S naším světem, tak jak ho známe z běžného života, něco není v pořádku. Sužuje nás řada problémů, s nimiž si neví nikdo rady. Je to proto, že tento svět pravděpodobně není reálný, ale je to iluze, které říkáme Matrix. Co je to matrix? Pro matematiky toto slovo označuje cosi jako matematické schéma, plán popisující nějakou transformaci nebo proces projekce, promítání.

Když si například vezmete lupu, abyste si přečetli hodně malý text, lupa pro vás text opticky zvětší. Tuto projekci je možné matematicky popsat a také napodobit v počítačových programech – pomocí matrix.

Když se díváte lupou, už nevidíte text, ale vidíte jeho zprostředkovaný obraz. A když se podíváte na okraje lupy, zjistíte, že jsou rozmazané. To samé platí pro matrix – i v něm se vyskytují chyby, protože do každého promítaného obrazu se zákonitě nějaká chyba vloudit musí a nejde o to, že by projektant nebo výrobce odvedl špatnou práci. Dochází k pokřivení, deformaci. Obraz skutečnosti je vždy nedokonalejší, než originál.

U lupy si to všichni uvědomujeme. Chápeme, že se díváme na přenášený obraz, ale v případě matrixu už nám to tak jasné není. Nemáme vedle sebe znalce Morfea, co by nás z něj vytáhnul, abychom se na něj mohli podívat zvenku. Co máme nejvíc před očima, to nevidíme.

„Matrix je všude. Obklopuje nás. Vidíš ho, když se podíváš z okna, když zapneš televizi, cítíš ho cestou do práce, když platíš daně. Je to svět, který máš před očima, abys neviděl pravdu. Jakou pravdu?“

Pokračování článku zde: Chyby v matrixu: Svět je jiný, než se zdá. Prolínání realit je toho důkazem

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.