Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Od netrpělivosti ke klidnému očekávání
  Od netrpělivosti ke klidnému očekávání

  Od netrpělivosti ke klidnému očekávání

 • Melania si přeje, aby se Tucker Carlson stal v roce 2024 Trumpovým viceprezidentem
  Melania si přeje, aby se Tucker Carlson stal v roce 2024 Trumpovým viceprezidentem

  Melania si přeje, aby se Tucker Carlson stal v roce 2024 Trumpovým viceprezidentem

 • Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování
  Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování

  Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování

 • Starý finanční systém dosáhl svého konce
  Starý finanční systém dosáhl svého konce

  Starý finanční systém dosáhl svého konce

Související zprávy

 • Vtip, co není vtipem. Prosíme všechny očkované….
  Vtip, co není vtipem. Prosíme všechny očkované….

  Vtip, co není vtipem. Prosíme všechny očkované….

 • Zprávy od meldy 17.Q5.2Q21
  Zprávy od meldy 17.Q5.2Q21

  Zprávy od meldy 17.Q5.2Q21

 • Vtip, co není vtipem
  Vtip, co není vtipem

  Vtip, co není vtipem

 • Čo by ste mali vedieť o politike, alebo raz nám bude dobre…
  Čo by ste mali vedieť o politike, alebo raz nám bude dobre…

  Čo by ste mali vedieť o politike, alebo raz nám bude dobre…

Americké tanky a pozemní bojová vozidla dorazily do Estonska na hranice s Ruskem

Americká vojenská technika, včetně M1A2 bojových tanků a pozemních bojových vozidel Bradley, dorazila do severního estonského města Tapa, jako součást přetrvávajícího amerického úsilí v boji proti údajné hrozbě, kterou Rusko představuje.

Více než 50 jednotek armádní techniky USA, včetně čtyř bojových tanků a 15 bojových vozidel, bylo přepraveno do Tapa, uvedlo v prohlášení estonské ministerstvo obrany.

Personál roty Charlie 68. obrněného pluku 1. praporu ze 4. americké pěší divize dorazil do města o 2 dny dříve – 30. 1. 2017.

Velitel roty, kapitán Edward Bachar, se zmínil, že američtí vojáci se zúčastní průvodu na estonský Den nezávislosti. Bachar také uvedl, že jeho rota by měla začít se speciálním výcvikem tento týden.

Jednotka by měla nahradit výsadkářskou rotu 173. výsadkářské brigády 503. pěšího pluku, který byl nasazen  do Estonska v září. Výsadkářská rota by se poté měla natrvalo vrátit do Itálie.

„Pohyb vybavení a vojáků uvnitř a okolo celé Evropy vymezuje začátek kontinuálního střídání obrněných bojových jednotek ze Spojených států jako součást operace Atlantické rozřešení,“ uvedlo v prohlášení americké ministerstvo obrany.
„Atlantické Rozřešení je projevem pokračování amerického závazku udržovat kolektivní bezpečnost prostřednictvím řady opatření, jejichž cílem je ujistit spojence NATO a partnery americké obětavosti udržovat trvalý mír a stabilitu v regionu ve světle ruské intervence na Ukrajině,“ dodává.
Nasazení vyznačuje novou fázi operace Atlantické Rozřešení, která byla zahájena v dubnu 2014 a jíž předcházelo krymské referendum o odtržení se od rozvrácené Ukrajiny a připojení k Rusku. Atlantické Rozřešení bylo Washingtonem vnímáno jako projev neustávajícího amerického úsilí udržet kolektivní bezpečnost v Evropě s ohledem na údajnou ruskou „průbojnost„.

Jako součást této operace dorazilo v lednu do Evropy 2 800 kusů americké vojenské techniky, včetně amerických tanků Abrams, dělostřelectva Paladin, bojových vozidel Bradley a 4000 vojáků. Tyto vojenské síly byly následně přesunuty do Polska, aby se na konci ledna zúčastnily výcviku a poté byly nasazeny v sedmi zemích – Pobaltské státy, Bulharsko, Rumunsko a Německo. Hlavní velitelství má svoji základnu v Německu.

V červenci 2016 členové NATO souhlasily s „největšími posilami od dob Studené války“ posílajíc 4 nadnárodní prapory do Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska.

Kromě amerických jednotek přemisťujících se do Polska některé členské státy NATO – Německo, Kanada a Británie rovněž přispívají k silám NATO, které se koncentrují se ve Východní Evropě a posílají prapory o 1000 vojácích do Estonska, Lotyšska a Litvy.

Kromě vojenského zbrojení na ruských hranicích americká a NATO strategie také zahrnuje provádění nepřetržitých rozšířených nadnárodních cvičení a aktivit bezpečnostní spolupráce s americkými a NATO partnery ve Východní Evropě. Od začátku operace tato vojenská cvičení probíhala v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku.

V polovině ledna Estonsko a Litva rovněž podepsaly dohody s USA upravující status a rámec nasazení amerických vojáků a vojenské techniky na území dvou Pobaltských států, které byly titulovány jako „první svého druhu“.

Dohody poskytly legální rámec pro přítomnost amerického vojenského personálu a jeho odnoží ve dvou Pobaltských státech, stejně tak jako využití místních vojenských prostorů americkými vojsky. Také umožňují celou řadu společných „aktivit souvisejících s obranou.“

Zatímco členové NATO pokračují v boji proti „ruské agresi“, kterou nazývají „zdrojem destabilizace“, Rusko následně popřelo, že představuje jakýkoliv druh ohrožení. Moskva také rozšířila své vlastní vojenské výcviky a zvýšila své strategické možnosti v oblastech jako Kaliningrad, na své západní enklávě.

Rusko se rovněž pokusilo zmírnit napětí tím, že v srpnu na několika úrovních rozšířilo spolupráci s NATO. Tento akt se vztahuje na takové oblasti jako je boj proti terorismu a „prevence nehod na moři i ve vzduchu“ v příhraničních oblastech se zeměmi NATO.

 

přeložila: raja

zdroj: 1

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
4 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře