První vystoupení Andreje Babiše jako premiéra na summitu EU nepřineslo žádná překvapení. Politika předchozího kabinetu – odmítání kvót na přijímání migrantů – zůstala beze změny. Toho si hned všiml i Geert Wilders, předseda nizozemské Strany pro svobodu, který se účastnil v sobotu v Praze kongresu pravicové frakce Evropa národů a svobody.

[wp_ad_camp_2]

Wilders vyjádřil naději, že Češi budou nadále „držet své dveře těsně zavřené“ (pro migranty). Změní se něco na pozici České republiky v evropském prostoru během vládnutí Andreje Babiše?

„Myslím si, že vystoupení Andreje Babiše na summitu v Bruselu (14. a 15. prosince — red.) bylo velmi úspěšné,“ řekl pro Sputnik poslanec Evropského parlamentu za KSČM Jaromír Kohlíček.

Kohlíček: Především odblokoval pozici České republiky ve směru k dublinskému problému, protože s Dublinem má Česká republika dlouhodobě problém. Myslím si, že to je nejdůležitější poznatek.

Jaký vztah bude mít nyní Česká republika, premiér, k politice Evropské unie? Jaké změny můžeme v české politice předpokládat v tom, co se týká migrační otázky, evropské bezpečnosti, Česka v rámci V4, brexitu a podobného?

[wp_ad_camp_2]

Domnívám se, že Andrej Babiš se rozhodl odblokovat tato jednání. Nebude se ohlížet na usnesení minulé vlády, která prohlásila, že žádné migranty nebudeme přijímat, a chce do procesu aktivně vstoupit. To znamená nabídnout, co může Česká republika bez problémů udělat — pomoc na Balkáně, další pomoc chránit jižní libyjskou hranici a podobně. Každopádně si myslím, že nezmění tu základní věc, a to je velký odpor české veřejnosti k tomu, abychom přijímali na základě jakýchsi podivných kvót nebo ustanovení o počtu migrantů, které nám někdo vnutí bez našeho vědomí, kteří jsou bůhví odkud a mají bůhvíjaké zájmy a kteří dokonce dokonce ani do České republiky nechtějí. To je podle mě ta hlavní věc, o kterou musí jít jakékoli nové vládě ČR. Nová vláda Andreje Babiše za sebou ještě nemá hlasování v poslanecké sněmovně, například Hnutí Tomia Okamury nebude jednat ani o tom, že by případně mohlo tolerovat vládu, pokud tato vláda už při prvním jednání nebude výrazně kritická vůči politice přijímání migrantů. Když si prostudujete to, co znamená Dublin 4, což je to, o čem se v současné době jedná, tak si myslím, že je tam obrovský prostor pro jednání a mám dojem, že do toho vláda velmi aktivně vstoupí. Já, samozřejmě, pokud budu mít možnost, tak se budu snažit o tom s nimi komunikovat, protože jsem si ty věci prostudoval a myslím si, že je tam velký prostor k tomu, abychom mohli některé ty negativní věci, které jsou spojené s Dublinem 3, změnit.

Myslíte si, že Česká republika, když ji bude zastupovat Andrej Babiš, obsadí takovou pozici, jakou by měla mít na evropské scéně?Ano. Myslím, že ano. Navíc, naší nové vládě hraje do karet to, že v Rakousku je nová vláda, která má jiné pohledy na migrační politiku a problematiku dalších vztahů s Ruskou federací. Tam se pro vládu Andreje Babiše otevírá prostor, abychom mohli racionálněji přistupovat k oběma těmto problémům a koneckonců i pro moji stranu je to pozitivní, jelikož mi dlouhodobě kritizujeme velmi špatnou migrační politiku, která je založena na spoustě nejrůznějších mýtů, a ne na faktech. Dlouhodobě kritizujeme také nesmyslné sankce, které poškozují zejména Evropskou unii a svědčí našim konkurentům, zejména Spojeným státům.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.