Před čtyřmi lety vyvolala australská vláda vlnu kritiky poté, co uvedla inzerát, jehož cílem bylo odradit žadatele o azyl od nezákonného přicestování do země. Plakát se jmenoval  No Way  . “Austrálie se nestane vaším domovem, pokud sem přicestujete nelegálně. Každé plavidlo, které usiluje o nelegální vstup do Austrálie, bude zadrženo a odvlečeno z australských vod.”

 

[wp_ad_camp_2]

 

Bylo to velmi těžké rozhodnutí, ale zafungovalo to. “Míra migrace do Austrálie je nejnižší za posledních deset let,” řekl Peter Dutton, ministr vnitra Austrálie. V minulém týdnu, kdy mluvil pro Today Show , Dutton dodal, že regulace migrace byla nutná pro “obnovení integrity našich hranic”. Australané s tím souhlasí. Nové hlasování ukázalo , že 72 % voličů podporuje přistěhovaleckou politiku premiéra Malcolma Turnbulla. Austrálie, západní demokracie, se po léta pokoušela vypořádat se s migrační krizí.

 Evropané si myslí, že pro Austrálii je snadné kontrolovat své hranice, ale jenom tím ospravedlňují to, že sami nic nedělají.”řekl generál ve výslužbě Jim Molan , spoluautor australské azylové politiky.

V roce 2013 byl Tony Abbott zvolen jako předseda vlády pod heslem Zastavme lodě “. “ Zastavme lodě  je také slogan nového italského ministra vnitra Mattea Salviniho, který se od založení nové vlády minulý měsíc zcela zaměřil na potlačení ilegální migrace přes  nejsmrtelnější světovou trasu: Středozemní moře.

Zdá se, že nejlepším možným migračním modelem pro Evropu je implementace bodového přistěhovaleckého systému založeného na dovednostech a schopnostech, který by omezil nelegální migraci.

Minulý rok přišli oficiální úředníci EU do Austrálie z prosbou o pomoc. Na nedávném summitu členské státy Evropské unie souhlasily s kopírováním australského modelu vrácení lodí migrantů a jejich odeslání do třetích zemí, do středisek provozovaných místními orgány na základě modelu Regionálního zpracovatelského střediska Manus v Papue-Nové Guineji, která byla využita k přemístění migrantů vrácených z Austrálie. Itálie nyní chce vytvořit podobné přijímací centra na jižní hranici Libye .

François Crepeau, zvláštní zpravodaj OSN ve věci lidských práv migrantů, naléhal na Evropu, aby nepovažovala Austrálii za model hodný následování. Označil tu myšlenku za ” krutou, nelidskou a ponižující ” . Ochrana migrantů před smrtí na moři je ale opakem krutosti. Je to lidské. “Máme stovky, možná tisíce lidí, které se utopí při pokusu dostat se z Afriky do Evropy,” řekl Abbott v roce 2015 . “Jediným způsobem, jak můžete zastavit smrt, je zastavit lodě.”

Australský ministr pro migraci Peter Dutton vysvětlil, že “nebudeme přijímat lidi, kteří se snažili dostat do naší země nelegálně na lodi” . Humanitáři, jak to uvedl Abbott, jim pomáhali ve jméně ” pomýleného altruismu ” .

Za bývalé australské vlády premiérky Julie Gilliardové, v květnu 2013, Austrálie vyškrtla dokonce svou pevninu ze své migrační zóny. To znamenalo, že migranti mohli být posláni do detenčních zařízení v zahraničí, i když jejich lodě přistály na australské pevnině.

Australský model není založen pouze na udržení hranic v bezpečí a upřednostňování vysoce kvalifikovaných přistěhovalců . Rovněž se točí kolem myšlenky kulturního dědictví, které migranti musí přijmout. Předseda vlády Turnbull říká, že chce testovat ” australské hodnoty ” pro přistěhovalce včetně otázek týkajících se toho, zda je přijatelné udeřit svou manželku, zakázat dětem vzdělávání nebo provádět mrzačení ženských pohlavních orgánů (FGM). V multikulturní Evropě by představoval tentýž test tabu. Turnbull vyzval k ” obraně ” těchto australských hodnot. V zájmu zachování národního státu a jeho kulturní západní tradice, jak říká, je nezbytné asimilovat migranty. ” Moje dlouholeté zkušenosti s australskou politikou byly, že kdykoli se zdá, že vláda má pod kontrolou migraci, zvyšuje se podpora migrace mezi veřejnosti a naopak, když je migrace nekontrolovaná, objevuje se nepřátelství vůči přistěhovalectví ,” napsal bývalý australský premiér John Howard.

Jelikož se Itálie nyní potýká s loděmi z Afriky , které se snaží dostat na její břehy, mohlo by být užitečné připomenout veřejnosti, že Austrálie také začínala s ” aférou Tampa ” : V roce 2001 Austrálie zabránila norské lodi, která zachránila stovky azylantů v Indickém oceánu, aby je přivedla do Austrálie. Říkalo se jí ” loď, která to všechno změnila ” . Ministr pro migraci Philip Ruddock varoval Australany, že 10 000 lidí z Blízkého východu se chystá nalodit a plout z Asie do Austrálie. Australská vláda ignorovala žádost Organizace spojených národů o to, aby uprchlíci mohli přistát na jejich ostrově. Veřejnost stála za vládou. Před několika desetiletími obdržela australská veřejnost první vlnu “lidí z lodí” z Vietnamu (1976-1981), kteří byli přijati se sympatiemi. Postupně se ale noví příchozí začali stávat předmětem rostoucího znepokojení , jak je tomu nyní v Evropě. Od té doby byla migrační politika Austrálie tato: ” žádné přesídlení, žádné lodě ” .

V návaznosti na aféru Tampa byly vymezeny první body budoucí migrační politiky Austrálie:

“Ostrovy byly vyloučeny z australské migrační zóny, aby se zabránilo podávání žádostí o udělení víz žadatelům o azyl. Na ostrově Manus v Papuy-Nové Guine a na malé a zkrachovalé republice Nauru byli vytvořeny detenční centra. A námořnictvo bylo zaměstnáno k zachycování a odvrácení lodí se žadateli o azyl.”

Itálie čelí nové vlně 700 000 migrantů , kteří jsou v současné době v Libyi. Italská vláda by nyní měla následovat příklad Austrálie.

Musí být hrozné žít v zemi, kde vláda je zkorumpovaná a nekompetentní a ekonomické příležitosti omezené. Lidé z těchto zemí vědí, že riskují svůj život a hledají lepší živobytí. Pokud ale nechceme, aby byl Západ převálcován, je třeba tyto problémy vážně řešit.

Nelegální přistěhovalectví je pro Evropu špatné – a také je špatné pro migranty.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.