Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček se ostře ohradili proti tvrzení poslance Lubomíra Volného, že souhlasili s přerozdělováním migrantů. Česká republika bude podle nich i nadále rozhodovat o tom, zda migranty přijme a udělí jim azyl.

Předseda politického hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty Lubomír Volný minulý pátek přišel s tvrzením, podle kterého čeští zástupci v EU na zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci z 2. prosince souhlasili s plánem na přerozdělování migrantů. Podle něj má Česká republika údajně přijmout 2 až 3 procenta všech uprchlíků.

 

 

[wp_ad_camp_2]

Nový plán, který nese jméno svého autora, německého ministra vnitra Horsta Seehofera, má nahradit současnou Dublinskou dohodu. Podle ní žádosti o azyl mají na starosti země, kam žadatelé poprvé vstoupili, což způsobovalo problémy středomořským zemím jako Řecko nebo Itálie. Ty pak byly rády, pokud se uprchlíci vydali dále do EU, byť se jedná o nelegální migraci.

„Podle Die Welt Jan Hamáček a Andrej Babiš souhlasili, že se podřídí Bruselu. Ten bude přidělovat uprchlíky a my jim budeme v ČR zajišťovat západní standart (sociální dávky),“ napsal na Facebooku Volný s odkazem na německý portál.

Podle Babiše i Hamáčka to ovšem není pravda. K žádnému přerozdělování uprchlíků se Česká republika nezavázala. Babiš připomněl, že „spolu s kolegy z V4 zrušil na Evropské radě povinné kvóty pro rozdělování migrantů. Píšu o tom tady na Facebooku už několik let.“

[wp_ad_camp_2]

„Podle ředitelky odboru ministerstva vnitra Pavly Novotné, která byla přítomna na jednání, je to celé nesmysl a lež. Za Českou republiku vystoupil náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek a zcela jasně ODMÍTL jakýkoliv způsob přerozdělování migrantů. Tak. Snad jsem všechny uklidnil,“ napsal dále premiér.

Podobně reagoval i Hamáček, který obvinil Volného, že šíří nesmysly a strach. Zdůraznil, že na uvedeném prosincovým summitu Česko kvóty odmítlo.

„Pan poslanec Volný zase potřebuje upoutat pozornost. Neumí to jinak než šířením nesmyslů a strachu! Chci jen jasně říct, že se nebojím riskovat svou politickou budoucnost, jak píše pan Volný. Svůj názor jako ministr vnitra ČR jsem nezměnil. Pan poslanec si buď vymýšlí, nebo si špatně přeložil články z Die Welt. Česká republika si sama rozhoduje a bude rozhodovat, komu udělí azyl a komu poskytne útočiště. Na prosincovém setkání ministrů vnitra EU Česko odmítlo jakékoliv kvóty na přerozdělování migrantů. Žádné 2-3 % uprchlíků nepřijmeme. Nic se nezměnilo a nezmění! Za tím si stojím,“ napsal ministr na Facebook.

Ve zprávách, na které odkazuje Volný, není uvedeno, že dokument projednávaný na prosincovém summitu je právně závazný. Jedná se spíše o začátek praktické debaty, jak reformovat migrační politiku EU. Na nátlak Andreje Babiše ani neobsahuje kvóty, místo toho se tam ale objevuje termín „spravedlivý podíl.“Zdroj: Sputnik

Čeští europoslanci ale také doma v ČR tvrdí „A“ a pak v Bruselu jako poslušné ovce hlasují pro „B.“ Obávám se, že Brusel si najde páky, jak nám ty africké kobylky vnutit! 
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.