;

…..je to velice aktuální situace mezi francouzi a ISIS….

15:54

Bombardovanie Sýrskeho mesta francúzskymi bombami.
Francúzske stíhačky bombardovali v nedeľu hlavné mesto islamského štátu v Sýrii a Lemane Al-Raqqah. Tieto nálety sa uskutočnili 2 dni po sérii teroristických útokov v Paríži. ISIS sa prihlásilo k zodpovednosti za tieto útoky, ktoré francúzsky prezident Francois Hollande označil ako „akt vojny“.
Pri útoku na mesto Al-Raqqah bolo do náletov zapojených 12 lietadiel vrátane 10 stíhačiek. Celkovo bolo zhodených 20 bomb.
Francúzsko vykonáva nálety proti ISIS v Sýrii od septembra ako súčasť koalície vedenej USA. Podľa francúzskych a gréckych úradníkov jeden z teroristov prišiel z Grécka minulý mesiac a vydával sa za utečenca. Je však stále nejasné ako prešiel z Grécka, Macedónska, Srbska a Chorvátska do Paríža.
„Myslím že je komplikované organizovať nálety ako odplatu a ako ničenie islamského štátu. Ideológiu je možné potlačiť vojensky ale nemôžete ju zničiť.“ tvrdia analytici
Aký dopad mali nálety?
Lietadlá zapojené do francúzskych náletov vzlietli zo Spojených arabských emirátov a Jordánska v spolupráci s francúzskym ministerstvom obrany a americkými silami.
V nedeľu sa mesto Al-Raqqah zdalo byť už pripravené na útok. ISIS bojovníci očakávali odvetné nálety. Ulice boli prázdne a trhy boli menej zaplnené. Nálety zasiahli niekoľko ISIS kľúčových zariadení vrátane štadióna mesta a nemocnice ale počet civilných obetí zatiaľ nie je známy.
Přeložila pro prvopodstatu Mia Mai
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.