Členům Libyjské islámské bojové skupiny (LIFG) bylo během povstání proti Kaddáfímu „povoleno“ cestovat do válkou zmítané Libye přes Londýn.

Náměstek pro Blízký východ britského ministerstva zahraničí Alistair Burt připustil, že je možné, že během konfliktu v Libyi Londýn kontaktoval členy Libyjské islámské bojové skupiny a Brigády 17. února. Toto šokující odhalení bylo zveřejněno online v písemné odpovědi na parlamentní otázku.

[wp_ad_camp_2]

„Během libyjského konfliktu v roce 2011 britská vláda komunikovala se širokým okruhem Libyjců zapojených do konfliktu proti silám Kaddáfího režimu. Je pravděpodobné, že se to týkalo také bývalých členů Libyjské islámské bojové skupiny a Brigády 17. února, jako součásti naší tehdejší široké angažovanosti, „řekl Alistair Burt.

Podle zpravodajského portálu Middle East Eye (MEE), Loyd Russel Moyle, autor originálního dotazu a člen parlamentu, prohlásil, že tato odpověď vyvolává „závážnou otázku“, zda britská vláda usnadnila Salmanu Abedimu, který 22. května 2017 spáchal v Manchester Areně sebevražedný bombový atentát, odchod do Libye. Další člen parlamentu, Fabian Hamilton, uvedl, že případ poukazuje na to, že by Spojené království mělo věnovat větší pozornost tomu, koho v Libyi i mimo ni podporuje.

MEE cituje jednoho z bývalých libyjských bojovníků, který sdělil, že jemu i jeho „starým parťákům z LIFG“ bylo umožneno cestovat do Libye bez „jakýchkoli dotazů“. LIFG (Libyan Islamic Fighting Group) je v Británii od roku 2005 na seznamu teroristických organizací, kvůli jejím vztahům s Al-Káidou. V roce 2011 se však britský premiér David Cameron obrátil na parlament z požadavkem na odstranění LIFG ze seznamu. Tvrdil, že s teroristickou organizací již tato skupina veškeré vztahy ukončila.

[wp_ad_camp_2]

Zvláštní je, že podle MEE poté, co během 90. let členové LIFG postupně uprchli z Libye do Velké Británie, zahájili britské bezpečnostní služby na tuto skupinu rozsáhlý zátah – a to v roce 2004, tedy ještě předtím, než byla přidána na seznam teroristických organizací, v době „vřelých“ vztahů mezi britskou a libyjskou vládou. Podle dokumentů libyjské zpravodajské agentury byli dva hlavní představitelé skupiny vysláni do Tripolisu, kde byli údajně mučeni.

Salman Abedi travelled to Libya during the country's 2011 revolution
© PHOTO: POLICE HANDOUT
Salman Abedi v roce 2011 vycestoval do Libye, v době, kdy v zemi probíhala revoluce.
Salman Abedi, bývalý člen LIFG, se 22. května 2017 v hale Manchesterské arény dopustil sebevražedného útoku, vzal život 22 lidem a zranil několik set dalších. Jednalo se o nejhorší teroristický útok v Británii od série bombových útoků v Londýně, které se odehrály v roce 2005.
Abedi cestoval do Sýrie bojovat v LIFG spolu se svým otcem, který se později přidal k Brigádě 17. února, aby bojovali proti tehdejšímu vládci Libye Muammaru Kaddáfímu. Povstalce podporovaly země NATO, což zahrnovalo i Velkou Británii, která prováděla letecké útoky – jeden z nich zasáhl Kaddáfího konvoj, což povstalcům umožnilo vůdce zabít.

[wp_ad_camp_2]

Libye: Před a po Kaddáfím

Od „revoluce svobody“ byla Libye během šesti let rozdělena na mnoho částí kontrolovaných rozličnými ozbrojenými silami. Dvě hlavní opoziční politické síly v zemi stále nejsou schopny zformovat vládu.

Libya: Before and After Gaddafi
© SPUTNIK/
[wp_ad_camp_2]

Libya v číslech

14 milionů dolarů na škodách, které způsobilo NATO během bombardování z roku 2011
435 000 vysídlených obyvatel
100 000 libyjských uprchlíků, kteří v roce 2016 dorazili k italskému pobřeží
4 500 uprchlíků se na cestě do Itálie utopilo
44% libyjských nemocnic je od roku 2011 mimo provoz
558 škol mimo provoz
279 000 studentů nemůže plnit školní docházku
Komentář raja: 
…..Rozsévání svobody. Líbivá nálepka kruté reality. Ráda bych se Libyjců optala, jak jsou s tou svobodou a demokracií spokojení. Rozvrácená země, jejíž půdu ovládají ozbrojenci a v níž se civilista musí neustále ohlížet, aby nekoupil kulku do zad. To zřejmě povstalcům na transparenty nikdo nenapsal….
Výsledek obrázku pro oil in libya eagle democracy

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.