Mám takový pocit, že VĚTCI si pro „ovečky“ připravili další „mňamku“ a důvod, proč nosit náhubek. Zajisté také půjde o pořádný byznys. 


Ve španělské Valencii byl vyvinut respirátor z „inteligentní“ látky, která vyvolává chemickou reakci ničící virus SARS-COV-2, chřipkové viry a bakterie. Respirátor snižuje riziko kontaktního přenosu viru a riziko nákazy od infikovaných osob. Vědci také dokončují vývoj nosního spreje proti covidu.

Výzkumní pracovníci z Laboratoře biomateriálů a bioinženýrství Katolické univerzity ve Valencii (UCV) vytvořili filtr, který bude možné vložit do nových respirátorů a který bude schopen deaktivovat koronavirus způsobující COVID-19 za pouhou minutu. Na úspěšném objevu spolupracovali také vědci z Velké Británie, Japonska a Norska.

Reportáž zde: https://www.youtube.com/watch?v=mFLue1TM7tA

Inovativní chytrá tkanina vyvolává chemickou reakci, která ničí patogen, jakmile s ním přijde do styku. Likviduje nejen virus způsobující COVID-19, ale také chřipkové viry a bakterie jako například Staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermidis, které jsou odolné vůči meticilinu (druh antibiotika ze skupiny penicilinů).

 

[wp_ad_camp_2]

 

První z těchto respirátorů byly vytvořeny ve spolupráci s alicantskou společností Visormed. Oficiální název respirátorů je FFPCOVID Mask a podle slov vedoucího skupiny pro biomateriály a bioinženýrství na UCV Ángela Serrano fungují jako bariéra proti virům. Kromě toho jsou „koronaviry a bakterie zničeny, jakmile se dostanou do kontaktu s respirátorem.“ Respirátory účinkují 8 až 12 hodin.

Chytré respirátory pomohou také nemocným

Respirátor může pomoci nejen zdravým lidem, pro které bude fungovat jako ochranný štít, ale také lidem již nakaženým nemocí COVID-19. Filtr totiž deaktivuje viry obsažené ve vydechovaném aerosolu a tím snižuje jejich nakažlivost. V důsledku toho chytrý respirátor ​​snižuje riziko šíření koronaviru.

Další inovací je schopnost respirátoru významně redukovat riziko kontaktního přenosu viru. Jelikož jsou viry deaktivovány, snižuje se možnost nakazit se při manipulaci s respirátorem nebo při  následném nechtěném přiložení ruky k obličeji.

Již brzy v prodeji

Dne 6. května během oficiální prezentace v sídle UCV bylo oznámeno, že prodej respirátorů bude zahájen za dva týdny v lékárnách v regionech Valencia a Murcia. Později budou uvedeny na trh na celém španělském území. Společnost Visormed, která respirátory vyrábí, tvrdí, že je schopna vyrobit čtyři miliony kusů za měsíc.

Technologie chytrých respirátorů vznikla při výzkumu profesora Ángela Serrana, který vysvětluje, že respirátory FFPCOVID produkují méně biologického odpadu. Laboratoř, kterou vede na UCV, se v současné době zabývá vývojem nosních sprejů proti covidu složených z uhlíkových nanomateriálů a benzalkonium chloridu. Nosní spreje mohou být také dalším dobrým nástrojem k zastavení pandemie. Výzkum probíhá ve spolupráci s University of Louisiana (USA).

(Pozn. Překl.: Roztoky benzalkonium chloridu o koncentraci 10 % a více jsou pro člověka toxické, přesto se tato látka používá do desinfekcí, ústních vod, umělých slz a nosních sprejů pod jinými názvy.)

Přeložila hanka | Zdroj: Sputniknews.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.