Lidé mezi sebou vždycky soutěžili. Přání demonstrovat své prvenství v síle, sociálním statusu a jiných schopnostech, člověku vůbec není cizí. Mnozí v tomto nacházejí svou motivaci k seberozvoji. Mají své modly, příklady pro napodobování a různé osobnosti, které by v budoucnu chtěli překonat.

Všechno by bylo v pořádku, ale člověk si někdy může vybrat jako objekt své inspirace a motivace někoho, koho nikdy nedokáže překonat, přičemž se takovým objektem může stát i blízký člověk a ne nějaká vzdálená osobnost – může to být váš bratr, kamarád, kolega z práce , ale to není důležité.

Je to o tom, že snaha o překonání kohokoli v nějaké oblasti života, není vždy odsouzena k úspěchu, protože všichni lidé jsou originální osobnosti a každý člověk má silné a slabé stránky.

Pokud se to neotvírá, tak to nejsou tvoje dveře.

Názorně si představte, že ten člověk, který u vás vyvolal přání mu konkurovat, je delfín. Vy jste kočka a umínili jste si překonat toho delfína v umění plavat. Samozřejmě, že delfín plave lépe než kočka, vždyť voda je jeho přirozené prostředí. Takže být kočkou v území delfína, nikdy se vám ho nepodaří překonat, ať už byste vynakládali jakékoliv úsilí.

 

Pokračování článku: Být lepší než ostatní: Past v podobě osobnostního rozvoje

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.