Americká sociálna sieť Facebook v noci z utorka na stredu zrušila niekoľko stránok, ktoré sú vraj napojené na kotlebovcov. Najznámejšia z nich je Kulturblog. Takáto cenzúra len 3 dni pred parlamentnými voľbami na Slovensku vynára otázku, či nejde o pokus o ovplyvňovanie blížiacich sa volieb.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Liberáli často hovoria o tom ako Rusko ovplyvňuje voľby po celom svete vrátane Slovenska. Dôkazy však na to žiadne nemajú. Pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami na Slovensku sa však zdá, že voľby sa pokúša ovplyvňovať niekto úplne iný – niekto spoza veľkej mláky.

V noci z utorka na stredu boli zablokované viaceré stránky na sociálnej sieti Facebook, napríklad Kutlurblog, Magazín 1, či Prehľad správ. Podľa našich informácii vedenie Facebooku argumentuje tým, že tieto stránky boli napojené na politickú stranu, pravdepodobne na stranu Kotlebovci – ĽSNS.

Takýto argument ale stojí na vode. Je pravdou, že členovia Kulturblogu majú blízko k spomínanej strane, dokonca majú v reláciách pravidelného hosťa Milana Mazureka, s ktorým majú priateľský vzťah, no nikde v pravidlách sociálnej siete Facebook sa nepíše, že by administrátorom FB stránok bolo zakázané mať dobré vzťahy s členmi politických strán.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Na situáciu okolo zrušenia ich stránky sme sa opýtali Davida Pavlíka z Kulturblogu:

„Idú voľby, ja to vidím tak, že neviem čo iné stránky, ale my sme včera zverejnili jedno veľmi virálne video z Londýna, ktoré za pár hodín malo 100 000 videní len na Facebooku, čiže skôr to vnímam tak, že sa zľakli a samozrejme beriem to určite ako cenzúru, lebo iné stránky, vôbec nemajú problém s tým, že by ich nejako blokovali, hlavne keď ide o nejakú liberálnu agendu, ktorú pretláčajú. Vždy majú problém len tie konzervatívne stránky,“ povedal Pavlík pre Hlavné správy.

Pavlík tiež tvrdí, že od Facebooku nedostali žiadne oficiálne odôvodnenie:

„Nedali nám žiadne odôvodnenie. Zrazu nám len vyskočilo, že stránka je neviditeľná, vlastne je zrušená publikácia stránky. Nevyskočil žiadny príspevok o tom, že by sme porušili nejaké zásady komunity, respektíve niekedy dávnejšie áno, ale teraz žiadny takýto príspevok neprišiel, to znamená, že rovno tú stránku vypli.“

Opýtali sme sa aj zástupcu ĽSNS, europoslanca Milana Uhríka, či to vníma ako predvolebnú cenzúru:

„Ja v tom vidím jednoznačne účel, to nie je možné, štatisticky úplne nepravdepodobné, aby deň pred moratóriom, tri dni pred voľbami, zablokoval tri dosť veľké, výrazné stránky s úplne absurdným odôvodnením, že sú to stranícke stránky. To ako oni dokážu vyhodnotiť, že nejaký spravodajský portál, alebo alternatívny web je napojený na nejakú stranu, že to je nejaká stranícka stránka. To kto sú tí manažéri, alebo nejakí administrátori Facebooku, že oni si pozrú nejaký Denník N a povedia, že dobre tento je stranícky a tento nie je stranícky. Kto im dal tú kompetenciu rozhodovať o takýchto veciach? Ja to vnímam jednoznačne ako politickú cenzúru.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Uhrík tiež na svojej stránke zverejnil virálne video Kulturblogu, ktoré bolo zverejnené len pár hodín pred zrušením ich stránky:

Vzhľadom na to, že okrem Kulturblogu boli v rovnakom čase zrušené aj iné FB stránky, ktoré sú údajne napojené na kotlebovcov sa však zdá, že sa ide o politický zásah Facebooku.

Iné stránky ako napríklad Zomri, Antifico, Mladí proti fašizmu a podobne sú totiž jednoznačne napojené na liberálne politické strany, no vedenie Facebooku voči nim nijako nezakročilo.

Keď liberálom ako odôvodnenie, že Rusko ovplyvňovalo voľby v USA stačí to, že  zopár ruských občanov vypisovalo komentáre pod spravodajskými portálmi v prospech Trumpa, tak cielené zablokovanie konzervatívnych a pronárodných stránok na Slovensku americkým Facebookom je teda čo? Nie je to náhodou ovplyvňovanie volieb v prospech liberálnych politických strán?

Samuel Gdovin | hlavnespravy.sk

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.