Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Americký politik ostře zkritizoval USA
…..i z vlastních řad se otáčejí politici proti USA….
10:54
S Putinem bychom na tom byli lépe. Americký politik ostře zkritizoval USA
Washington – Americkou vládou praktikovaný dvojí metr a neochota spolupracovat s Vladimirem Putinem na Blízkém východě i jinde podle kalifornského kongresmana Dana Rohrabachera vedly k islamistickému převratu v Libyi i krveprolití v Sýrii. Uvedl to při slyšení sněmovního Výboru pro zahraniční věci.
„Dvojí metr, podle kterého soudíme Rusko, spolu s naší politikou, způsobily velkou škodu. Měli jsme s Rusy spolupracovat celou dobu, věřím, že v tom případě by byla situace na Blízkém východě úplně jiná a hlavně lepší,“ cituje zákonodárce servet RT.com.
Svoje slova pronesl mimo jiné před náměstkyní ministra zahraničí USA Victorií Nulandovou nebo její kolegyní Anne Pattersonovou, náměstkyní tajemníka pro záležitosti Blízkého východu. Obě ženy se jednání sněmovního výboru účastnily, aby informovaly zákonodárce o politice USA ve spojitosti s ruskými zásahy v Sýrii.
Spojené státy viní ruské letectvo, že útočí více na umírněné rebely než na pozice Islámského státu. Moskva oponuje, že většina úderů je cílena teroristy, především na Islámský stát a větev Al-Kaidy An-Nusra. V průběhu jednání však Pattersonová připustila, že An-Nusta „absorbovala mnoho z těch, které dříve patřili k umírnění opozici“.
Dvojí standardy, kterými Amerika k Rusku přistupuje, jsou podle něj „prostě ohromující“. Během studené války prý byl pyšný na boj proti Sovětskému svazu, dodal ale, že po skončení tohoto konfliktu by se s Ruskem mělo jednat jako s přítelem, ale místo toho se země setkala s ještě větším nepřátelstvím.
Poukázal také na fakt, že USA odmítly ruský návrh na zprostředkování kompromisu vedoucímu k ukončení občanské války v Sýrii. Sýrie se navíc podle něj „dostala do pekla“, ale Západ se na Putina stále nedokáže dívat v této věci jako na partnera, a nenaváže s ním spolupráci, přestože by se pak věci zlepšily.
„Věřím, že naše nepřátelství vůči Rusku nám brání ve vytvoření politiky, která by vedla k větší stabilitě Blízkého východu,“ otevřeně přiznal Rohrabacher. Dodal, že USA svrhly vládu Kaddáfího v Libyi jen proto, aby viděly, že polovina radikálních muslimů teď chce Američany zabít. Zajímalo ho proto, jak bude vláda postupovat, aby se stejná věc neopakovala i v Sýrii.
Cílem USA je odstavit od moci Bašára Asada a jeho poradce. Když se senátor ptal, proč tomu tak je, Pattersonová mu odvětila, že Washington chrání své „národní bezpečnostní zájmy“, protože situace v Sýrii ovlivňuje bezpečnost amerických spojenců, jako jsou Izrael, státy Perského zálivu, Libanon, Jordánsko nebo Turecko.
„Pokud bychom s Putinem jednali, místo abychom se ho snažili démonizovat, možná bychom v Sýrii měli větší stabilitu, a našim přátelům by bylo lépe, než je jim teď při této politice ve stylu ‚cokoliv děláme, hlavně to nedělejme s Ruskem, a dostaňme pryč Asada‘,“ uvedl Rohrabacher.