Vláda premiérky Theresy Mayové by chtěla článek 50 aktivovat 31. března letošního roku s tím, že od té doby poběží dvouleté období pro vystoupení Spojeného království z Evropské unie, jak s tím počítá Lisabonská smlouva.

Podle informací deníku The Times Britové aktivují článek 50 na summitu EU, který se koná 9. března na Maltě.

Dvě labouristické členky stínové vlády Dawn Butlerová a Rachael Maskelová vyjádřily svůj nesouhlas s plánovaným brexitem rezignací. Učinily tak těsně před středečním hlasováním.

Podmínky brexitu zatím dojednány nejsou

Samotná vyjednávání o konkrétních podmínkách brexitu ale teprve začnou. Vyjednavač Evropského parlamentu Guy Verhofstadt se nechal slyšet, že Brusel nedovolí, aby si premiérka Mayová vybírala, které výhody členství v EU si Británie ponechá.

„Potřebujeme férové partnerství. Nemůžete vytvořit situaci, kdy bude pro země výhodnější být vně než uvnitř Evropské unie. Evropští daňoví poplatníci by takový výsledek nedovolili,“ řekl Verhofstadt BBC. Zároveň ale dodal, že sjednocená Evropa musí být štědrá i s ohledem na Brity, kteří si v ní přáli zůstat. Některé výhody členství by tak podle něj mohly ostrovanům zůstat.

Zdroj (1)

tm komentuje: chtěl bych vědět aspoň jednu jedinou výhodu, kterou poskytuje EU pro občany?