Jaderná elektrárna Fukušima Daiči byla v roce 2011 zasažena obrovskou vlnou tsunami. To mělo za následek nejhorší jadernou katastrofu od havárie v Černobylu z roku 1986.

[wp_ad_camp_2]

Společnost Tokyo Elektric Power Co (TEPCO),  operátor zničené jaderné elektrárny Fukušima, v pátek publikoval čerstvé snímky z vnitřku poškozeného reaktoru, uvedla v sobotu agentura AFP.

Snímky, které pořídila speciální kamera připevněná na robotické vozidlo, ukázala utrhané kusy železa, trosky a suť, včetně fragmentů, které mohou obsahovat roztavené jaderné palivo.

A photo taken by a robotic probe provided by the International Research Institute for Nuclear Decommissioning, Friday, Jan. 19, 2018, shows a part of what is believed to be the handle of the fuel rods container and melted fuel in small lumps scattered on a structure below the Fukushima reactor core

[wp_ad_camp_2]

Operace, která je nyní prováděna v jednom ze tří zničených reaktorů zařízení, je součástí úsilí společnosti o demontáž poškozené elektrárny. Klíčovou součástí tohoto procesu je právě lokalizace palivového odpadu.

A photo taken by a robotic probe provided by the International Research Institute for Nuclear Decommissioning, Friday, Jan. 19, 2018, shows a view of the bottom of a structure housing a safety system called the control rod drive, which appeared rusty and coated with unidentified material at the Fukushima nuclear plant

„Úspěch, který představuje pořízení aktuálních snímků z reaktorů, byl dalším milníkem našeho úsilí o kompletní demontáž zařízení,“ sdělil AFP mluvčí společnosti dodávajíc, že TEPCO plánuje začít s odstraňováním odpadu v roce 2021.

Jaderná katastrofa se v elektrárně Fukušima Daiči odehrála v březnu 2011, kdy byla zasažena tsunami o výšce 46 stop. Příčinou bylo zemětřesení o síle 9 stupně Richterovi škály. Došlo k poškození chladícího systému zařízení, což vedlo k úniku radioaktivních materiálů, vodíkovým výbuchům ve vzduchu a nakonec i k uzavření elektrárny. Havárie je považována za nejhorší jadernou katastrofu od doby, co došlo k nehodě v Černobylu.

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.