…..je to velice aktuální situace mezi francouzi a ISIS….

15:54

Bombardovanie Sýrskeho mesta francúzskymi bombami.
Francúzske stíhačky bombardovali v nedeľu hlavné mesto islamského štátu v Sýrii a Lemane Al-Raqqah. Tieto nálety sa uskutočnili 2 dni po sérii teroristických útokov v Paríži. ISIS sa prihlásilo k zodpovednosti za tieto útoky, ktoré francúzsky prezident Francois Hollande označil ako „akt vojny“.
Pri útoku na mesto Al-Raqqah bolo do náletov zapojených 12 lietadiel vrátane 10 stíhačiek. Celkovo bolo zhodených 20 bomb.
Francúzsko vykonáva nálety proti ISIS v Sýrii od septembra ako súčasť koalície vedenej USA. Podľa francúzskych a gréckych úradníkov jeden z teroristov prišiel z Grécka minulý mesiac a vydával sa za utečenca. Je však stále nejasné ako prešiel z Grécka, Macedónska, Srbska a Chorvátska do Paríža.
„Myslím že je komplikované organizovať nálety ako odplatu a ako ničenie islamského štátu. Ideológiu je možné potlačiť vojensky ale nemôžete ju zničiť.“ tvrdia analytici
Aký dopad mali nálety?
Lietadlá zapojené do francúzskych náletov vzlietli zo Spojených arabských emirátov a Jordánska v spolupráci s francúzskym ministerstvom obrany a americkými silami.
V nedeľu sa mesto Al-Raqqah zdalo byť už pripravené na útok. ISIS bojovníci očakávali odvetné nálety. Ulice boli prázdne a trhy boli menej zaplnené. Nálety zasiahli niekoľko ISIS kľúčových zariadení vrátane štadióna mesta a nemocnice ale počet civilných obetí zatiaľ nie je známy.
Přeložila pro prvopodstatu Mia Mai
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.