…..pěkný rozhovor prezidenta Asada v české televizi. Zde máte krátký článek o řečeném…..

08:54

Asad kontruje: “Verte mi, mier nastane v Sýrii, až keď Západ prestane podporovať teroristov!”

Praha 1. decembra (TASR/HSP/Foto: ČTK/AP)

 

Postupne sa ukazuje, kto je nepriateľ

Vstup Ruska do vojny v Sýrii zmenil pomer pozemných síl, uviedol dnes v rozhovore pre Českú televíziu (ČT) sýrsky prezident Bašár Asad. Predpovedal, že jeho hlavný zahraničný spojenec ho bude naďalej intenzívne podporovať.

Rozhovor uskutočnil v nedeľu v Damasku spravodajca ČT Michal Kubal. ČT i sýrska televízia ho odvysielali súčasne dnes večer. Asad v ňom povedal, že nedávne zostrelenie ruského lietadla Tureckom ukázalo, ako je tento regionálny nepriateľ Sýrie nespokojný s vývojom v Sýrii, ktorý je však podľa sýrskeho prezidenta v prospech jeho vlády.

“Myslím si, že to ukázalo skutočný zámer (tureckého prezidenta Recepa Tayyipa) Erdogana; ako stratil nervy iba kvôli tomu, že ruská intervencia zmenila pomer síl na zemi,” uviedol Asad, ktorý predpokladá, že ruská podpora Sýrie bude pokračovať a rozšíri sa.

Na snímke Bašár Asad v rozhovore pre Českú televíziu
Na snímke Bašár Asad v rozhovore pre Českú televíziu

“Tí naši povstalci ani nie sú skutoční povstalci, sú to len žoldnieri, ktorým ide o peniaze. Bojujú za cudzie záujmy. A rebeli tiež nemajú svoje vlastné zbrane”

Konflikt v Sýrii označil Asad za konflikt vlády s povstalcami, ktorých podporujú rozličné regionálne a medzinárodné mocnosti usilujúce sa zmeniť politický systém v krajine bez toho, aby sa spýtali samotných Sýrčanov. Povstalcom podľa Asada ide iba o peniaze; tvrdí, že sú to žoldnieri, ktorí nemajú vlastné záujmy či politické požiadavky a väčšina z nich plní záujmy iných. Za teroristov označil aj umiernené povstalecké skupiny podporované Západom, pretože bojujú so zbraňou v ruke a ničia súkromný aj verejný majetok.

“Mier v Sýrii nastane až vtedy, keď Francúzsko, Británia, Saudská Arábia, Katar a niektoré ďalšie krajiny prestanú podporovať teroristov,” vyjadril presvedčenie sýrsky prezident. Povedal tiež, že terorizmus nemožno zničiť zo vzduchu, je to podľa neho “temer nemožné”. Ako príklad uviedol Afganistan.

Paríž sa podľa Asada nepoučil z atentátu na redakciu časopisu Charlie Hebdo ani z útokov v metropole z 13. novembra. Ak by Západ, Francúzsko a niektoré ďalšie krajiny ukončili spojenectvo so Saudskou Arábiou a Katarom, ktoré dodávajú zbrane povstaleckým skupinám v Sýrii, o pár mesiacov by bol mier v celej krajine. “Verte mi,” dodal.

Asad sa nechystá zostúpiť, dokiaľ to nebude vôľa jeho ľudu

Za to, že zotrval pri moci na rozdiel od prezidentov Egypta, Líbye či Tuniska, vďačí Asad podľa svojej mienky podpore občanov. Nechystá sa odstúpiť, len ak by túto vôľu prejavili sýrski občania vo voľbách. Na svojej funkcii podľa vlastných slov pritom netrvá. Asad zdôraznil, že politické hnutie musí mať podporu spoločnosti a tú povstalci podľa neho nemajú, pretože nie sú ochotní zložiť zbrane a nemôžu tak uspieť. Za najcennejšie, čo sa v Sýrii snaží ochrániť, označil jej sekularizmus a etnickú a náboženskú rozmanitosť. “Mali by sme urobiť všetko pre to, aby sme ochránili našu krajinu. Nemôžete chrániť svoju krajinu, keď neochránite jej spoločnosť, princípy a hodnoty. Krajina nie je len územie a hranice; sú to ľudia a spôsob myslenia,” citovala Asada stanica ČT24.

Sýrsky prezident vyjadril presvedčenie, že je v silách sýrskej armády vojnu vyhrať. “Ak by sme nemali nádej, nikdy by sme ako Sýrčania v tejto vojne nebojovali,” dodal.

http://www.hlavnespravy.sk/asad-kontruje-verte-mi-mier-nastane-v-syrii-az-ked-zapad-prestane-podporovat-teroristov/715940

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.