Unikátní nálezy, které patří do doby Velké vlastenecké války, objevili účastnici pátrací expedice, která teď probíhá na ostrově Velký Tjuters u Petrohradu. Podařilo se tady nalézt bunkr německého vedení a také vykopat protiletadlovou baterii, která byla celá zasypaná pískem.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Podle slov vedoucího expedice Gogland Artěma Chutorovského je toto opevnění náhradním místem, odkud velitel řídil obranu ostrova při útocích sovětského letectva nebo dělostřeleckých ostřelováních z lodí Baltského loďstva.

Bunkr je dobře zachován, ale je doslova zaplněn odpadky. Na kompletní vyčištění bunkru členové expedice potřebovali několik dnů. Účastníci expedice vynesli z podzemí tuny odpadků, písku a kamenů. Po takovém úklidu byly na zdech nalezeny nápisy v němčině. Dokonce je uvedeno datum: březen 1944.

Na místě byl nalezen ještě jeden dárek, který byl schován pod tlustou vrstvou písku. Je jím protiletadlová baterie. Aby se účastníci expedice k artefaktu dostali, museli vykopat třímetrovou díru.

​Blíž se však členové nedostali, protože to byla past. Pod dělem jim Němci nechali celou hromadu munice. Na pomoc dorazili vojenští pyrotechnici.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.