…..dle názoru mnoha zahraničních odborníků je to skutečnost. Budeme pevně věřit, že tomu tak nebude a nějaká kouzelná a tajemná síla tomu zabrání. Mimo jiné řekl papež a anglická královna, že jsme minulý rok měli poslední vánoce. Co tedy bude????

09:54

Čakajú Európu krvavé Vianoce?

Európa 15. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR-SITE Intel Group via AP)

Andrej Polunin na serveri Novorosinform publikoval článok, v ktorom sa venoval čoraz masívnejšiemu úteku džihádistických teroristov z nebezpečných oblastí Blízkeho východu, ich návratu do Európy a nebezpečenstvu, ktoré z toho Európe vyplýva.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Tohto návratu teroristov sa obáva aj Jan Jambon hlava belgického ministerstva vnútra. Jan Jambon upozornil na skutočnosť, že teroristi utekajú z Rakky, Mosulu i Idlibu, kde im hrozí smrť. Podľa belgických údajov sa do Európy chystá vrátiť takmer 3000 teroristov s pasmi EÚ. “Doteraz sa vrátilo 117 Belgičanov, ktorí bojovali v radoch teroristov. Polovica z nich sa momentálne nachádza vo väzení a ďalší sú pod dohľadom,” tvrdí Jan Jambon.

Na snímke belgický minister vnútra Jan Jambon Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert
Na snímke belgický minister vnútra Jan Jambon Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert

Teroristi sa nevracajú domov preto, aby oslávili kresťanský sviatok v kruhu rodiny. Teroristi sa vracajú aj do Ruska, v posledných dňoch sa ruskej polícii podarilo v Moskve a Petrohrade zničiť skupinu Tadžikov, Uzbekov a Kirgizov, ktorí sa tajne z Blízkeho východu vrátili do Ruska. Pri domových prehliadkach polícia zaistila množstvo Kalašnikovov, pištolí, granátov a výbušných zariadení. Skupina rozbitá v Moskve sa hlásila k Islamskému štátu a plánovala dva veľké útoky na obchodné centrá. Útok chceli viesť pomocou výbušnín a streľbou z automatických zbraní do davu civilistov, rovnako ako v Paríži rok dozadu.

[wp_ad_camp_1]

Skupinu v Moskve viedol fanatický Tadžik, ktorý tvrdil, že “lepšie je umrieť v džiháde v Sýrii ako zhniť vo väzení v Tadžikistane” Zaujímavé, že uvedený Tadžik zo Sýrie nakoniec utiekol a dal prednosť návratu do Ruska, kde mienil útočiť na bezbranných civilistov. Zdalo sa mu to bezpečnejšie, ako umrieť v Sýrii, nakoniec však umrel v Moskve. Tadžik udržiaval spojenie s vysokými veliteľmi ISIS v Iraku a v Sýrii.

Hrozba pre Európu je veľmi veľká, do vlasti sa totiž vracajú teroristi, ktorí získali solídny výcvik v teroristických táboroch. Majú za sebou viacero bojov a zúčastňovali sa aj vraždenia civilného obyvateľstva, takže nebudú mať žiadne morálne zábrany útočiť na civilné ciele. Ale napriek tomu, je belgický minister Jan Jambon presvedčený, že polícia v Európe si plní svoje povinnosti dobre. Netreba však zabúdať, že aj keď si európska polícia plní svoje úlohy dobre, nedokázala zabrániť teroristickým útokom vo Francúzsku, Británii, Belgicku, Nemecku či Španielsku.

Ešte pred rokom dňa 13.11.2015 belgický minister Charles Michel oznámil, že v Európe hrozí teroristický útok. Teroristi nakoniec dňa 22.3.2016 zaútočili v Bruseli, niekoľko desiatok ľudí zahynulo a okolo 200 civilistov utrpelo zranenia. K zodpovednosti za útok sa prihlásil Islamský štát.

K otázke bezpečnosti Európy pred útokmi teroristov sa vyjadril aj podplukovník FSB Alexej Filatov, ktorý je veliteľom ruského protiteroristického oddielu Alfa. Podplukovník Filatov má množstvo skúseností v boji proti dagestanským či čečenským teroristom.

 

Foto:TASR/AP-Alastair Grant
Foto:TASR/AP-Alastair Grant

Podľa slov podplukovníka Filatova sú si teroristi vedomí faktu, že v Sýrii a v Iraku sú ich dni spočítané a preto sa vracajú domov. Je logické, že sa vracajú tam, kde to poznajú a kde majú zázemie, pretože veria že doma sa ľahšie ukryjú. A tak sa Belgičania vracajú do Belgicka, Francúzi do Francúzska, Briti do Veľkej Británie. Aj v Belgicku a aj vo Francúzsku existujú “no go zóny”, v ktorých sa títo teroristi dokážu stratiť, ukryť a odkiaľ dokážu zaútočiť. Netreba zabúdať, že nie o všetkých teroristoch majú tajné služby dostatok informácii, u mnohých nevedia kde sa nachádzali počas svojej dlhšej neprítomnosti vo vlasti a preventívne uväzniť každého domáceho moslima proste nie je v dnešnej dobe v Európe možné.

