…..stejnou debatu jsem vedl na jedné přednášce v Bratislavě o nesmyslnosti stavět několik automobilek najednou. Slováci by měli na polích pěstovat potraviny, abychom byli soběstační, nikoliv stavět na zelených loukách nesmyslné továrny na automobily. Byla to moje slova. Dnes začínají mít obavy, že vybudovaný automobilový průmysl na Slovensku skončí. Jasné že skončí. Patří to k jejich plánu….

00:54

Automobilky sú ako časovaná bomba: Väčšina z nich bude presunutá do Ázie. Stane sa zo Slovenska európsky Detroit?

 

 

Politici po roku 1989 takmer celú našu ekonomiku postavili na automobilovom priemysle. Obrovské dotácie, daňové prázdniny a lacná pracovná sila dotiahli na Slovensko mnoho automobiliek. Teraz sa nám to môže vypomstiť. Podľa poradenskej spoločnosti KMPG sa v blízkej budúcnosti väčšina automobiliek presťahuje do Ázie. Stane sa zo Slovenska “európsky Detroit?”

Ilustračné foto
[wp_ad_camp_2]

Slovenská ekonomika je postavená na výrobe automobilov. To by sa nám ale mohlo v blízkej budúcnosti vypomstiť. Podľa poradenskej spoločnosti KMPG v priebehu nasledujúcich 12 rokov väčšina výrobných závodov v západnej Európe skončí. Ročná produkcia áut by sa mala znížiť zo súčasných vyše 13 miliónov vozidiel na približne 5 miliónov kusov.

KPMG vychádzala z prieskumu medzi top manažérmi v automobilovom priemysle. Takýto negatívny scenár predpokladajú až dve tretiny z oslovených vrcholových pracovníkov. Väčšina výrobných kapacít by sa mala presunúť do Ázie. Prím bude hrať Čína so svojím viac ako miliardovým trhom.

Odborníci upozorňujú na to, že takáto veľká zmena by mohla zasiahnuť aj našu ekonomiku.

[wp_ad_camp_2]

“Slovensko už dávno nie je rovnakou krajinou, akou bolo v roku 2004 pri podpise investičnej zmluvy. Od uvedeného obdobia vláda nedokázala zásadnejším spôsobom zlepšiť podnikateľské prostredie,” upozorňuje hovorca automobilky Kia, Jozef Bačé. Informoval portál aktuality.sk

Firmy upozorňujú aj na to, že Slovensko už nie je vôbec lacnou krajinou z pohľadu mzdových nákladov. Aj preto by uvítali zníženie daňového a odvodového zaťaženia. Tým by sme si mohli zachovať istú konkurenčnú výhodu.

V skutočnosti už ale zahraniční investori dostali daňové úľavy hneď na začiatku svojho pôsobenia na Slovensku, vrátane rôznych dotácií, ktoré by im mohol závidieť nejeden slovenský podnikateľ.

Skôr je preto potrebné podporovať domácich podnikateľov a nie zahraničné automobilky, ktoré, keď im už to nebude vyhovovať, tak sa zbalia a pôjdu do Ázie. Od politikov je nezodpovedné stavať našu ekonomiku len na automobilovom priemysle.

Odstrašujúci príklad môžeme vidieť v americkom Detroite. Je to mesto , ktoré v minulosti prosperovalo vďaka automobilovému priemyslu. Zlom ale nastal počas ekonomickej krízy, kedy mnoho automobiliek bolo zatvorených, alebo odišli za lacnejšou pracovnou silou. Detroit nakoniec zbankrotoval. Teraz je tam chudoba a obrovská nezamestnanosť. Ak sa chceme podobnému scenáru vyhnúť, mali by sme sa orientovať na viacero odvetví.

Zdroj (1)

Samuel Gdovin

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.