Organizátoři mezinárodního studentského sportovního turnaje požadují propuštění dvou nigerijských sportovců z tábora pro migranty v Bosně. Oba mladíci se v něm totiž ocitli neprávem, když je v polovině listopadu zadrželi na ulici v Záhřebu chorvatští strážníci. Považovali je za migranty bez potřebných dokladů.

Policisté 18leté sportovce následně donutili odejít do Bosny, kde jsou dodnes, informoval britský list The Guardian. Chorvatské úřady incident zatím nekomentovaly.

 

[wp_ad_camp_2]

Abia Uchenna Alexandro a Eboh Kenneth Chinedu reprezentovali ve stolním tenise na mezinárodní studentské soutěži v chorvatském městě Pula jednu z nigerijských univerzit. Po turnaji odjeli do Záhřebu, odkud měli letět 18. listopadu zpět do Lagosu.

Den před odletem je však při procházce v Záhřebu zastavili dva strážníci a chtěli vidět jejich pasy. Studenti si je však nechali v zavazadlech v hostelu, což se snažili strážníkům vysvětlit. Policisté jejich slovům podle jednoho ze studentů nevěnovali pozornost a odvezli je na policejní stanici.

Jelikož je považovali za migranty bez patřičných povolení, naložili je do dodávky a odvezli je na hranice s Bosnou a Hercegovinou. Studenti se tam přidali ke skupince dalších lidí, které policie ten samý den zadržela, když se snažili přejít hranici do Chorvatska.

 

[wp_ad_camp_2]

Policisté následně skupině nařídili, aby prošla blízkými lesy přes hranici do Bosny. „Odmítl jsem do lesa jít,“ řekl Chinedu. „Policista mi řekl, že mě zastřelí, pokud se nepohnu,“ dodal student. Oběma mladíkům také pohraničníci údajně sebrali asi 200 eur a podobný obnos v dolarech.

Oba studenty policie nakonec zahnala do tábora pro migranty ve Veliké Kladuši v Bosně, kde žije v provizorních podmínkách bez vody a vytápění několik tisíc migrantů. Až koncem listopadu se jim podařilo přesvědčit dobrovolníky v táboře, aby kontaktovali pořadatele studentského turnaje.

Ti identitu obou studentů ověřili včetně platnosti jejich víz. Tu potvrdili následně také představitelé z univerzity v Pule a nezisková organizace, jež studentům nyní poskytuje právní pomoc.

Mladíci jsou nyní stále v Bosně a čelí problému, že jejich platná víza kvůli neplánovaně prodlouženém pobytu zřejmě projdou, než se stihnou vrátit zpět do Nigérie.

 

[wp_ad_camp_2]

„Tyto osoby jsou oběťmi nelegálního jednání chorvatské strany,“ řekl Dragan Mektić, ministr bezpečnosti Bosny a Hercegoviny. „V souladu s právními postupy je nyní musíme odvézt zpátky do Chorvatska. […] Je očividné, že mají chorvatská víza a že jsou v Bosně nelegálně. Z jejich vyjádření je jasné, že je chorvatská policie násilně vyvezla a my je tam musíme odvézt zpátky,“ dodal.

Některé humanitární organizace již dlouho chorvatské úřady obviňují z toho, že nezákonně posílají migranty zpět přes bosenské hranice. Chorvatská policie také podle nich utečence bije, okrádá a ničí jim telefony, aby jimi nemohli policisty natáčet, píše The Guardian. Chorvatské úřady tvrdí, že k migrantům přistupují v mezích zákona a humánně.

Zdroj: iRozhlas

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.