Historik Mark Curtis sa rozhodol odkryť tajné dokumenty medzinárodných rokovaní britskej vlády, pretože podľa neho “britská verejnosť má malú predstavu o tom, čo sa robilo a robí v jej mene”

[wp_ad_camp_2]

Curtis nedávno vytvoril svoju vlastnú on-line databázu, vhodne nazvanú “Declassified”, kde podľa abecedy zostavil dokumenty všetkých tajných obchodov medzi Britániou a prakticky každou krajinou na svete. Komplexný zoznam dokumentov má za cieľ poskytnúť “snímku skutočnej histórie britskej zahraničnej politiky od roku 1945”.

Dokumenty sú umiestnené v národných archívoch Spojeného kráľovstva a sprístupnené verejnosti, ale ich väčšina nie je online.

“Chcem, aby každý mohol vidieť aspoň niektoré z dokumentov, ktoré som ja videl, pretože hovoria o pravdivejšom príbehu o skutočnej úlohe tejto krajiny vo svete ako ju počuť v BBC alebo ju píše The Telegraph,” vyjadril sa historik. “Samozrejme, nehovoria celý príbeh. V neposlednom rade preto, že úradníci Spojeného kráľovstva v minulosti zničili veľa dokumentov týkajúcich sa ich politiky, určite zámerne zakryli svoje zločiny,” dodal.

[wp_ad_camp_2]

Curtis tvrdí, že sa bude zaoberať aj niektorými z “ignorovaných epizód” v britskej zahraničnej politike, ako napríklad privítanie nástupu Pinocheta v Čile, pokus o zvrhnutie Sukarnu v Indonézii koncom 50. rokov, či skrytá britská vojna v Jemene v 60. rokoch.

Curtis, ktorý napísal niekoľko kníh o tajnej úlohe Spojeného kráľovstva v medzinárodných vzťahoch, povedal, že mnohí Briti už spochybňujú kroky vlády a sociálne médiá a alternatívne spravodajské zdroje majú veľkú úlohu pri odhalení pravdy pre britskú verejnosť.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.