“Netreba zabúdať, veľká časť týchto teroristov je infikovaná ideológiou radikálneho islamu a budú pokračovať v boji na európskej pôde. Pre EÚ ide o veľmi vážny problém. Ak sa vráti, 3 až 5 tisíc teroristov, európske bezpečnostné služby nemajú šancu zvládnuť nápor a udržať ich pod kontrolou. Nejaká časť teroristov určite unikne ich pozornosti a keď sa jej podarí zaútočiť, budú civilné obete. Najohrozenejší sú Belgičania, Francúzi a Holanďania, problémy čakajú aj nás v Rusku” tvrdí podplukovník Filatov.

Podľa podplukovníka Filatova je nereálne, aby prišlo k tak veľkému útoku, akými bol útok na budovy Obchodného centra v New Yorku. Podľa jeho slov je dnes nemysliteľné, aby sa teroristi mohli učiť niekde lietať na Boeingoch, navyše všetky tajné služby prijali určité opatrenia, ktorými možnosť masívneho teroristického útoku znemožnili. Takisto útok typu Dubrovka či Beslan je veľmi málo pravdepodobný, teroristické útoky podobné ako vo Francúzsku sú však veľmi pravdepodobné. “Na streľbu do civilistov, útoky autami či útokmi výbušninami, granátmi a za pomoci samovražedných atentátnikov netreba špeciálnu prípravu a vykonať ich je realatívne jednoduché” tvrdí svoju analýzu ruský protiteroristický odborník.

“U nás v Rusku je situácia trochu iná. Máme tvrdšie postupy, vrátane profylaxie. Napríklad Varvara Karaulovová, ktorá sa chcela len dostať do Sýrie a vstúpiť k ISIS sa ešte v Rusku dostala do väzenia, krátko potom, ako ju odhalili bezpečnostné orgány kvôli jej korešpondencii na sociálnych sieťach. Momentálne sedí vo väzení a keď po rokoch vylezie, bude mať iné priority a záujmy,” uzatvára veliteľ ruskej protiteroristickej jednotky.

Podľa podplukovníka Filatova, bude európskym bezpečnostným službám príchod množstva teroristov cez tretie krajiny do Európy robiť problémy a nepodarí sa im eliminovať úplne nebezpečenstvo teroristického útoku. Ak by chceli efektívne bojovať proti terorizmu, európske bezpečnostné služby by museli žiaľ sčasti obmedziť demokratické práva a slobodu občanov.  Na to momentálne Európania nie sú podľa ruského odborníka pripravení.

“Ďalší problém súvisí s tým, že Európa sa pokúšala sedieť na dvoch stoličkách – podporovala protiasadovskú opozíciu, za ktorú bojovalo množstvo radikálnych moslimov z krajín EÚ a teraz sa snaží presne proti tým istým teroristom aj bojovať. Je to choré, ja som bojoval proti teroristom v Mineralnych Vodách (1993), Machčkale (1994), Buďonnovsku (1995), Pervomajskom (1996) a viem, ako treba proti teroristom bojovať. Európa robí polovičné riešenia a najmä západná Európa je výrazne ohrozená. Východná Európa má lepšiu pozíciu, teroristi sa do nej nehrnú a teroristické útoky sú v tejto oblasti oveľa menej pravdepodobné,” tvrdí plukovník jednej z jednotiek Specnaz Vasilij Vereščak.

Plukovník Vasilij Vereščak pripomína, že nebezpeční nie sú len teroristi s bojovými skúsenosťami, ale aj čerstvo naverbovaní nováčikovia a sympatizanti radikálneho islamu. Títo ľudia sú pripravení vraždiť, mentálne sa už z vraždením vysporiadali, takže s tým nebudú mať žiadne väčšie problémy. Ešte nevedia síce ako likvidovať technicky správne, chuť vraždiť im však nechýba. Podľa ruského odborníka s bohatými skúsenosťami v boji proti teroristom, títo nováčikovia potrebujú len kratší a jednoduchší výcvik, ťažiť budú z toho, že ich nikto nepozná a nie sú o nich dostatočné záznamy.

Je zrejmé, že teroristi sa chystajú šíriť paniku v Európe, destabilizovať pomery na kontinente. Dôležitú úlohu hrá aj ich túžba pomstiť sa za smrť moslimov na Blízkom východe. Európu pravdepodobne čaká množstvo útokov, vraždenia, rukojemníckych drám. Psychológia teroru sa nemení, mení sa však potenciál teroristov, ktorý žiaľ neustále rastie,” uzatvára svoju analýzu ruský plukovník Vasilij Vereščak.

Andrej Polunin

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/cakaju-europu-krvave-vianoce/859715

[wp_ad_camp_2]

[wp_ad_camp_3]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.