Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Atomexpo 2024 v Soči: Maďarský ministr zahraničí oznámil další milník v jaderné elektrárně Paks
Modernizace maďarské jaderné elektrárny v Paksi bude “dlouhodobou zárukou” konkurenceschopnosti Maďarska, prohlásil ministr zahraničí Péter Szijjártó po pondělním setkání s Alexejem Lichačevem, šéfem ruské jaderné energetické společnosti Rosatom, v Soči.
Modernizace zajistí Maďarsku dodávky elektřiny na desítky let dopředu, uvedl Szijjártó a dodal, že elektrárna Paks bude pokrývat 70 procent poptávky země a zajistí “velkou míru nezávislosti na občasných šílených změnách na mezinárodním trhu s energií i na prudkém růstu cen.”
Szijjártó uvedl, že práce na projektu se blíží k dalšímu “milníku”, neboť jeden z lapačů taveniny, klíčový bezpečnostní prvek jaderných elektráren, byl dokončen a po nezbytných testech by měl být do Maďarska odeslán ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
Ministr mezitím uvítal, že na staveništi probíhá konsolidace půdy německými, americkými a dalšími subdodavateli.
“Tyto milníky … předpovídají, že dva nové reaktorové bloky budou moci zahájit provoz počátkem příštího desetiletí,” dodal.
V pozdějším projevu na veletrhu jaderné energie Atomexpo Szijjártó vyzval k tomu, aby jaderná energetika zůstala oblastí mezinárodní spolupráce, a vyjádřil politování nad tím, že tato oblast je plná ideologických debat.
“Dokud bude energetickou spolupráci určovat infrastruktura, neměla by s ní mít ideologie nic společného,” řekl.
Uvedl, že zatímco jaderná energetika byla v poslední době “obětí ideologie”, Evropa podle něj “překonala” diskriminaci, a to “především díky tomu, že Francie je pro-jaderná země.” “Podařilo se nám v Evropě vyhrát debatu a dosáhnout uznání, že výroba elektřiny jaderným způsobem je udržitelná, bezpečná a levná,” uvedl.
Szijjártó řekl, že přerušení jaderné spolupráce mezi Evropou a Ruskem “by bylo dalším zářezem do konkurenceschopnosti kontinentu” a ohrozilo by zelené cíle EU. Kritiku Maďarska v této věci označil za “pokryteckou”, neboť Rosatom v lokalitě Paks spolupracuje se subdodavateli z USA, Německa, Francie, Švýcarska, Rakouska a Švédska.
“To znamená, že … přinejmenším na podnikové úrovni rozhodující činitelé ještě neztratili zdravý rozum,” řekl Szijjártó a dodal, že Maďarsko nepřijme sankce EU proti ruskému jadernému sektoru, poškodilo by to totiž zájmy Maďarska.
Zákaz spolupráce v jaderné oblasti by byl “zvláštní” i proto, že Rusko bylo v loňském roce největším dodavatelem uranu do USA a v roce 2023 vyvezlo rudu v hodnotě přibližně 1 miliardy dolarů. “Doufám, že v budoucnu převládne racionalita a zdravý rozum … a jaderný průmysl bude vyňat z ideologických debat. Doufám, že se budeme soustředit pouze na odborné a vědecké otázky…”.
V Soči se Szijjártó setkal také se zástupci srbské, turecké, irácké a běloruské vlády.
Zdroj: Daily News Hungary