Nyní se USA zřejmě vykašlaly na seriozní jednání a budou jednat naprosto nesolidně, s veřejně prezentovanými podrazy už beze snahy o jakékoliv zakrývání. Nastává období velké nestability (až do pádu USA), které bude Rusko obtížně korigovat s vědomím nebezpečí vzniku jaderné války.

13:54

 

Rusové s Asadem bombardovali humanitární pomoc. Odporné, reagovaly USA

20. září 2016  6:42,  aktualizováno  15:04
 
USA v úterý ostře odsoudily pondělní nálet na humanitární konvoj u města Urm al-Kubra v Sýrii, při kterém podle Mezinárodního červeného kříže zahynulo 20 lidí. Mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby útok na konvoj označil za odporný. Příměří dojednané s Ruskem je podle něj v ohrožení. Moskva i Damašek podíl na útoku popírají.
Útok na humanitární konvoj v Sýrii. Dvanáct mrtvých | (1:17) | video: Reuters

„Cíl tohoto konvoje byl znám syrskému režimu i Ruské federaci a přesto byli tito humanitární pracovníci zabiti, když se snažili pomoci syrskému lidu,“ uvedl Kirby s tím, že Spojené státy nyní budou muset přehodnotit svou budoucí spolupráci s Ruskem v Sýrii a že budou chtít o incidentu jednat přímo s Ruskem (o útoku na konvoj jsme psali zde).

[wp_ad_camp_1]

Vysoce postavený člen americké administrativy agentuře Reuters řekl, že je nyní otázkou, zda bude možné udržet příměří, které dojednaly Washington a Moskva. Podle dalšího washingtonského zdroje agentury nyní bude muset Rusko rychle ukázat, zda myslí dohodnuté příměří v Sýrii vážně (o příměří více zde).

Jestli na konvoj u města Urm al-Kubra zaútočily syrské či ruské stroje, není podle Američanů zatím jasné. Při náletu bylo podle OSN zasaženo 18 z 31 kamionů s humanitární pomocí určenou 78 tisícům civilistů v obleženém městě nedaleko Aleppa. Zahynulo dvanáct řidičů a humanitárních pracovníků syrského Červeného půlměsíce.

Fotogalerie

Rusko a Sýrie podíl na útoku popírají

Moskva popřela, že by ruská či syrská letadla stála za pondělním útokem. „Veškeré informace o pohybu konvoje měli k dispozici jen extremisté, kteří tyto oblasti kontrolují,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podíl na útoku popřela podle agentury SANA rovněž syrská armáda. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov také uvedl, že existuje jen malá naděje na obnovení příměří.

Vedení Červeného kříže podle agentury Reuters v úterý prostřednictvím tiskové zprávy informovalo, že kvůli pondělnímu incidentu dočasně zastavilo humanitární konvoje směřující na pomoc lidem v obléhaných městech.

„Je to velmi znepokojivé. Došlo k obnovení násilností a bojů na mnoha místech,“ uvedl Robert Mardini, který má v Mezinárodním výboru Červeného kříže na starosti Blízký východ a severní Afriku. „Něco jsme plánovali ve čtyřech městech, ale zatím jsme to odložili, abychom vyhodnotili bezpečnostní podmínky,“ dodal. Pomoc měla zamířit do povstalci obléhaných měst Fúa a Kafrája v provincii Idlib a do vládou blokovaných měst Madájá a Zabadání.

Po Červeném kříži odložila vyslání konvojů s humanitární pomocí do Sýrie i OSN. Od syrské vlády přitom nedávno získala povolení, že pomoc může dovézt.

Podle předsedy MVČK Petera Maurera byl pondělní útok jasným porušením mezinárodního práva. „Nemožnost ochránit humanitární pracovníky může mít vážný dopad na humanitární práci v zemi,“ dodal Maurer.

V New Yorku by v úterý měli jednat zástupci zemí takzvané Podpůrné skupiny pro Sýrii (ISSG), v níž je asi 20 zemí včetně USA a Ruska.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/utok-na-konvoj-syrie-spojene-staty-rusko-f12-/zahranicni.aspx?c=A160920_062532_zahranicni_kha

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.