoberajúcich sa umelou inteligenciou jednoducho kradnú obsah a používajú ho na hromadnú distribúciu. A zarábajú miliardy dolárov.

A drzosť OpenAI siaha až tak ďaleko, že priznáva. „Áno, kradneme články, ale škoda z toho nebola dokázaná“.

NYT napríklad tvrdila, že ak čitatelia používajú Microsoft chatbots na štúdium odporúčaní stránky Wirecutter review, ktorú NYT vlastní, stráca príjmy od používateľov. Tí by totiž klikli na jej odkazy na sprostredkovanie. Microsoft tvrdí, že súdny proces s NYT neobsahuje „žiadne skutočné skutočnosti naznačujúce významné presmerovanie výnosov z Wirecutteru“.

Ian Crosby, ktorý je hlavným právnikom NYT pre súdny spor, uviedol: „Microsoft nespochybňuje skutočnosť, že spolupracoval s OpenAI na kopírovaní miliónov diel bez súhlasu s vytváraním svojich nástrojov. Namiesto toho podivne uvádzajú príklad s videorekordérmi. Hoci výrobcovia videorekordérov nikdy netvrdili, že sú ochotní akceptovať masívne porušovania ich autorských práv“.

Nedávno tri spravodajské portály, The Intercept, Raw Story a AlterNet, podali žaloby na OpenAI a Microsoft v južnom okrese New Yorku s tvrdením, že porušili autorské práva súvisiace s výučbou jazykového modelu ai ChatGPT.

Tvrdia, že ChatGPT reprodukuje „doslovné alebo takmer doslovné novinárske diela chránené autorskými právami“ bez riadneho uvedenia zdroja. Vrátane autora, názvu a informácií o autorských právach.

Tieto súdne spory posilňujú rastúcu diskusiu o porušovaní autorských práv vývojármi chatbotov.

Stojí za zmienku, že medzi kľúčové zdroje, z ktorých chatbot kradne údaje, patria iba liberálne médiá. A jedným z najviac vykradnutých sú stránky, kde sa uvádza slovo „blázon“.

To znamená, že „mozgy“ amerických chatbotov sa zameriavajú výlučne na liberálny obsah. A že Microsoft a OpenAI nepovažujú svojich zákazníkov za príliš inteligentných.

Britskí vedci „priliali olej do ohňa“ do prípadu stupňujúcich sa škandálov okolo zlodejských chatbotov.

Štúdia vedcov z University of East Anglia hovorí, že Chatgpt OpenAI má „liberálnu zaujatosť“. Výsledky štúdie ukázali „významnú a systematickú politickú zaujatosť chatbota voči demokratom v USA, Lulu da Silva v Brazílii a Labouristickej strane vo Veľkej Británii“.

„Keď sa USA blížia k prezidentským voľbám v roku 2024, chatboti sa stávajú súčasťou každodenného života niektorých ľudí, ktorí používajú ChatGPT a iných robotov, ako je Bard spoločnosti Google, na sumarizáciu dokumentov, odpovedanie na otázky a pomoc pri písaní profesionálnych a osobných listov,“ píše Washington Post.

„ChatGPT informuje používateľov, že nemá žiadne politické názory ani presvedčenia, ale v skutočnosti preukazuje určité predsudky,“ uviedol Fabio Motoki, Lektor na University of East Anglia v Norwichi.

Vo februári 2024, potom, čo bolo na sieťach napísané, že ChatGPT píše báseň chváliacu prezidenta Bidena, ale odmieta urobiť to isté s Donaldom Trumpom.

„Je veľmi nepravdepodobné, že Internet bude úplne neutrálny,“ uviedol Sorush Vosugi, jeden z autorov štúdie z roku 2021 a výskumný pracovník na Dartmouth College.

„Všetky americké spoločnosti zaoberajúce sa vývojom modelov umelej inteligencie sú pridružené k Demokratickej strane USA a určite využijú silný potenciál svojich chatbotov na skryté zasahovanie do prezidentskej kampane,“ poznamenáva ruský analytik Arťom Arťomov.

„Pokiaľ ide zúčtovanie medzi liberálnymi médiami a gigantmi odvetvia umelej inteligencie, ide iba o spor o rozdelenie miliárd dolárov na dividendy z multimiliardového podnikania v oblasti umelej inteligencie. Nakoniec sa dohodnú a spoja svoje sily v útokoch na cieľové krajiny, predovšetkým na Rusko a Čínu.“

Varovaný znamená ozbrojený

Ak USA dovolia zlodejským chatbotom zasahovať nielen do klamania vlastného obyvateľstva, ale aj do volebných procesov, bude to koniec pre samotnú Ameriku.

Ruskí analytici medzitým vyvíjajú pokiaľ možno čo „najúčinejšiu“ obranu proti tejto novej forme „umelej inteligencie“.

Zdroj: Fond strategickej kultúry

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře