Švýcarští prokurátoři se domnívají, že ruští občané, kteří byli vyhoštěni z Nizozemska kvůli podezření ze špionáže, mohli být zapojeni do kybernetických útoků na Světovou antidopingovou agenturu (WADA), uvádí zprávy médií.

Ve čtvrtek švýcarský deník Tages-Anzeiger oznámil, že v loňském roce byli dva ruští občané v Nizozemsku  zatčeni za špionáž a poté deportováni. Média tvrdí, že se podezřelí pokusili o špionáž v laboratoři Spieze poblíž Bernu, která se zabývala jaderným, biologickým a chemickým výzkumem, ale jejich plán byl překazen společným úsilím švýcarské, nizozemské a britské zpravodajské služby.

 

 

Podle deníku NRC Handelsblad, státní zástupitelství ve švýcarském hlavním městě Bernu potvrdilo, že zpravodajská služba země se podílela na operaci odhalování „ruských špehů“. Šetření bylo údajně zahájeno v březnu roku 2017. Prokurátoři rovněž věří, že se Rusové podíleli  na organizování kybernetických útoků na WADA.

V pátek ruské velvyslanectví ve Švýcarsku nazvalo mediální zprávy o údajných ruských špezích, kteří byli chyceni a deportováni z Nizozemska, „absurdními“ a označili je za „další pokus rozvířit rusofobické mínění“.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil pochybnosti o tom, že takováto operace evropských zpravodajských služeb za účelem zadržení údajných ruských špiónů mohla být uskutečněna bez povšimnutí médií a dodal, že ruská strana může situaci okomentovat až poté, co jí budou poskytnuty důkazy.

Překlad: raja, Zdroj: 1

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.